Naslovna » Vodič za pravilno čišćenje lica kod kuće
Lice

Vodič za pravilno čišćenje lica kod kuće

čišćenje lica kod kuće

Saznaj kako treba da izgleda pravilno čišćenje lica kod kuće. Veoma je važno, jer svaki pogrešak korak vodi te do problema sa kožom. Prati pažljivo.

Da li si se ikada zapitala da li pravilno čistiš svoje lice? Bez toga, svi drugi koraci nege lica nemaju smisla. 

Poznato ti je da su najveći neprijatelji tvoje kože zagađenje, prljavština i bakterije kojima smo okruženi. Ovo je razlog da posetiš kozmetički salon svakog meseca kako bi očistila lice onako dubinski, ali to nije uvek izvodljivo. Pogledaj naš vodič o tome kako da pravilno očistiš lice kod kuće.

Tretman lica kod kuće

Budi sama svoj majstor! Možda spadaš u one koji baš i ne veruju kozmetičarima ili si možda uplašena da li uvek koriste čist i odgovarajući pribor i sredstva za čišćenje kože. Ukoliko voliš da sama preuzmeš stvar u svoje ruke i pritom uštediš puno novca, postani sama svoj kozmetičar!

Ono gde treba da uložiš novac jeste da kupiš kvalitetne i odgovarajuće preparate za tvoj tip kože. Ili, ako si ljubitelj prirodne kozmetike – imaš zaista veliki broj recepata za sva moguća sredstva za čišćenje lica uz pomoć sastojaka iz svoje kuhinje.

Preostaje ti samo da se baciš na posao!

Čišćenje lica kod kuće

Pre nego što ti navedemo tačne korake u procesu čišćenja lica kod kuće, pogledaj koje savete su ti uputili eksperti iz ove oblasti.

  • Uvek očisti lice uveče pre spavanja. Koža se najbolje leči preko noći, i probudićeš se sa dobro nahranjenom i lepom kožom.
  • Uvek izaberi proizvode koji dobro odgovaraju tvom tipu kože. U suprotnom, ceo proces neće imati smisla i čak može da pogorša stanje.
  • Nemoj da koristiš neki proizvod ako on iritira tvoju kožu.
  • Održavaj pribor za čišćenje lica i peškire čistim i sterilnim.
  • Najbolje je da koristiš prirodna sredstva za čišćenje lica kod kuće, kao i prirodne kreme, pilinge i maske – jer tako znaš šta imaš u svom proizvodu.

A pazi sad ovo!!

Marina je dugo patila zbog mitisera i bubuljica na licu. Mnoge trikove je probala, ali je samo jedan bio uspešan. Njeno lice je sada ČISTO, BEZ BUBULJICA. 

Pročitaj kako je Marina uspela zauvek da se reši bubuljica na ovom linku https://onaportal.com/vise-me-nije-stid-sada-je-moje-lice-bez-ijedne-bubuljice-i-oziljka/

Čišćenje lica kod kuće – koje su prednosti?

  • Redovno čišćenje lica čini kožu zdravom i sjajnom.
  • Ono neguje kožu i podstiče pravilnu cirkulaciju krvi u lice.
  • Čuva kožu bez akni, ožiljaka i fleka.
  • Smanjuje pojačanu pigmentaciju kože.
  • Podmlađuje tvoju kožu i čisti je od sebuma i znoja.

Koliko često se preporučuje čišćenje lica kod kuće?

Jednom nedeljno možeš da očistiš svoje lice.

Da li čišćenje lica ima neželjene efekte?

Ne, nema nikakvih neželjenih efekata – osim ako proizvodi koje koristiš ne odgovaraju tvom tipu kože.

Pravilno čišćenje lica kod kuće

Pravilno čišćenje podrazumeva nekoliko koraka. I oni su korak po korak tačno ispred tebe. Prati pažljivo.

Korak 1 – Čišćenje

Najpre pokvasi lice mlakom vodom i zatim uzmi malo odgovarajućeg sredstva za čišćenje ili pranje lica (prema svom tipu kože) i nežno ga umasiraj na kožu lica, vrata i zadnji deo ušiju. Temeljno isperi lice mlakom vodom i obriši čistim peškirom ili papirnim ubrusom.

Nanesi odgovarajuće mleko za čišćenje lica ravnomerno po celom licu koristeći pamučni tupfer. Ova metoda takođe otpušava pore.

Pena za čišćenje lica

Za ovaj prvi korak čišćenja lica se obično koristi gel za pranje, ali sada su jako popularne pene za čišćenje lica, jer se smatra da su one najblaži i najbolji izbor za osetljivu kožu lica. Na tržištu postoje brojne pene za lice, a ti izaberi onu koja odgovara tvom tipu kože. Kada se nanese na lice, pena stvara neki osećaj lakoće i svežine. Nežno se umasira, možeš eventualno da sačekaš da malo odstoji i na kraju je samo nežno isperi mlakom vodom.

Korak 2 – Piling

Nakon što si uklonila prljavštinu, vreme je da ukloniš mrtve ćelije kože na licu, koje inače zatvaraju pore i čine da tvoj ten ne izgleda dobro.

Pokvasi lice mlakom vodom i nežno masirajući primeni piling za lice u kružnim pokretima. Vrši blagi pritisak na kožu, ali nemoj biti suviše gruba. Masiraj svoje lice s pilingom nekoliko minuta i na kraju isperi i obriši čistim peškirom ili papirnim ubrusom.

Voćne kiseline možeš da koristiš u kućnoj varijanti za čišćenje lica.

Čišćenje lica kod kuće opušta tvoj um i priprema kožu za naredne korake u procesu nege.

 

čišćenje lica kod kuće 1

 

Korak 3 – Napari lice

Sada je vreme da napariš svoje lice kako bi potpuno otvorila pore. Sve što treba da uradiš jeste da pripremiš posudu vode i da je zagreješ dok ne dođe do tačke ključanja. Vodeći računa da se ne ispečeš, nagni se preko posude i pokrij glavu peškirom. Vodi računa da držiš lice nekoliko centimetara od vrele vode i ostani tako oko 5 minuta.

Sada primeni sredstvo za uklanjanje mitisera i bubuljica.

Na kraju isperi lice hladnom vodom ili jednostavno pređi preko kože ledenim kockicama. Na taj način smiruješ svoju kožu i zatvaraš pore. Obriši lice suvim čistim peškirom ili papirnim ubrusom.

Korak 4 – Maska za lice

Ovo je najbolji deo kada je u pitanju čišćenje lica kod kuće. Sada si potpuno smirena i pružaš sebi potreban odmor dok istovremeno hraniš kožu. Možeš sama da napraviš masku za lice kod kuće ili da je jednostavno kupiš. Uveri se da izabereš nešto što odgovara tvom tipu kože.

Ako imaš masnu kožu, izaberi odgovarajuće maske za masnu kožu lica koje treba da apsorbuju višak sebuma sa kože i očiste pore. Sada je naročito popularna crna maska za lice koja dubinski čisti kožu.

Ako imaš suvu kožu, koristi neko voće koje hidrira (banana, paradajz itd.).

Maske za lice omekšavaju i poboljšavaju tonus kože. Nanesi pripremljenu masku na lice i drži je dok se ne osuši – što bi trebalo da traje oko 20-30 minuta.

Na kraju, isperi lice hladnom vodom i osuši ga čistim i suvim peškirom ili papirnim ubrusom.

Korak 5 – Toniranje

Koristi odgovarajući tonik za lice koji balansira pH nivo na koži. Utapkaj ga pamučnim tupferom ili jednostavno vrhovima prstiju i ostavi da se osuši.

Dostupna i ekonomična opcija za tonik za lice je ružina vodica ili neki drugi hidrolat. Sok od krastavaca i jogurt takođe mogu da posluže kao odlična opcija za prirodno toniranje lica.

Ove tečnosti možeš da sipaš u bočicu za raspršivanje i prskaj ih na licu kad god je potrebno. Tonik zatvara pore, osvežava i održava vlažnost kože.

Korak 6 – Hidratacija

Poslednji korak je opuštajući i najlakši. Nanesi sredstvo za hidrataciju kože na lice i lagano ga umasiraj koristeći nežne pokrete. Primetićeš da je tvoja koža prijatna na dodir i da izgleda svetlo i osveženo.

Koristi kremu ili losion za hidriranje kože u zavisnosti od tvog tipa kože. Gel ili krema bez ulja su dobra opcija za tebe ukoliko imaš masnu kožu lica. Masnija krema radi savršeno za one sa suvom kožom.

Čišćenje masne kože lica kod kuće

Ako se mučiš sa masnom kožom lica, znaš koliko je važno da je pravilno očistiš. Najveći izazov u ovom slučaju je kako da smanjiš lučenje sebuma.

Dermatolozi preporučuju da koristiš blago sredstvo za čišćenje masne kože lica, kao i hidratante koji su formulisani za tvoj tip kože. Takođe preporučuju korišćenje sredstava za čišćenje bez voska i ulja, koji neće pogoršati problem masne kože.

Ako je tvoja koža masna i osetljiva, trebalo bi da izabereš proizvode bez mirisa. Takođe je dobra ideja da se kloniš agresivnih i grubih sapuna, koji verovatno sadrže sastojke koji nisu idealni za osetljivu kožu lica.

Pranje kože lica toplom vodom zapravo nije dobro jer isušuje kožu, spirajući tako ulja sa kože koja su joj neophodna da bi bila jedra i mekana. Uvek umivaj lice mlakom, ugodnom temperaturom – hladna voda ne uklanja ulje i prljavštinu sa kože veoma dobro.

Previše agresivno čišćenje može imati veoma negativan efekat na kožu, čak može da izazove osip i iritacije. Dermatolozi savetuju čišćenje površine lica maksimalno dva do tri puta dnevno.

Prečesto čišćenje lica isušuje kožu, što signalizira uljanim žlezdama da proizvode još više ulja kako bi se nadoknadio ovaj nedostatak. Umesto toga, nežno umasirajte blago sredstvo za čišćenje, kao što je gel ili tonik za lice (za masnu kožu se preporučuju oni koji sadrže salicilnu kiselinu) 30 sekundi, zatim isperite toplom vodom.

Toniranje kože kao dodatni korak nege kože se preporučuje samo osobama sa naročito masnom kožom. Svrha tonika je da zapravo smanji pH kože i iskoreni svu prljavštinu i ulje koji su zaostali nakon prethodnih koraka čišćenja.

Kod većine, međutim, određeni alkoholi u toniku mogu previše isušiti kožu, zbog čega oni sa jako masnom kožom ovo treba da izbegavaju, eventualno mogu da primene jednom nedeljno. Adstringentni tonik sa salicilnom kiselinom na bazi alkohola je najbolji za ljude sa masnom kožom. Dostupni su i bezalkoholni tonici, iako nisu toliko efikasni kao oni koji sadrže alkohol.

Jedna od pogodnosti ukoliko imaš masnu kožu jeste da ne moraš previše da se brineš o svakodnevnoj hidrataciji. Ako imaš kombinovanu kožu, odnosno masniju T-zonu, potrebno je da primeniš odgovarajuće sredstvo za hidriranje kako bi održala ravnotežu između masnih i suvih delova kože lica.

Hidratantna sredstva bez voska, lipida i ulja se preporučuju za masnu i kombinovanu kožu.Ovlaživači koji sadrže glicerin mogu da daju bolje rezultate nego teži losioni i kreme.

Budući da je masna koža često i problematična, saznaj kako da ukloniš bubuljice sa lica prirodnim putem.

Glina za lice je odličan izbor za čišćenje masne kože lica, jer smanjuje proizvodnju ulja i uklanja mnoge nečistoće. Ovakve maske više odgovaraju koži nego proizvodi koji sadrže hemikalije, jer glina svakako ima više prirodnih svojstava. Osim dubinskog čišćenja kože, maska sa glinom takođe pomaže u smanjenju izgleda proširenih pora na licu.

Čišćenje suve kože lica kod kuće

Jedan od najčešćih mitova za negu kože je da je suva koža previše krhka za piling. Pogrešno! Naprotiv, suva koža takođe zahteva piling – samo nežan i blag. Možeš da koristiš piling na bazi soli ili šećera, ali dodaj emolijens poput maslinovog ulja ili kokosovog ulja, tako da granule ne grebu kožu ili ne uklanjaju masnoću između slojeva tvoje kože.

Ako imaš suvu kožu, posebno je važno da koristiš specijalno formulisana sredstva za čišćenje lica kod kuće. Izaberi sredstva koja su blaga i hidratantna.

Bez obzira koji tip kože imaš, potrebno je da je hidriraš. Ovakva sredstva za negu suve kože tipično sadrže emolijente poput ceramida, maslinovog ili kokosovog ulja. Ovi sastojci čuvaju prirodna ulja tvoje kože, dok stvaraju zaštitni sloj na površini. Ova barijera sprečava nastanak pukotina na koži i sprečava prodor potencijalno štetnih klica.

Dobra ideja je da naneseš tonik kako bi zatvorila pore na koži. Izostavljanje ovog koraka može prouzrokovati bubuljice – čak i na suvoj koži.

Stručnjaci za kozmetiku preporučuju obavezno uključivanje tonika u tvoj dnevni režim čišćenja lica. Možda si čula da je potrebno da izbegneš proizvode koji sadrže alkohol – ali to nije uvek dobar savet. Iako je istina da neki alkoholi povlače vlagu sa kože, neki drugi alkoholi kao što su cetil alkohol, stearil alkohol i cetearil alkohol – treba da budu u redu za suvu kožu. Možeš da se odlučiš za tonik koji sadrži hamamelis, adstringent koji je bez alkohola.

Ovsena kaša i shea puter su odlična prirodna sredstva za čišćenje suve kože lica.

Čišćenje lica kod kuće sodom bikarbonom

Soda bikarbona je zaista dobra za čišćenje lica kod kuće.

Ono što je dobro kod sode bikarbone, to je da može da se koristi za čišćenje svih tipova kože, i to kao piling, sredstvo za pranje i kao maska za lice.

Soda bikarbona odlično čisti masnu kožu, uklanja nečistoće i višak sebuma, kao i odumrle ćelije kože. Budući da ima antibakterijska svojstva, deluje protiv akni i bubuljica. Soda bikarbona protiv mitisera takođe može da posluži.

Jednostavno pomešaj malo praha sode bikarbone sa vodom i napravi pastu koja može da se koristi kao piling ili kao maska. Na kraju temeljno isperi lice mlakom vodom.

Nemoj previše često da koristiš sodu bikarbonu za lice, najviše jednom nedeljno.

Čišćenje lica kamilicom

Hajde prvo da vidimo zašto je kamilica dobra za lice:

  • Ima antioksidativna svojstva i usporava starenje kože
  • Deluje kao hidratantno sredstvo, dakle vlaži kožu
  • Izbeljuje kožu i posvetljuje ten
  • Ublažava iritacije i crvenilo
  • Deluje protiv akni i bubuljica, kao i protiv fleka od bubuljica.

Čaj od kamilice možeš da koristiš kao sredstvo za čišćenje lica, a možeš i da ga koristiš da napariš lice.

Ohlađen čaj od kamilice je odličan prirodni tonik za lice.

 

čišćenje lica kod kuće 2

Ukoliko pomešaš malo čaja od kamilice sa mlekom u prahu, dobijaš odličan prirodni piling za masnu kožu lica.

Pomešaj ½ čaše običnog šećera, ¼ čaše maslinovog ulja i sadržaj 1 kesice čaja od kamilice, te čuvaj ovu mešavinu u dobro zatvorenoj staklenoj posudi. Po potrebi uzmi 1 kašiku ove mešavine i koristi kao piling na navlaženoj koži lica.

Piling za čišćenje lica kod kuće

Postoji toliko kombinacija da napraviš prirodni piling za čišćenje lica kod kuće. Mi smo izdvojili neke zanimljive recepte, koji su u nastavku.

Piling sa šećerom

Ovaj prirodni piling je pogodan za suvu kožu.

Sastojci:

  • 2 kašike smeđeg šećera
  • 1 kašika običnog šećera
  • ½ šolje kokosovog ulja (u čvrstom stanju)

Pomešaj ove sastojke dok ne dobiješ ujednačenu mešavinu. Nanesi piling na lice i nežno umasiraj kružnim pokretima. Isperi lice toplom vodom.

Možeš da primenjuješ ovaj piling 2-3 puta nedeljno.

Piling sa ovsenom kašom

Sastojci:

  • 2 kašike ovsene kaše u prahu
  • 1 kašičica fino mlevenog šećera
  • 1 kašika običnog šećera

Pomešaj ove sastojke dok ne dobiješ ujednačenu mešavinu. Nanesi piling na lice i nežno umasiraj kružnim pokretima. Sačekaj da malo odstoji. Isperi lice hladnom vodom.

Možeš da primenjuješ ovaj piling 2-3 puta nedeljno.

Piling sa limunom i maslinovim uljem

Sastojci:

  • 1 kašičica sveže isceđenog limunovog soka
  • 1 kašika devičanskog maslinovog ulja
  • ½ šolje šećera
  • 1 kašika meda

Pomešaj ove sastojke dok ne dobiješ ujednačenu mešavinu. Nanesi piling na lice i nežno umasiraj kružnim pokretima. Isperi lice hladnom vodom.

Prirodni tonik za čišćenje lica kod kuće

Trk u kuhinju i napravi sama svoj prirodni tonik za čišćenje lica kod kuće. Evo nekih recepata:

– Dodaj 1 kašiku jabukovog sirćeta u 1 šolju vode i promešaj.

– Skuvaj 6 šoljica vode, pa dodaj nekoliko listova mente u vodu dok je još vruća, te sačekaj da se rastvor ohladi.

– Pripremi 1 kašičicu sveže isceđenog limunovog soka, čajnu kesicu nane i 1 šolju vruće vode. Potopi kesicu za čaj u toplu vodu i sačekaj da odstoji nekoliko minuta, te ukloni kesicu i dodaj limunov sok u čaj. Dobro promešaj i sačekaj da se ohladi.

– Slomi list aloe vere i istisni gel. Razblaži 2 kašike gela sa 1 čašom hladne vode.

– Uzmi seme iz nekoliko sirovih manga i stavi u posudu sa 3-4 šolje vode, te kuvaj oko pola sata. Neka se tečnost ohladi, zatim je procedi i koristi kao tonik za lice.

Kao prirodni tonik za lice mogu da posluže i:

Nema potrebe da odlaziš u kozmetički salon i da trošiš novac i vreme ukoliko želiš da obaviš čišćenje lica. Danas sve to možeš veoma uspešno da obaviš i kod svoje kuće. Samo sledi korake za pravilno čišćenje lica kod kuće, odaberi preparate prema svom tipu kože i prepusti se čarobnim efektima!

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test