Naslovna » Voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu
Lice

Voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu

voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu

Kako pravilno da koristiš voćne kiseline za kućnu upotrebu i kako ti voćne kiseline mogu pomoći kod ožiljaka i akni. Skoncentriši se na tekst.

Voćne kiseline za lice se koriste kao tretman u  kozmetičkim salonima. S druge strane, voćne kiseline se nalaze i u velikom broju proizvoda za negu lica i kože. A ono što je možda najbolje rešenje, voćne kiseline za kućnu upotrebu možeš da koristiš i kao sveže ceđen sok od voća, ili pak da napraviš masku ili piling za lice.

Takođe, prodaju se i specijalni rastvori, koji sadrže voćne kiseline, kao i kiseline u prahu.

Kada se koriste voćne kiseline,  važno je da znaš da se u kozmetičkim proizvodima koriste u koncentraciji od 5% do 15%, dok za kućnu upotrebu ne bi trebalo da koristiš koncentracije veće od 10%  

Šta su voćne kiseline?

Možda ćeš se iznenaditi da upravo oznaka AHA ili Alpha Hydroxy Acids na tvojoj kremi označava voćne kiseline. Ove kiseline predstavljaju aktivne sastojke u mnogim tretmanima za negu kože, kao što su anti-age kreme, proizvodi protiv ožiljaka ili mitisera i akni.

Šta su ustvari AHA kiseline ?

To su prirodne kiseline koje se nalaze pretežno u voću, dakle, kao voćne kiseline, o kojima pričamo.  Ima i drugih, u hrani, kao i u šećeru i mleku. 

A šta je sa borama na licu?

Gordana je dugo imala problem sa borama na licu. Pokušavala je na sve načine da ih se reši, ali bezuspešno. Kada je pomislila da odustane, pronašla je proizvod KOJI BRIŠE BORE, FLEKE I PODOČNJAKE SA LICA.

Ukoliko i ti želiš SAVRŠENO ČISTO LICE, pročitaj kako je Gordana uspela da očisti svoje lice na ovom linku  https://onaportal.com/kazi-vec-jednom-borama-na-licu-zbogom/

Koje su najpoznatije voćne kiseline?

Postoji veliki broj voćnih kiselina, ali najpoznatije su svakako sledeće :

Limunska kiselina – kao što ime sugeriše, ova vrsta kiselina najčešće se nalazi u agrumima kao što je limun i narandža, kao i ananas. Možda je manje poznato da je takođe glavna kiselina u mnogim bobicama, uključujući jagode i maline.

Limunska kiselina daje relativno oštru kiselinu, a često može da se koristi kao aroma u hrani i pićima. Osim toga, kada se koristiti u kozmetici, deo je velikog broja kremi i gelova za lice.

Malična kiselina ili jabučna – druga organska kiselina koja se nalazi u velikom broju voća je jabučna kiselina. Nalazi se i u jabukama, kao i kruškama. Jabuke su verovatno plod u kojem je  prisutnost ove kiseline najpoznatija; u stvari, njegovo ime potiče od latinske reči za jabuku, mālum.

Takođe se pojavljuje u koštunjavom voću, kao što su trešnje, kajsije i breskve. Kiselost je relativno niska u poređenju sa drugim plodovima, ali njegova osnovna kiselina je i jabučna kiselina.

Vinska kiselina – konačna kiselina od tri najčešće organske kiseline u plodovima je vinska kiselina, koja se nalazi u grožđu. Takođe se može naći i u avokadu.

Verovatno znaš  da se ova kiselina nalazi i u vinu. Vinska kiselina još uvek u vinu doprinosi vrenju vina, zajedno sa jabučnom kiselinom. ‘Vinski dijamanti’, čestice koje su ostavljene na dnu boce vina, uglavnom se sastoje od kalijum-bitartrata.

Iako su ove kiseline koje smo spomenuli  tri glavne kiseline pronađene u voću, postoji mnogo drugih kiselina pronađenih u voću, u mnogo nižim količinama. To uključuje izolimunsku kiselinu koja senalazi se u kupinama, oksalnu kiselina, nalazi se u niskim količinama u nekim bobicama, kao i kiselina koja se nalazi u šljivama i drugom koštunjavom voću.

Pored gore navedenog, postoje još dve uobičajene AHA koja se ne nalaze u plodovima:

Glikolna kiselina, možda najpoznatije ime u AHA grupi i pronađena u šećernoj trsci.

Mlečna kiselina, sastojak mleka koji se takođe nalazi u jogurtu.

Voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu možeš da koristiš iz svežeg voća, što je svakako bolja preporuka ili da koristiš gotove proizvode, u vidu rastvora, koji predstavlja kombinaciju svih voćnih kiselina.

Takođe, na našem tržištu postoji veliki broj proizvoda koji je posebno kreiran, i uglavnom su to losioni i kreme, koji sadrže voćne kiselline za lice za kućnu upotrebu.

baner

Voćne kiseline za lice

Voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu, pre svega ti pružaju sjajan piling kože, koji uklanja gornji sloj mrtvih ćelija kože, zbog kog često tvoj ten može biti bez sjaja i da izgledaš umorno. Uklanjanje ovog sloja dovodi do svetlije kože, kad se otkrivaju mlađe ćelije kože.

Prednost korišćenja voćnih kiselina je da se ljušti tvoja koža, a da ne mora da  koristiš piling koji sadrži oštre čestice, koje mogu da smetaju tvojoj kozi. Svaka šteta na površini kože za osobe koje pate od akni je loša vest, jer bi to moglo da dovede do toga da bakterije uđu u kožu i dovedu do veće upale ili do otoka od bubuljica.

Za osobe sa zrelom kožom,  piling može uticati na gubitak elastičnosti, zbog čega mnogi preferiraju blagi učinak hemijskog guljenja proizveden baš od voćnih kiselina. Osim toga, na zreloj koži, AHA  mogu pomoći da se smanji pojava bora i izjednači ton kože, posvetljavajući tamnije mrlje pigmentacije ili staračke pege.

Za šta se koriste sve voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu?

  • Suva koža – primena losiona ili krema koje sadrži alfa hidroksi kiselinu može poboljšati suvu kožu.
  • Lečenje oštećenja od sunca kad se nanese na kožu u vidu kreme ili losiona – primena voćnih kiselina može smanjiti bore i neke druge znakove kože oštećene suncem.
  • Akne i bubuljice –  kada se nanese na kožu u kremi ili losionu. Primena kreme, pilinga ili losiona koji sadrže voćne kiseline smanjuje znakove bubuljica u pubertetu, kao i bubuljica kod odraslih, a može biti dobro rešenje i za cistične akne.
  • Fleke od akni – primena voćnih kiseline na  licu, uz losion, čini se da poboljšava izgled ožiljaka koji su nastali od bubuljica.
  • Fibromialgija – uzimanje specifične alfa hidroksi kiseline, pre svega jabučne kiseline, u kombinaciji sa magnezijumom, smanjuje bol uzrokovanu fibromijalgijom.
  • Smanjenje pigmentacije povezane sa poremećajem kože zvanu melazma.

Koristeći  tretmane sa voćnim kiselinama za lice za kućnu upotrebu, uklanjaš  efikasno mrtvi sloj kože na površini i tvoje lice će izgledati mlađe i vedrije. 

 

voćne kiseline

 

Prvo proveri tvoju reakciju na voćne kiseline

Pre nego se odlučiš da koristiš voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu, potrebno je prvo da uradiš test na svojoj koži da vidiš da li i kako reaguje. Bitno je da se ne pojavi iritacija i crvenilo.

Nanesi malu količinu bilo kog proizvoda sa vocnim kiselinama ( ili domaći od sirovog voća), na neki deo tvoje kože, kao što je iza uveta ili u podlaktice. Nakon toga prati sve nuspojave i odmah isperi ako se javi problem.

Ukoliko nema nikakve reakcije na koži, slobodna si i možeš da koristis proizvod na koži lica ili gde god je potrebno da se primeni.

Ne bi trebalo da se koristi više od 10% koncentracije o bilo kom proizvodu da je reč. Kada koristiš veće koncentracije voćne kiseline za lice kod kuće od ove, nije bezbedna za samostalnu upotrebu i vodi računa o tome.

Posledice neopreznog korišćenja voćnih kiselina za lice

Iritacije – prilikom korišćenja voćnih kiselina za lice kod kuće, moguće je da će se javiti crvenilo, svrab i peckanje. U zavisnosti od osetljivosti lica primenjuju se preparati različitih koncentracija prilagođeni svakom tipu kože.

Osetljivost – za vreme upotrebe  tretmana sa voćnim kiselinama kod kuće treba da izbagavaš izlaganje suncu, jer je povećana fotosenzibilnost (osetljivost na sunce) kože i može trajati i do nedelju dana kasnije. Kožu treba dodatno da zaštiš kremom za sunce sa SPF 30+ koje blokiraju UVA i UVB zrake.

Maska za lice od jabučne kiseline ​​

Evo predloga kako možeš da koristiš voćne kiseline kod kuće. Ovo je jedna sjajna maska ​​za lice, koju možeš lako i brzo da  napraviš , a dovoljno je da skuvaš zrele kruške sa kašikom meda.

Kada kruška bude gotova, ispasiraj i sačekaj da se ohladi. Masku od kruške nanesi na lice i ostavi da stoji desetak minuta. Nakon tog vremena isperi masku.

Ovo je idealno za zrelu kožu jer je arbutin u kruškama efiksan kod uklanjanja staračkih pega i pomaže da se izjednači ten kože.

Voćne kiseline za akne

Znamo svi koliko akne mogu biti uporne i koliko ti mogu praviti neprijatnosti pogotovo ukoliko se pojave baš na licu. Koristila si do sada sve moguće tretmane, ali ti se čini da bubuljice baš ne odustaju. Mnogo su uporne, zar ne ? Primena kreme, pilinga za lice ili losiona koji sadrže voćne kiseline smanjuje znakove akni kako kod mladih, jednako i kod odraslih osoba.

Ideje za korišćenje voćnih kiselina za tretman kod kuće za negu kože sa bubuljicama je veoma jednostavna. Sebi ćeš napraviti prvo jedno čišćenje kože. Za jednostavan domaći piling kože treba da uzmeš samo tri sastojka, ananas, zelenu papaju i malo meda.

 

Iseci sveži ananas i neku zelenu papaju – treba ti oko pola šoljice. Pomešaj u blenderu , ali nema potrebe da preteruješ. Smesa bi trebalo da bude gusta poput konzistencije dečje hrane. Zatim dodaj punu kašiku meda. Trudi se da izbegneš deo oko očiju i usana, nanesi na kožu i ostavi najmanje deset minuta. Nakon toga isperi mlakom vodom i dobro osuši kožu.

Primetićeš odmah da tvoja koža izgleda glatko i mekše, svežije i sjajnije jer su mrtve ćelije kože sa površine uklonjene.

Nakon ovog pilinga možeš da naneseš na lice kreme za bubuljice, na prirodnj bazi, koje će se sjajno uklopiti u tvoj ritual nege, koji je sačinjen samo od prirodnih sastojaka.

Voćne kiseline za ožiljke

Ukoliko se odlučiš da koristiš bilo koji proizvod za ožiljke sa voćnim kiselinama, treba da budeš veoma oprezna i da pratiš uputstva za korišćenje. S druge strane, voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu, poboljšavaju izgled ožiljaka od akni.

Nemoj da koristiš voćne kiseline za lice kod kuće, ukoliko je tvoja koža izložena otvorenim ranama, ili bubuljicama u aktivnoj fazi. Takođe, ukoliko si koristila brijač ili depilator, ili si baš sad završila depilaciju, sačekaj par dana da se koža malo smiri, a zatim možeš da koristiš ove tretmane.

Dobra stvar je što na našem tržištu ima veliki broj proizvoda koji sadrži voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu. Uglavnom su to kreme koje sadrže 5 – 15% kiseline.

Koristi ih prema uputstvu proizvođača i nećeš brinuti oko nuspojava.

voćne kiseline za lice

Krema sa voćnim kiselinama za kućnu upotrebu

Pod dejstvom voćnih kiselina, dobijaš lepši izgled kože, povećava se vlažnost kože i stimuliše se produkcija ćelija.

Stimuliše se produkcija kolagena i poboljšava cirkulacija krvi. Takođe, smanjuje se dubina sitnih bora, povećava elastičnost, izgled i kvalitet – tekstura kože.

Krema sa voćnim kiselinama pomaže da se koža reši mrtvih ćelija i time podstiče obnova kože.

Najveća primena voćnih kiselina za lice kod kuće,  je u tretiranju problematične kože sklone bubuljicama i aknama, kao i kod zrelije kože u prevenciji starenja i ostalih kožnih nepravilnosti.

Delovanje kreme se voćnim kiselinama:

  • pospešuju ljuštenje i odstranjivanje izumrelih ćelija kože
  • stimuliše prirodni proces obnove
  • smanjuje upale
  • pomažu u smanjenju vidljivosti bora i ožiljaka od akni
  • čiste i smanjuju vidljivost proširenih pora.

Možeš i kod kuće napraviti jednu sjajnu  prirodnu masku za lice sa limunskom kiselinom.

U izradi kućnih proizvoda možeš da koristiš prirodne namirnice koje sadrže voćne kiseline kao što su: limun, grejp, papaja ili ananas.

baner

Recept za izradu prirodne maske za lice sa limunskom kiselinom:

  • 2 kašike nerafinisanog šećera
  • 2 kašike domaćeg meda
  • sok ½ limuna

Sve sastojke dobro promešaj, pritom treba šećer da ne bude prekrupan kako ne bi došlo do iritacije kože. Ukoliko je potrebno prethodno ga usitni. Masku nanesi na lice i područje vrata  i ostavi da deluje od 5-10min. Po završetku, lice isperi hladnom vodom.

Jedan od najboljih načina da budeš sigurna da tvoja koža dobija sve potrebne hranljive sastojke jeste dodavanje boje duge u tvoju ishranu – dodavanjem raznog voća i povrća u boji.

Pokušaj sa mešavinom crvenog i purpurnog voća i bobičastog voća, narandže i žutog voća i povrća kao što su paprike i tamno zeleno lisnato povrće kako bi bila sigurna da hraniš kožu, kao i ostatak tela, sa bitnim hranljivim sastojcima.

Voćne kiseline za lice cena

Ukoliko ne možeš sama da eksperimentišeš sa svežim voćem, dostupna ti je alternativa u vidu kozmetičke sirovine, u pakovanju od 25 ml, voćne kiseline. Ovaj proizvod ti može pomoći kod pigmentacije, elastičnosti kože, kao i kod uklanjanja akni.

Ukoliko želiš da kupiš gotov rastvor voćnih kiselina za lice za kućnu upotrebu,  u njegov sastav ulazi mlečna kiselina 30 %, glikolna 15%, limunska 4%, malična i vinska 1%.

Cena je 600,00 dinara.

Limuska kiselina u prahu je 120,00 dinara za 100gr. Ne bi tebalo da se koristi u koncentraciji većoj od 10%. Limunska kiselina ima efekat da neutrališe minerale i tako pojačava aktivnost konzervansa i antioksidanasa.

Što se tiče proizvoda koji u sebi sadrže voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu, kao što su losioni i kreme, pre svega, postoji veliki broj i različiti su proizvođači u pitanju.

Iz tog razloga cena je u širokom rasponu.

Voćne kiseline za lice za kućnu upotrebu možeš da kupiš u većini radnji koje su specijalizovane za prodaju proizvoda za lepotu lica i tela.

Na tebi je da se odlučiš koji će to proizvod da bude, kao i u zavisnosti od toga koji problem kože imaš.

Jovana Jovanović

Jovana Jovanović

Bavim se pisanjem dugi niz godina. Počela sam da pišem o lepoti, zdravlju i sportu. Večiti ženski problemi su celulit, bore,bubuljice i višak kilograma.

Istražujem svaku temu detaljno, i traži način za najbolje rešenje, ne bi li pomogla ženama da budu što lepše.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test