Naslovna » Mešovita koža lica i važna pravila za njenu negu koja moraš znati!
Lice

Mešovita koža lica i važna pravila za njenu negu koja moraš znati!

mešovita koža lica

Da li te zanima da konačno saznaš kako se pravilno neguje mešovita koža lica i šta tačno treba da radiš? Pročitaj ovaj tekst i saznaj sve u vezi ovog tipa kože i njene pravilne nege i čišćenja.

Tvoja koža može biti suva, masna ili normalna u nekim delovima i masna u drugim, kao što je T-zona (nos, čelo i brada). Ovo treće je zapravo mešovita ili kombinovana koža lica.

 

Ovakav tip kože je možda i najzahtevniji za negu, budući da se posebna pravila odnose na negu različitih oblasti (suvih i masnih).

 

Možda ti to deluje frustrirajuće, međutim, kada jednom naučiš sva pravila nege mešovite kože – kasnije sve postaje rutina.

 

Kako da prepoznaš da imaš mešovitu kožu lica?

 

Kombinovana koža iliti mešovita koža lica može imati:

  • proširene pore (pore koje su veće od normalnih, otvorenije)
  • mitisere ili crne bubuljice
  • sjajna koža u predelu T-zone (nos, čelo, brada)
  • može da se javi i perutanje kože u određenim delovima (obično na obrazima) 

Marina je dugo patila zbog mitisera i bubuljica na licu. Mnoge trikove je probala, ali je samo jedan bio uspešan. Njeno lice je sada ČISTO, BEZ BUBULJICA I OŽILJAKA. 

Pročitaj kako je Marina uspela zauvek da se reši bubuljica na ovom linku https://onaportal.com/vise-me-nije-stid-sada-je-moje-lice-bez-ijedne-bubuljice-i-oziljka/

Mešovita koža lica i nega

Dakle, jasno je da mešovita koža lica nije ni suva ili masna, već je to kombinacija oba ova tipa. Ukoliko imaš kombinovani tip kože, sigurno si primetila da imaš više sebuma na površini čela, nosa i brade. Ostali delovi kože lica su obično normalni ili suvi i ovo svakako može da varira od osobe do osobe.

Razlozi za pojavu mešovite kože lica su uvek različiti – mogu biti nasledni, hormoni, spoljašnji uticaji itd. Hormonalni i genetski faktori mogu da uzrokuju prekomernu aktivnost žlezda u određenim delovima kože, što dovodi do toga da ove žlezde u određenim delovima luče više sebuma.

U ovom tekstu ti pomažem da razumeš kako da se pravilno brineš o kombinovanoj koži i kako da se boriš protiv nekih problema koji pogađaju ovaj tip kože.

Odmah da napomenem da nega mešovite kože ne podrazumeva da moraš da kupiš nekakve skupe proizvode. Naprotiv, prirodni proizvodi koje možeš pronaći čak i u svojoj kuhinji su mnogo bolja opcija za tvoju kožu!

Ukoliko slediš sledeće savete za negu mešovite kože, ne samo da će ti to pomoći da rešiš svoj problem, već ćeš sprečiti da se on ponovo pojavi.

Pravilna nega mešovite kože lica podrazumeva sledeće korake:

 

Čišćenje kombinovane kože

Čišćenje kože je prvi i najvažniji korak nege. Ovaj korak mora biti pravilno ispoštovan, jer u suprotnom, bilo koji drugi korak koji ide posle toga neće imati smisla. Čišćenje mešovite kože podrazumeva određene etape i pridržavanje pravila u cilju hidriranja suvih delova i smanjenja lučenja sebuma kod masnih delova kože lica.

Prvo i osnovno čega treba da se pridržavaš jeste da odabereš odgovarajuće preparate shodno svom tipu kože. Samo na taj način će čitav proces čišćenja i nege uopšte imati smisla. Ukoliko ne odabereš odgovarajući preparat shodno svom tipu kože, ne samo da nećeš rešiti svoje probleme – već ćeš ih i pogoršati i čak izazvati nove.

Ne zaboravi da je mešovita koža lica često problematična, stoga je veoma važno da znaš kako da se izboriš i protiv bubuljica na licu na prirodnim putem.

 

1.Nemoj da koristiš sapune

 

Prestani da koristiš sapune za mešovitu kožu lica. Sapuni samo isušuju kožu i mogu izazvati iritacije koje dodatno otežavaju kožne probleme. Uvek se opredeli za blago i nežno čišćenje koje odgovara tvom tipu kože ili možeš da koristiš neko prirodno sredstvo za čišćenje poput meda ili mleka za kožu. Prirodna kozmetika ti zaista nudi odgroman broj kvalitetnih, i pre svega po zdravlje bezbednih, preparata.

Dobar prirodni čistač za kombinovanu kožu je sirovi med. Sirovi med je zapravo med u svojoj najprirodnijoj formi – to je onaj med koji možeš da kupiš direktno od pčelara. Med pomaže da suve oblasti kombinovane kože zadrže vlagu. Takođe ima i umirujući efekat i bogat je mineralima, vitaminima (kao što su vitamini B grupe) i antioksidansima. Budući da ima i antiseptično dejstvo, sirovi med deluje protiv bubuljica na licu.

 

2.Nikada ne preskači čišćenje, toniranje i hidrataciju kože

 

Ukoliko svaki put pravilno ispoštuješ ove veoma važne korake za čišćenje kombinovane kože, zaista možeš da očekuješ besprekornu kožu u prilično kratkom roku. Čist ten sprečava dalje probleme sa kožom.

 

3.Koristi odgovarajući tonik za kožu

 

Ne znamo šta su ti do sada govorili, ali tonik je definitivno neophodan u svakodnevnom režimu za negu kože, posebno za one koji imaju mešovitu kožu lica.

 

Tonik balansira mešovitu  kožu uklanjanjem tragova prethodno korišćenog sredstva za čišćenje i pomaže u sužavanju proširenih pora.

Uvek se opredeli za neki prirodni tonik za lice, a u te svrhe može da ti posluži najobičniji čaj od mente, čaj od kamilice, zeleni čaj, čaj od bosiljka (ohlađeni, naravno), surutka za lice ili sok od krastvca pomešan sa vodom ili pak ružina vodica i drugi hidrolati.

 

4. Ne zaboravi na često hidriranje kože

 

Nemoj da zaboraviš da neguješ i one suve delove kože, dakle tu je neophodna česta hidratacija – koristi neko blago ulje, koje hidrira suve površine i matira masna područja na licu. Hidratantni gel ili hidratantna gel-krema se obično dobro pokazuju u ovom slučaju.

 

mešovita koža lica 1

5. Krema za mešovitu kožu lica sa zaštitnim faktorom

Nikada ne preskači zaštitu od sunca! Korišćenjem zaštitnog faktora, ti štitiš svoju kožu od sunca svaki put kada izađeš napolje. Postoji toliko takvih krema koje su namenjene baš za mešovitu kože. Ovaj deo nege kože se naročito odnosi na letnji period, mada ne zaboravi da čak i kada možda nema sunca – izvesno zračenje i dalje postoji.

 

6.Obavezno čišćenje mešovite kože uveče pre spavanja

Ma koliko da si umorna, ne postoji opravdanje da odeš uveče u krevet sa šminkom i neočišćenim licem! Ovo je greška koju prave mnoge devojke, a efekti te greške mogu da se vide već narednog jutra – kod tebe obično na T zoni lica!  Obavezno skidanje šminke uveče pre spavanja i čišćenje kože – jer koža se preko noći leči i smiruje, zato joj moraš pružiti dobru podlogu za to.

 

7. Koristi posebnu kremu za dan i posebnu za noć

Možda si do sada mislila da je samo dnevna krema bitna, međutim, noćna krema je takođe veoma važna za negu kože. Ona će popraviti i hidrirati kožu, dajući joj sjaj ujutru, dok tvoja koža apsorbuje sve vitamine iz noćne kreme. Takođe funkcioniše kao krema protiv starenja.

 

8. Piling je ključan deo nege

Piling ti omogućava da se rešiš nečistoća, sitnih bubuljica, mitisera i mrtvih ćelija kože. Piling takođe stimuliše cirkulaciju krvi i prosto ‘’polira’’ kožu. Na ovaj način se otvaraju pore i tvoja koža počinje da diše apsorbujući sve ono što je dobro iz sredstava za njenu negu i čišćenje. Postoji zaista veliki broj prirodnih pilinga za lice koje možeš da koristiš kod svoje kuće.

 

9. Ne dodiruj svoje lice

 

Ne dodiruj svoje lice, jer su na tvojim rukama mikrobi. Na ovaj način možeš da povećaš veličinu otvorenih pora, a uljane žlezde će lučiti više sebuma – što izaziva više problema sa mešovitom kožom.

 

Maska za kombinovanu kožu

Maska za lice može da se koristi 1-2 puta nedeljno, a savetujem ti da se uvek odlučiš za neku prirodnu masku za lice za mešovitu kožu. Prirodni i sveži sastojci će poboljšati zdravlje tvoje kože. Prirodni preparati za kombinovanu kožu često daju bolje rezultate od onih prisutnih na tržištu.

Domaće maske za lice su odličan način za negu kombinovane kože, budući da su napravljene od prirodnih, blagih sastojaka koji često imaju višestruke prednosti za sve delove tvoje kože lica. Glina je odličan prirodni sastojak za maske koje su namenjene za masniji i mešoviti tip kože, budući da upija višak sebuma i hrani kožu.

Saznaj koje su još dobre maske za masnu kožu lica koje ti mogu pomoći oko masnih delova tvog lica.

 

Voćni piling

 

Prirodni enzimi u voću ih čine odličnim prirodnim eksfolijantima, a obično su dovoljno blagi da se koriste na svim delovima tvog lica (i masnim i suvim). Možeš da koristiš voćne kiseline za negu kože kod kuće.

Dobra ideja je da utrljaš isečene plodove poput ananasa ili papaje direktno na kožu, ili da naneseš masku napravljenu od mešavine izmrvljenog ananasa i jogurta na kožu. Za malo jači piling, koristi voće poput jagoda pomešanih sa jogurtom na svojoj T-zoni, kao i bilo gde gde se tvoja koža peruta.

 

Prirodna ulja za suve delove meštovite kože

 

Primena određenih prirodnih ulja na licu može stvarno pomoći da balansiraš prekomerno aktivne uljane žlezde dubokim čišćenjem kože. Nanesi u tankom sloju čisto maslinovo ulje, limunovo ulje ili čist avokado na svoje obraze, a zatim isperi lice toplom vodom. Sigurno ćeš osetiti svežinu u licu. To je zato što prirodna ulja mogu da čuvaju vlagu, pa su idealna za nanošenje na suvim delovima lica.

 

Sirovi med za celo lice

 

Med je odličan za hidriranje suvih delova kože, a takođe ima i antibiotska svojstva koja mogu da deluju protiv akni i bubuljica kojima su skloni masniji delovi kože lica.

Nanesi mešavinu dva dela meda sa jednim delom sveže isceđenog limunovog soka na bilo koje oblasti kože lica koje zahtevaju hidrataciju ili lečenje. Limun pomaže u zatezanju kože i smanjenju veličine pora. Isperi masku toplom vodom.

 

Prirodni sastojci protiv akni

 

Pomešaj jednu šoljicu pripremljene ovsene kaše sa po 1 kašičicom svakog od maslinovog ulja, meda i limunovog soka kako bi dobila odličnu prirodnu masku koja vrši piling, hidrira i tretira kožu, sve odjednom. Za dodatno delovanje protiv akni, pokušaj da dodaš i jedno umućeno belance za lice. Kako bi tvoja koža bila glatka i uravnotežena, dodaj i malo jabukovog sirćeta.

 

Krema za mešovitu kožu lica

 

Krema je obično završni korak u procesu čišćenja i nege kože lica. Neophodno je da izabereš odgovarajuću kremu shodno svom tipu kože.

Kakva treba da bude krema za mešovitu kožu lica? Treba pre svega da ispoštuje sledeća 2 pravila:

Ovakav tip kreme je definitivno namenjen za negu kombinovane kože lica. Vodi računa da to bude laganija krema, nežne teksture, nešto poput gel-kreme. Teške i masne kreme nikako nisu namenjene za negu mešovite kože lica.

Mitiseri su prava noćna mora žena koje pate od mešovite kože lica, a možda su ti govorili da za njih nema rešenje – međutim, postoji krema i protiv mitisera. Takođe i soda bikarbona za mitisere deluje kao pravi čistač.

Hidratantna krema za mešovitu kožu

 

Na tržištu postoji veliki broj hidratantnih krema koje su namenjene baš za mešovitu kožu lica. Međutim,  kažu da je običan glicerin sasvim zadovoljavajući za negu ovakvog tipa kože.

Sve što treba da uradiš jeste da pomešaš jedan deo glicerina sa četiri dela prečišćene vode i da oantivu mešavinu nežno utrljaš u kožu lica, naročito u suve delove. U hladnijem periodu godine ovome možeš da dodaš i kapljicu ulja, a najbolje se pokazalo bademovo ulje ili eterično ulje lavande. Svakako možeš da probaš i neko drugo ulje, pri čemu treba da vodiš računa da je odgovarajuće za tvoj tip kože.

Ono što je problem kod glicerina, to je da on ne pruža efikasnu zaštitu od sunca. Stoga potraži na tržištu nešto prirodnije proizvode za zaštitu od sunca, koji u većini slučajeva sadrže cink-oksid ili titanijum-oksid umesto nekih hemijskih sastojaka.

 

mešovita koža lica 2

 

Puder za mešovitu kožu lica

 

Kao i bilo koji drugi preparat za negu kože, tako i puder mora da bude usklađen sa tipom tvoje kože. Kada imaš  kombinovanu kožu, ovo je pravi izazov naći.

 

Puder za mešovitu kožu licu bi trebalo da bude baziran na vodi, nikako na ulju!

 

Puderi bazirani na vodi za mešovitu kožu predstavljaju idealno rešenje jer ne maste lice, ne zapušavaju pore, omogućavaju koži da diše, ne isušuju kožu i ne menjaju boju kada se nanesu na lice.

Puder za mešovitu kožu lica treba da daje tvojoj koži svež i ujednačen izgled, treba da hidrira suve delove i matira masnije delove kože.

Nikako nemoj da koristiš one teške, guste pudere, kao što su klasični ‘’scenski’’ puderi za prekrivanje.

Bolje se opredeli za laganiju i blažu formulu, koju nećeš ni osetiti na svom licu, a nahraniće tvoju kožu i istovremeno prekriti nedostatke. Sada su sve popularnije i tzv. BB kreme, koje su dosta blaže za kožu od klasičnih pudera, a takođe prekrivaju.

Ne zaboravi da je pored tipa kože, drugi bitan faktor pri izboru pudera i njegova boja. Zlatno pravilo glasi da nijansa pudera treba potpuno da se uklapa sa tonom tvoje kože lica, a najviše može da bude za jednu nijansu tamniji.

Istraživala sam koji je najbolji puder za mešovitu kožu lica i došla do sledećih saznanja.

U rangu drogerijskih pudera, prva 4 mesta definitivno zauzimaju sledeći puderi:

  • Vichy Teint Ideal Fluid
  • Revlon Color Stay
  • Bourjois Healthy Mix
  • Loreal Infallible 24h-Matte.

 

Kada su u pitanju luksuzniji u skuplji puderi, tu sam pronašla da je Diorskin Forever namenjen upravo za kombinovanu kožu.

Ovi saveti će ti definitivno pomoći da pravilno neguješ mešovitu kožu lica. Međutim, i pored toga, uvek pokušaj da pronađeš pravi uzrok svog problema i postupi prema tome.

Gledaj da imaš zdravu i uravnoteženu ishranu koja uključuje povrće, voće, žitarice, jaja, ribu, mlečne proizvode itd. Konzumiraj puno prirodno ceđenih sokova od voća i povrća. Vežbanje znači zdravo telo, a zdravo telo znači i zdravu kožu. Naravno, ne zaboravi da uvek koristiš prave i prirodne  proizvode shodno svom tipu kože. Poštujući ova pravila, tvoja koža će biti zdravija i lepša.

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test