Naslovna » Kako očistiti pore i uživati u kristalno čistom tenu?
Lice

Kako očistiti pore i uživati u kristalno čistom tenu?

kako očistiti pore

Ako i tebe muče zapušene pore, onda se sigurno pitaš kako očistiti pore i dobiti taj blistavi, savršeni ten. Ima načina!U ovom tekstu pronađi rešenje.

Kožne pore obično ostaju neprimećene u pozadini dok rade svoj posao, a to je da održavaju tvoju kožu zdravom i ‘’podmazanom’’. Međutim, te male pore postaju veće i primetnije kada se začepe i napune sebumom, mrtvim ćelijama kože i bakterijama.

Tu nastaje problem – zapušene pore. Hajde da stavimo na stranu to što ovo otežava normalno funkcionisanje kože i koža otežano diše – ali treba znati da zapušene pore izazivaju nastanak akni, bubuljica i mitisera.

I tako nastaje začarani krug: pojačano lučenje sebuma – neadekvatno čišćenje i nega lica – zapušene pore – akne i bubuljice – opšti haos na tvom licu i u tvojoj glavi.

Glavno pitanje je kako očistiti pore, koje su toliko zapušene….

Nema razloga da očajavaš i paničiš – ovaj problem možeš uspešno da rešiš – samo sledi tekst dalje.

Hajde prvo da preciziramo koji je uzrok zapušenih pora pa ćemo onda dati ogovore na pitanje kako očistiti pore.

 

Zašto se javljaju zapušene pore?

Pore su sitni otvori na koži koji omogućavaju da sebum, prirodno ulje tvoje kože, slobodno ‘’struji’’ na površinu. Kada pore postanu začepljene mrtvim ćelijama kože, prljavštinom i kozmetikom ili hidratantnim kremama, nastaju crne bubuljice ili bele bubuljice.

Zapravo su mitiseri, koji se nazivaju i zatvoreni komedoni, prvi očigledni znak zapušene pore. Kada je začepljena pora izložena vazduhu, taj sadržaj u njoj oksidira, rezultirajući karakterističnom tamnom bojom mitisera. Pravilno uklanjanje mitisera može da spreči da se pretvore u veće bubuljice.

A koja devojka voli bubuljice?

Marina je dugo patila zbog bubuljica na licu. Mnoge trikove je probala, ali je samo jedan bio uspešan. Njeno lice je sada ČISTO, BEZ BUBULJICA I OŽILJAKA. 

Kako je Marina uspela zauvek da se reši bubuljica saznaj više na ovom linku https://onaportal.com/vise-me-nije-stid-sada-je-moje-lice-bez-ijedne-bubuljice-i-oziljka/

Dakle, tvoja koža prirodno izlučuje sebum (ulje) svakog dana. Ovo pomaže da hidratacija tvog lica bude na dobrom nivou, ali može i da začepljuje pore i čini tvoje lice prljavim. Iako se čini da su ove pore samo slučajne rupice na tvom licu, one su zapravo otvori folikula dlake.

Dosta su primetnije na licu nego na telu jer su lojne žlezde koje proizvode sebum veće na licu.

Pore postaju zapušene kada žlezde koje proizvode sebum, ili lojne žlezde, u tvojoj koži počinju da proizvode više od uobičajenih količina sebuma.

Počinje da se proizvodi toliko sebuma, tako da veliki deo ne može izaći kroz pore, što uzrokuje njihovo začepljenje. Mrtve ćelije kože i prljavština se takođe mogu zarobiti u ovom otvoru, što dovodi do začepljenja pora.

 

Zapušene pore su glavni faktor koji doprinosi nastanku akni. Naime, određena vrsta bakterije nazvana P. acnes uspeva u višku sebuma iz začepljenih pora i uzrokuje upalu. Tako nastaju upaljene bele bubuljice, što su začepljene pore u kojima je površina pore zatvorena.

 

Genetika

 

Genetika definitivno ima glavni uticaj na veličinu pora, ali oni koji imaju tamniju ili masniju kožu će uočiti da su njihove pore dosta vidljivije – to su zapravo proširene pore.

 

Faktori iz okoline

 

Faktori iz okoline takođe igraju ulogu u veličini pora, tako da možeš preduzeti mere da smanjiš veličinu pora zdravim navikama.

Faktori iz okoline takođe doprinose i začepljenim porama. Ovi faktori uključuju:

  • toksine u vazduhu,
  • komedogena šminka i proizvodi za negu kože (sadrže sastojke koji zapušavaju pore),
  • ulje sa tvojih ruku se prenosi kada dodiruješ lice,
  • znoj.

Ako pore nisu očišćene i njihov nepoželjni sadržaj nastavlja da se nakuplja i raste – nastaju akne, bubuljice i mitiseri – kao što rekoh.

kako očistiti pore

Zapušene pore i ishrana – u čemu je povezanost?

 

Verovala ti meni ili ne, nedavne studije su pokazale vezu između zapušenih pora i ishrane. Naime, utvrđeno je da ishrana sa namirnicama koje imaju visok glikemijski indeks rezultira time što nastaju cistične akne.

Istraživači su zaključili da je povećanje akni rezultat porasta nivoa insulina i faktora rasta sličnih insulinu, što je izazvalo povećanje testosterona, što je, pak, izazvalo prekomernu proizvodnju sebuma. Višak sebuma može dovesti do začepljenih pora.

Ukratko, visoko-glikemijska ishrana – bogata jednostavnim ugljenim-hidratima i šećerima – može izazvati prekomernu proizvodnju sebuma, što definitivno uzrokuje zapušene pore i akne.

Pogledaj koja krema za akne ti može pomoći.

 

 

 

Zato, kako bi eliminisala ili sprečila zapušene pore kroz ishranu, možda treba da se hraniš po principima gi dijete.

Hajde da vidimo čime i kako očistiti pore, da bi konačno uživali u savršenom tenu.

 

Kako očistiti zapušene pore?

Zapušene pore izgledaće veće od onih koje su čiste, pa zato svakodnevno treba da opereš lice blagim sredstvom za čišćenje i toplom vodom. Idealno bi bilo da očistiš lice pre nego što odeš u krevet, kada se probudiš ujutro i nakon vežbanja ili obavljanja bilo koje druge aktivnosti koja čini da se znojiš.

Pravilno čišćenje lica kod kuće je apsolutno moguće, ako znaš šta tačno treba da radiš. Samo sledi savete koje ću ti dati u daljim redovima.

Prvo i osnovno je da treba da odrediš svoj tip kože pre kupovine novih proizvoda ili nanošenja bilo čega na svoju kožu. Za najbolje rezultate, izaberi proizvode koji odgovaraju tvom tipu kože: osetljiva, masna, suva, sklona aknama ili mešovita koža.

Potom treba da znaš kako da smanjiš lučenje sebuma.

Koristi kremasti proizvod za piling ako imaš suvu kožu. Ako imaš masnu kožu ili kožu sklonu aknama, koristi piling koji sadrži salicilnu kiselinu. Pogledaj koji su još proizvodi za masnu kožu lica dobri.

Ako više voliš nešto prirodno, navlaži lice vodom, a zatim utrljaj vrlo malo sode bikarbone u kožu. Nakon jednog minuta isperi lice hladnom vodom.

Soda bikarbona za mitisere je veoma dobra, budući da ubija bakterije i uništava mrtve ćelije kože. Ipak je treba izbegavati kod osetljive kože.

Kao dodatni korak, dvaput nedeljno nanesi na čelo, bradu i nos masku od gline. Ostavi masku od gline da se osuši, a zatim je oljušti. Glina za lice čini čuda, jer nežno izvlači ulja i prljavštinu iz tvojih pora.

 

Kako očistiti pore na nosu?

 

Pore na nosu naročito imaju tendenciju da budu uvećane i zapušene, pre svega jer se ovde luči najviše sebuma (pored čela i brade, tzv. T-zona). Kako očistiti pore na nosu nije komplikovano, jer možeš da ga čistiš više puta nedeljno. Očisti nos i druge problematične površine sa pilingom za lice dva do tri puta nedeljno.

Piling za lice ljušti kožu i uklanja ulja koja mogu izazvati akne. Koristi proizvode za piling lica koji sadrže prirodne sastojke kao što su ovsena kaša, mleveni badem ili narandžina kora.

Voćne kiseline za piling takođe mogu da ti pomognu. Takođe treba da se uveriš da su proizvodi koje koristiš na koži, kao što su krema za sunčanje i druge potrepštine, bez ulja.

Kako očistiti pore zaista nije ništa teško.

 

Kako dubinski očistiti pore?

 

Da li te zanima čime očistiti pore tako da one budu preporođene iz korena?

Adstringentni tonici uklanjaju bakterije i suše ulje, a oni na bazi benzoil peroksida ili salicilne kiseline uklanjaju ostatke iz pora. Nanesi tonik na vatu i koristi ga dvaput dnevno nakon pranja lica. Neki adstringenti mogu biti oštri i uzrokovati crvenilo, pa ih stoga koristi prema uputstvu. Na primer, ulje čajevca je delotvorna zamena za tonik za one sa osetljivom kožom. Adstringensi takođe skupljaju pore.

Možeš da priuštiš sebi i to da odeš na dubinsko čišćenje lica u dobar kozmetički salon na svakih šest do osam nedelja. Tokom ovog tretmana, kozmetičarka bezbedno ekstrahuje ulje i druge ostatke iz pora pomoću specijalnih instrumenata za čišćenje.

Takođe postoje i posebne trakice koje su namenjene za čišćenje pora i izvlačenje mitisera, a koriste se veoma jednostavno – nalepe se na željeno područje kože koje je prethodno navlaženo, sačeka se koji minut da odstoje, a zatim se odlepe i lice se ispere. Ništa lakše.

Ako koristiš ove trake, obavezno prati sva uputstva sa pakovanja. Važno je navlažiti kožu pre upotrebe. Takođe, koristi ih najviše jednom nedeljno i nakon toga očisti kožu.

Pored toga što možeš da kupiš ove trake za dubinsko čišćenje lica, možeš i sama da napraviš masku koja predstavlja njihovu zamenu. Pomešaj nekoliko kašika mleka i 1 kašiku meda da bi dobila pastu, pa je nanesi na problematična područja, ostavi da se suši 20 minuta i ukloni je hladnom vodom. Koristi ovu masku samo jednom nedeljno da bi izbegla prekomerno isušivanje kože.

 

Kako očistiti pore kod kuće

 

Evo kako očistiti pore kod kuće uz pomoć sastojaka koje verujem da sigurno imaš u svojoj kuhinji.

 

Maska od ovsene kaše i crnog luka

 

Stavi oko tri kašike nekuvane ovsene kaše u posudu, zatim dodaj dovoljno vrele vode da napraviš ovsenu kašu. Pusti da smeša odstoji oko pet minuta. 

Oljušti malu glavicu crnog luka, a zatim nareži luk na komade. Stavi ove komade u blender da dobiješ glatku smesu. Sada umešaj dobijeni pire od luka u toplu ovsenu kašu. Ako je mešavina previše retka, samo dodaj malu količinu toplog meda da se zgusne. A med je za bubuljice itekako dobar!

Operi lice blagim sredstvom za čišćenje, pa ga isperi mlakom vodom i osuši kožu mekim peškirom. Nanesi masku na kožu, a zatim je ostavi na licu dok se ne osuši. Temeljno isperi mlakom vodom i nanesi hidratantnu kremu ili losion za lice.  Preostalu količinu maske možeš da čuvaš u frižideru do nedelju dana.

Ovsena kaša se koristi za prirodni piling lica, a luk ima svojstva da dubinski čisti i istovremeno hrani kožu.

 

Zeleni čaj i jabukovo sirće za dubinsko čišćenje pora  

 

Još jedan od načina kako očistiti pore je tonik od zelenog čaja i jabukovog sirćeta. Prvo pripremi šoljicu zelenog čaja koristeći čajnu kesicu ili jednu kašičicu zelenog čaja.

Pusti da se čaj ohladi dok ne bude ugodno topao, da nije vruć. Umešaj u čaj oko 2 kašičice jabukovog sirćeta. Operi lice, a zatim nanesi ovaj tonik preko područja gde su ti zapušene pore, koristeći vatu ili kozmetički tupfer. Pažljivo drži tonik dalje od očiju. Pusti lice da se osuši na vazduhu, a zatim nanesi hidratantnu kremu.

Zeleni čaj, zahvaljujući svojim polifenolima i antioksidansima, deluje pozitivno na kožu, skuplja pore i čisti kožu dubinski, dok jabukovo sirće deluje antibakterijski i takođe ima svojstvo da čisti.

 

Čišćenje lica parom

 

Dobar način kako očistiti pore je da se lice očisti parom. Stavi čvrstu činiju koja je otporna na toplotu na neku stabilnu površinu, a zatim je napuni vrelom vodom. Dodaj jabukovo sirće u vodu. Kao opšte pravilo, koristi oko 3 kašike sirćeta za svakih 1l vode. Za kožu sklonu aknama, dodaj nekoliko kapi ulja čajevca u vodu. 

Nasloni svoje lice preko posude, tako da budeš udaljena 20-25 cm od posude. Navuci peškir preko glave da uhvatiš paru. Pari lice 5-8 minuta. Ako je tvoja koža osetljiva, ograniči tretman na 3-5 minuta. Operi lice mlakom vodom i blagim sredstvom za čišćenje, a zatim pomoću mekane krpice obriši otpušeni sadržaj iz pora. Isperi lice hladnom vodom da bi zatvorila pore.

 

Maska od gline za zapušene pore

 

Kako očistiti pore pomoću gline?

Ništa jednostavnije!

Prvo napari lice kao što sam ti maločas objasnila, a zatim operi lice blagim pilingom. Dobro umasiraj sredstvo za čišćenje u kožu vrhovima prstiju i kružnim pokretima. Isperi lice toplom vodom kako bi pore bile otvorene. Sada je trenutak da naneseš masku od bentonit gline na celo lice i pusti da se potpuno osuši. Bentonit je vulkanski pepeo koji deluje kao sunđer, prosto crpi nečistoće iz tvojih pora. Isperi masku sa mnogo tople vode.

Nakon ovoga možeš da koristiš sredstvo za uklanjanje mitisera. Na primer, maska sa želatinom protiv mitisera daje fenomenalne rezultate.

A kad smo već tu, pogledaj i koja krema za mitisere može da ti pomogne.

Na kraju samo isperi kožu hladnom vodom kako bi zatvorila pore. Završi sa tonikom za lice, a u te svrhe može da ti posluži neki hidrolat ili bilo šta što nudi prirodna kozmetikaKorišćenjem tonika svakodnevno možeš da osušiš ulje u porama, sprečavajući da se ponovo začepe.

 

 

 

Maska od aktivnog uglja

 

Aktivni ugalj je definitivno trendi sastojak za negu kože, a kako očistiti pore upravo sa njim – saznaj u nastavku.

Kao sastojak u proizvodima za negu kože, aktivni ugalj može ponuditi prednosti kao što su uklanjanje prljavštine, zagađujuće materije i toksini iz pora. Za većinu maski od aktivnog uglja, potrebno je da ispereš lice pre upotrebe, a zatim ostavi masku da deluje 5 do 10 minuta pre nego što je ukloniš.

 

Međutim, internetom kruži recept za nekakvu masku od aktivnog uglja i lepka, a ova kombinacija može biti opasna. Možeš ukloniti važan površinski sloj kože, ostavljajući kožu suvom i oštećenom. Ono što je još gore, ova maska zapravo može da začepi pore, umesto da ih očisti.

 

Zato je najbolje da slediš ovaj recept za domaću crnu masku za lice, ako se nisi odlučila da je kupiš od proverenog proizvođača.

kako se čiste pore

Kako da sprečiš pojavu zapušenih pora?

 

Sada znaš kako očistiti pore i to je super, ali je još bolja opcija da znaš kako da sprečiš da do zapušenih pora uopšte i dođe.

Možeš sprečiti zapušene pore na sledeći način:

  • prati dnevni režim za negu kože,
  • potraži sredstva za pranje i negu lica na kojima je naznačeno da su “nekomedogena” ili da ne začepljuju pore, kao i da ne sadrže ulje,
  • ukloni šminku na kraju dana,
  • radi redovni piling kože,
  • izbegavaj dodirivanje lica,
  • skloni kosu sa lica,
  • trudi se da imaš dobre životne navike (zdrava ishrana, kvalitetan san, bez pušenja i alkohola),
  • pij najmanje 8 čaša vode dnevno.

 

Zaista postoje brojne mogućnosti kako očistiti pore, bilo da se to odnosi na svakodnevno čišćenje i negu lica ili na konkretne maske i sredstva namenjena upravo za čišćenje zapušenih pora. Srećom, postoje prirodni načini da se sa ovim problemom uspešno izboriš, pa isprobaj neki od ovih recepata koje sam ti navela i uživaj u kristalno čistom tenu!

 

Ako želiš da podeliš sa nama još neku zanimljivu maskicu za čišćenje pora, budi slobodna.

 

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test