Naslovna » Bubuljica na nosu: ovako postaje tvoja ružna prošlost!
Lice

Bubuljica na nosu: ovako postaje tvoja ružna prošlost!

bubuljica na nosu

Bubuljica na nosu često ume da nas poremeti, jer je baš na vidljivom mestu. Kako joj se suprostaviti i kako sprečiti dalje izbijanje, saznajte u nastavku.

Jesi li se ikada zapitala zašto se bubuljica na nosu pojavi baš onda kada imaš neki važan sastanak i moraš da izgledaš najbolje što možeš? Saznaj šta je uzrok pojave bubuljica na nosu i kako ih se rešiti. 

Saznaj i to zbog čega je nos posebno sklon izbijanju bubuljica i od čega to zavisi, ali i šta ti može pomoći da se uspešno rešiš bubuljice na nosu – zauvek!

Bubuljice na nosu – uzrok

Bubuljice mogu biti čest problem problematične kože i mogu se javiti svuda po telu. Nije redak slučaj da se bubuljica javi i na nosu, jer je nos posebno sklon pojavi bubuljica. Ipak, pojavu bubuljica na nosu možeš sprečiti ako pronađeš uzrok i ako znaš koja je vrsta bubuljica u pitanju.

Tako, postoje akne vulgaris koje karakterišu mitiseri ili bele tačke. To je hronično stanje kože koje se dešava kada folikuli dlake i  žlezde postanu otečene ili začepljene. Tu su i akne rozacea, crvenilo koje se javlja na koži i često je praćeno pustulama ili malim bubuljicama sa žutim ili belim papulama. 

E sad, svakodnevna pravilna nega kože može biti ključna za sprečavanje izbijanja bubuljica na nosu, a tačan uzrok bubuljice na nosu zavisi od vrste akni.

Uzrok nastanka bubuljice na nosu je jednostavan: pore se začepe, nakupe se bakterije a lojne žlezde proizvode sebum. Previše sebuma može u porama zadržati ostatke kao što su mrtva koža ili bakterije

Nos je posebno ranjiv, jer su pore obično veće na nosu, pa kako se tu lakše nakupe ostaci, to dovodi do izbijanja bubuljice. Da bi se to sprečilo, potrebno je pravilno čišćenje lica prvo vodom, zatim losionom za čišćenje i na kraju prekopotrebna nega kremom za akne. Evo šta još može biti uzrok bubuljici na nosu:

  • Hormonski poremećaji mogu dovesti do pojave bubuljice na nosu. Ako već imaš hormonalni disbalans, velike su šanse da ćeš patiti od izbijanja, jer su membrane unutar ćelija kože u ovom trenutku najslabije i pune sićušnih krvnih sudova i nervnih završetaka koji mogu da puknu pri najmanjem pokretu i dodiru.
  • Takođe, i stres može biti jedan od razloga zbog kojeg se bubuljica našla baš na tvom nosu. 
  • Određena hrana može izazvati pojavu bubuljica.
  • Isto tako, ako je neko u tvojoj porodici sklon aknama i bubuljicama, verovatno će i tvoja koža biti sklona bubuljicama.
  • Problem sa varenjem može biti uzrok pojave bubuljica na nosu.
  • Začepljene pore: Bakterije, prljavština i mrtve ćelije kože na licu i nosu blokiraju put masnih ili lojnih žlezda. Kada sebum ne nađe izlaz, akumulira se i uzrokuje da bubuljice rastu. Ovo rezultira velikom bubuljicom na nosu.

Maja je dugo imala problem sa bubuljicama. Tako je bilo, sve dok nije našla TOP stvar za bubuljice.

Na njenom licu više nema AKNI I BUBULJICA!

Kako je Maja uspela da se reši bubuljica, pročitaj na ovom linku https://onaportal.com/cisto-lice-bez-ijedne-bubuljice/

Potkožne bubuljice na nosu

Potkožne bubuljice, samo ime kaže – jesu bubuljice koje su se formirale ispod površine kože. Izgledaju kao kvrga na koži i mogu biti bolne. Posebno su bolne, ako je njen koren duboko u slojevima kože. Obično prođu same od sebe, ali ponekad mogu biti i veoma uporne i, ukoliko dođe do iritacije, mogu predstavljati veliki problem.

Ono što je važno da znaš jeste da nikad ne treba da cediš potkožne bubuljice niti da pokušavaš da izvučeš potkožnu bubuljicu na površinu. Rezultat nećeš postići, već ćeš dobiti ožiljak od bubuljice.Bubuljica samo može postati uočljivija, a na kraju, možeš dobiti i infekciju. Da bi to sprečila, pokušaj ovo:

  • Probaj sa toplim oblogama. Toplota otvara pore na licu, pa potkožna bubuljica može “krenuti” bliže površini. To će dalje dovesti da sebum, ćelije i bakterije izađu iz kože lakše, a i ublažiće bol. Evo kako:

Potopi čistu krpu u vruću vodu, ne previše vruću na dodir. Stavi toplu oblogu na nos i ostavi tako 10 do 15 minuta. Možeš slobodno ponavljati ovaj proces 3-4 puta u toku dana, sve dok potkožna bubuljica ne napravi vrh. 

  • Kao što topla obloga može pomoći da potkožna bubuljica brže sazri, tako i led, nakon ceđenja može pomoći da smanji otok, ublaži bol i smanji crvenilo. Koristi blago sredstvo za pranje lica i toplu vodu, pa osuši lice čistim peškirom. Stavi kockice leda u plastičnu kesu ili čist peškir. Dovoljno će biti da led odstoji 5 minuta, pa napravi pauzu 5 minuta, pa opet stavi da odstoji 5 minuta. Ponovi ovaj postupak tri do četiri puta dnevno.
  • Da li si probala flaster za bubuljice? Oni mogu trenutno da reše postojeći problem: izvućiće sebum, apsorbovati višak masnoća i smanjiti upalu.
  • Kada se rešiš potkožne bubuljice, trudi se da područje gde je bila potkožna bubuljica na nosu uvek bude čisto. Nemoj dirati rukama! I, izbegavaj šminku, sve dok potkožna bubuljica ne zaceli. Bubuljice mogu nastati i zbog šminke, te je potrebno da sačekaš dok se koža ne oporavi. I, neka tvoja jastučnica bude uvek čista.
  • Izbegavaj trljanje i grubo pranje lica kada imaš potkožne bubuljice, jer ćeš samo pospešiti iritaciju i crvenilo. Takođe, piling može pogoršati stanje, te se ne preporučuje kada imaš problem sa potkožnim bubuljicama na nosu. Sačekaj da koža zaceli, pa onda koristi piling.
  • Ulje čajevca za bubuljice je odličan saveznik, posebno kada su potkožne bubuljice u pitanju. Ono ima antibakterijska svojstva koja mogu ubiti bakterije koje uzrokuju potkožne bubuljice.

kako ukloniti bubuljice na nosu

Kako se rešiti bubuljica na nosu?

Ono što ti može pomoći kod ovog problema, jesu na prvom mestu losion i gel za akne. Probaj one na biljnoj bazi, jer će ti samo takvi odgovarati. Dalje, bilo da koristiš maske, pilinge, voće, sodu bikarbonu, ili nešto drugo, prvo kreni od adekvatne kreme protiv bubuljica.

Krema za bubuljice 

Pre svega, potrebna ti je pravilna nega. Umij lice vodom i osuši ga peškirom. Zatim na suvu kožu nanesi kremu protiv bubuljica koja će ti pomoći da ih se rešiš. Posebno obrati pažnju na predeo oko nosa. Laganim pokretima prstiju nanesi ravnomerno kremu i ostavi da upije. Ona će dubinski očistiti pore i ukloniti višak sebuma.

Takođe, krema protiv akni i bubuljica može smanjiti i pojavu mitisera na nosu, ali može služiti i tome da detaljno očisti tvoje lice. Uz redovnu upotrebu, pojava bubuljica na nosu više neće biti u nenadani čas, već ih se možeš zauvek rešiti!

Krema treba da bude na prirodnoj bazi, a može se naći i salicilna kiselina.

Salicilna kiselina je čest sastojak preparata koji se koriste u nezi lica. Ona ti može pomoći da se rešiš bubuljice na nosu. Ona će otpušiti pore i dubinski ih očistiti. 

Pilinzi i maske

Kada tvoja koža bude spremna, odnosno, kada se bubuljice povuku, možeš koristiti razne pilinge i maske (što kupovne, što domaće koje možeš i sama napraviti), kako bi tvoja koža bila čistija i kako bi je održavala svežom i zategnutom.

Hidratacija lica je veoma važna! Nakon pilinga, neophodno je da koristiš i hidratantnu kremu za lice kako bi koža bila mekana i imala neophodnu vlažnost. Umivaj lice dva puta dnevno blagim preparatima za čišćenje lica. Zaštiti svoje lice od UV zraka i izloženosti suncu. 

Limunov sok

Limunov sok ti može pomoći da se rešiš bubuljice na nosu, da je očistiš i osušiš. Iscedi nekoliko kapi limunovog soka i nanesi ga tuferom na nos. Zatim, isperi nakon 15 minuta. 

Pasta za zube

Pasta za zube (bela pasta, a ne pasta za zube na bazi gela) isušuje bubuljicu svojim antimikrobnim svojstvima. Nanesi malu količinu paste za zube na bubuljicu i ostavi je preko noći. Isperi sledećeg jutra.

Listerin

Listerin voda za ispiranje usta izaziva kontrakciju ćelija kože i smanjuje veličinu bubuljica. Takođe ima antimikrobna svojstva. Umoči tupfer u Listerin vodicu za ispiranje usta i stavi je na nos. Isperi nakon 10 min. Listerin voda za ispiranje usta sadrži eterična ulja kao što su mentol, eukaliptol i alkohol, zajedno sa drugim sastojcima. Ovi sastojci mogu imati određeni efekat na isušivanje bubuljica.

Voćne maske kao spas

Već smo rekli da limun može pomoći kod bubuljice na nosu, a da li znaš da to mogu i limeta, kivi, narandže i jagode? Sok od limete deluje antibakterijski, bogat je vitaminom C i limunskom kiselinom.

Namoči tupfer ili vatu sokom od limete, pa nanesi direktno na bubuljicu na nosu i ostavi da deluje 5-10 minuta pre nego što ispereš. Takođe, kivi, narandže i jagode imaju visok sadržaj limunske kiseline, koja pomaže u sušenju sebuma. Pomešaj ih zajedno pa napravi masku za bubuljice i ostavi da deluje 10 minuta, pa isperi.

Brašno od slanutka

Brašno od slanutka ili gram brašno (brašno od leblebije) je idealan kućni lek za bubuljice, posebno za masnu kožu, jer pomaže u smanjenju masnoće apsorbujući višak lučenja sebuma. Pomešaj 1 kašiku sa vodom i nanesi na očišćenu kožu. Kada odstoji 10 minuta, isperi vodom i osuši lice peškirom.

Soda bikarbona

Soda bikarbona takođe pomaže kada imaš bubuljicu na nosu. Soda bikarbona i med kada se utrljaju na kožu, služe kao odličan piling. Takođe, nežno trljajući nos, pospešuješ i bolju cirkulaciju krvi. To je važno, jer pomaže da se pore brže otvore, a uklanjaju se i nečistoće. Evo šta je sve potrebno:

  • 1 šolja sode bikarbone,
  • kašičica meda,
  • tupfer

Započni blagim umivanjem lica najpre vodom, a potom očisti područje nosa antibakterijskim rastvorom. Pomešaj med i sodu bikarbonu i mešaj dok se sve lepo ne sjedini. Nanesi ovu smesu na mesto gde se nalazi bubuljica na nosu i nežno utrljaj. Sačekaj deset minuta da se osuši, a zatim isperi hladnom vodom.

Sok crnog luka 

Najbolje je koristiti sok od crnog luka dva puta nedeljno. Sadržaj kiselina i minerala u luku pomaže u obnavljanju ćelija i tkiva kože, a takođe pomaže kao abraziv za uklanjanje gnoja formiranog u bubuljicama. Ulje je hidratantno, hranljivo sredstvo i pomoći će da se bubuljica osuši. Cirkulacija krvi bi bila bolja, a to pomaže da gnoj brže izađe. Evo šta ti je sve potrebno:

  • kašičica svežeg soka od luka,
  • kašičica maslinovog ili kokosovog ulja,
  • tupfer

Počni tako što ćeš pomešati sok i ulje i ostaviti da odstoji jedan minut. Zatim, sledeći korak bi bio da lagano umočiš tufer u ovu mešavinu i nežno utapkaš područje na nosu. Kružnim pokretima pređi preko bubuljice, a zatim isperi.

Osim crnog luka, beli luk za bubuljice pruža iste rezultate.

bubuljica na nosu uzrok

Nana za bubuljice

Listovi nane su bogati vitaminima A i C, koji su neophodni za čistu kožu. Svake večeri nanesi čaj od nane po celom licu, posebno na nosu, da bi se rešila bubuljica. Koža će biti mekana i čista, bez bubuljica. I ne brini: neće biti suva.

Jogurt

Jogurt sadrži mlečnu kiselinu, koja uklanja mrtve ćelije kože. Koristeći malu četkicu, nanesi ga na nos. Ostavi da deluje 10 minuta ili dok se ne osuši, a zatim isperi. 

Med i kurkuma

Med i kurkuma: Kurkuma pomaže u uklanjanju viška masnoće sa kože, a med ima i antimikrobna svojstva. Dodaj 1⁄2 kašičice kurkume u 1 kašiku meda i dobro promešaj. Nanesi ovu masku od meda na vlažnu kožu, na nos i ostavi da deluje pet minuta, pa speri vodom.

Cimet

Cimet je antibakterijski agens koji ti može pomoći kod bubuljice na nosu. Nanesi prah cimeta u suvom obliku ili ulje na zahvaćeno područje i sačekaj deset minuta. Potom isperi hladnom vodom i ponovi postupak nakon pet sati. Ovo možeš raditi dva puta dnevno.

Belanac

Belanac za lice: Pošto se belanac brzo suši, može pomoći da se apsorbuje višak masnoća na koži. Belanac je prirodni antifungalni i antivirusni agens, a pomaže i u uništavanju bakterija. Proteini u belancetu pomažu u regeneraciji ćelija kože, a vitamin B je antioksidans koji takođe pomaže u popravljanju ćelija.

Nanesi sloj belanceta na nos gde se bubuljica nalazi i sačekaj deset minuta da se belanac osuši.

Nakon toga isperi područje nosa hladnom vodom i ružinom vodom da bi uklonila miris od belanca. Nanesi kremu za hidrataciju kože. Ovo bi trebalo raditi svaki dan, sve dok bubuljica na nosu ne nestane.

I za kraj, poslušaj ove savete kako bi se rešila bubuljica na nosu. Pored toga, pij dosta vode i zdravo se hrani, jer će ti i to pomoći da bubuljica na nosu bude tvoja prošlost. Takođe, nikada nemoj koristiti previše šminke, jer koža mora da diše, da se odmori i očisti. Postaraj se da omekšaš kožu, kako bi bila meka i zdrava.

I, naravno, ukoliko ne možeš sama da rešiš problem, savet potraži od dermatologa. I još nešto: nekada je bubuljici na nosu potrebno vreme da sazri. Nemoj je cediti, jer ćeš samo pogoršati sve. Kada dođe vreme, lako ćeš je se rešiti. I ne očajavaj! Svako od nas imao je ovaj neprijatan problem koji se pojavi baš u najnezgodniji čas.

Avatar

Ivana Vulikić

Profesor srpskog jezika i književnosti. Volim da pišem i čitam dobre knjige. Pisanjem se bavim od malih nogu, a posebno me interesuju teme o zdravlju i lepoti.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test