Naslovna » Salicilna kiselina za lice: tvoj saveznik kod bubuljica!
Lice

Salicilna kiselina za lice: tvoj saveznik kod bubuljica!

salicilna kiselina za lice

Imaš masnu i problematičnu kožu lica? Da li znaš da salicilna kiselina za lice može da ti pomogne? Ipak, ovaj sastojak ima svoje prednosti i mane – a o svemu tome se informiši u narednim redovima.

 

U moru proizvoda za kožu, salicilna kiselina za lice zauzima posebno mesto. Jako se ceni u kozmetičkoj industriji zbog svoje sposobnosti čišćenja kože, pa tako danas gotovo da ne može da se zamisli proizvod za masnu i problematičnu kožu bez salicilne kiseline.

 

Ipak, zapamti da kiselina ostaje kiselina i da kao takva može imati neke neželjene efekte na tvojoj koži. Iz tog razloga je bolja opcija da se uvek okreneš blagim, prirodnim sastojcima za čišćenje kože – koji isto tako rade odličan posao!

 

Pa hajde da se zajedno upustimo u zanimljivu priču o salicilnoj kiselini za lice.

 

Šta je salicilna kiselina i kako deluje?

Salicilna kiselina je vrsta beta hidroksi kiseline (BHA) koja se često koristi za lokalnu primenu.

 

Postoje dve vrste hidroksi kiselina – alfa hidroksi kiseline (AHA) i beta hidroksi kiseline (BHA). AHA imaju piling svojstva koja održavaju tvoju glatkom i ujednačavaju ten. BHA kiseline, kao što je salicilna kiselina – deluju na sličan način kao AHA, ali deluju i kao antibakterijska sredstva prodirući duboko u tvoju kožu i otpušavajući zapušene pore. I to je razlog zašto salicilna kiselina za lice može tako lako da smiri iritiranu i problematičnu kožu.

 

Salicilna kiselina za kožu

Salicilna kiselina prodire u tvoju kožu i razgrađuje masti zbog kojih se mrtve ćelije kože nakupljaju. Ako se ove veze ne razgrade, mrtve ćelije kože mogu da blokiraju pore na tvojoj koži i da izazovu akne i bubuljice. Kako kiselina razgrađuje ćelije, ona pospešuje regeneraciju ćelija i podmlađuje tvoju kožu.

 

Salicilna kiselina je takođe odličan piling za kožu. Deluje kao keratolitičko sredstvo. To znači da lako može otpustiti keratin (protein koji formira osnovnu strukturu spoljašnjeg sloja kože). Kada se keratin rastopi, tvojoj koži je lakše da otpusti perutave i oštećene delove. Zato je salicilna kiselina posebno korisna za lečenje problema kože kao što su ekcem, seboroični dermatitis i psorijaza.

 

Sada kada znaš kako tačno salicilna kiselina deluje na tvoju kožu, sledi priča o tome zašto bi upravo ovaj sastojak trebalo da bude zastupljen u nezi i čišćenju kože.

 

 

Salicilna kiselina za čišćenje lica – piling kože

 

Salicilna kiselina za čišćenje lica predstavlja odlično sredstvo, pre svega jer vrši eksfolijaciju ili piling kože. Ova kiselina deluje tako što razbija tzv. dezmozome (strukture koje pričvršćuju dve ćelije povezane sa spoljašnjim slojem kože). Ovo je svojevrsni piling kože, jer se tako uklanjaju mrtve ćelije kože i otpušavaju pore. Jedno istraživanje je otkrilo da je salicilna kiselina, kada se koristi u koncentraciji od 1%, odlično sredstvo za piling čak i za osetljivu kožu.

 

Kada je u pitanju čišćenje kože, salicilna kiselina ima sledeća dejstva:

  • Komedolitik: salicilna kiselina razdvaja mrtve ćelije kože i nakupljeni sebum koji mogu izazvati akne i bubuljice.
  • Dezmolitik: salicilna kiselina ima sposobnost eksfolijacije ćelija kože prekidajući međućelijske veze. To je poznato kao dezmolitički efekat.
  • Protivupalno sredstvo: salicilna kiselina ima anti-upalno dejstvo na koži u malim koncentracijama. Ovo može pomoći u lečenju akni, bubuljica i mitisera.

 

Zbog svojih blagotvornih efekata salicilne kiseline za čišćenje lica, dermatolozi je često koriste za lečenje problema kože kao što su:

Marina je dugo patila zbog mitisera i bubuljica na licu. Mnoge trikove je probala, ali je samo jedan bio uspešan. Njeno lice je sada ČISTO, BEZ BUBULJICA I OŽILJAKA. 

Pročitaj kako je Marina uspela zauvek da se reši bubuljica na ovom linku https://onaportal.com/vise-me-nije-stid-sada-je-moje-lice-bez-ijedne-bubuljice-i-oziljka/

 

salicilna kiselina za lice-1

Efikasno rešenje za hiperpigmentaciju

 

Pigmentne mrlje i fleke na koži su veoma neugledna pojava, složićeš se – ali salicilna kiselina može pomoći u uklanjanju istih. Široko se koristi u piling maskama i kao piling sredstvo u kozmetičkim procedurama za lečenje hiperpigmentacije i oštećenja kože od sunca. Ustanovljeno je da je salicilna kiselina sigurna i efikasna u lečenju fleka na koži.

 

Leči akne i bubuljice

 

Akne nastaju prevashodno iz tri razloga: usled nagomilavanja mrtvih ćelija kože i prljavštine u porama, prekomerne proizvodnje sebuma (koja blokira pore), kao i bakterije P. acnes.

Salicilna kiselina najbolje deluje kod akni razvijenih upravo zbog prvog uzroka. Može da leči blage do umerene akne tako što otpušava pore na koži i dubinski ih čisti. Salicilna kiselina u koncentraciji od 0,5% do 2% je efikasna u lečenju akni i komedona (miteseri).

 

Svi načini kako ukloniti akne na licu potpuno prirodno!

 

Ima prednosti protiv starenja

 

Hidroksi kiseline (AHA i BHA) se široko koriste protiv starenja kože. BHA (uključujući salicilnu kiselinu) imaju protivupalna i antiseptička svojstva. Kako prodiru dublje u kožu i eksfoliraju je iznutra, ove hidroksi kiseline ubrzavaju proces obnove ćelija. To zauzvrat pomaže u smanjenju znakova starenja, poput finih linija, tamnih mrlja i bora. Za razliku od AHA, BHA ne iritiraju kožu!

 

Salicilna kiselina najbolje deluje kada se koristi u koncentraciji od 1% do 2%. Previše salicilne kiseline može biti štetno za kožu!

 

Oteraj bubuljice u pubertetu ovim metodama!

 

Da li salicilna kiselina za lice ima nuspojave?

Iako je retko razviti ozbiljnu alergijsku reakciju nakon upotrebe salicilne kiseline, budi naročito oprezna oko sledećih neželjenih efekata:

 

  • Crvenilo i iritacija kože
  • Suvoća i perutanje kože
  • Svrab kože
  • Osećaj pečenja ili gorenja
  • Koprivnjača
  • Veća osetljivost kože na sunce.

 

Nikada ne smeš nanositi salicilnu kiselinu na kožu bez konsultacije sa dermatologom!

Takođe, postoje neke stvari koje moraš da zapamtiš kada koristiš salicilnu kiselinu ili pre nego što se podvrgneš bilo kojoj kozmetičkoj proceduri koja uključuje salicilnu kiselinu.

 

  • Uvek obavesti lekara ako imaš alergije. U slučaju da si alergična na specifične lekove, uključujući ibuprofen, naproksen, aspirin ili bilo koje druge nesteroidne protivupalne lekove (NSAID) – to može da indikuje da si alergična na salicilnu kiselinu.
  • Izbegavaj upotrebu salicilne kiseline (ili se prvo obrati lekaru) ukoliko imaš atopijski dermatitis, kožne infekcije, rane ili bilo koje druge zdravstvene probleme (poput dijabetesa ili problema sa cirkulacijom krvi).
  • Upotreba salicilne kiseline se ne preporučuje ako si trudna (ili planiraš da zatrudniš). Ako koristiš salicilnu kiselinu ili se podvrgavaš takvom tretmanu, planiraj svoju trudnoću tek nakon završetka tretmana. Takođe, izbegavaj salicilnu kiselinu ako dojiš.
  • Salicilna kiselina može ometati određene lekove (na primer razređivače krvi). Dakle, ako si pod lekovima, razgovaraj sa lekarom pre upotrebe salicilne kiseline.
  • Salicilnu kiselinu treba koristiti samo prema uputstvu dermatologa ili prema uputstvima odštampanim na pakovanju (ako je u pitanju krema ili gel sa salicilnom kiselinom). 

 

Preparati za čišćenje lica – kako izabrati!?

 

Ko ne treba da koristi salicilnu kiselinu za lice?

 

Postoje neki ljudi koji ne bi trebalo da koriste salicilnu kiselinu za lice, uključujući:

 

  • osobe sa istorijama alergije na salicilate, uključujući aspirin 
  • kod onih koji koriste izotretinoin (Acutane)
  • osobe sa aktivnim dermatitisom ili iritacijom na licu
  • trudnice i dojilje.

 

Deca mogu biti izložena većem riziku od iritacije kože jer njihova koža apsorbuje salicilnu kiselinu većom brzinom nego kod odraslih. Salicilna kiselina se nikada ne sme koristiti na deci mlađoj od 2 godine!

 

Gnojne bubuljice su vrlo ružne, ali možeš da ih ukloniš ovako.

 

Kako se pravilno koristi salicilna kiselina za lice?

 

Zbog toga što se salicilna kiselina lako apsorbuje u koži, njenom zloupotrebom ili neadekvatnom primenom možeš prouzrokovati trovanje! 

 

Evo uputstva za pravilno korišćenje salicilne kiseline za lice i kožu uopšte:

 

  • Ograniči primenu salicilne kiseline samo na problematična područja na licu. Izbegavaj primenu salicilne kiseline u blizini očiju i pazi da ne uđe u nos i usta. U tom slučaju odmah ih isperi vodom!

 

  • Ako koristiš bilo koji proizvod bez recepta koji sadrži salicilnu kiselinu, počni s malom količinom na malom delu pogođenog područja 3 dana. Ako ne primetiš neželjene rakcije na koži, koristi proizvod prema uputstvima koja si dobila na pakovanju.

 

  • Kada koristiš proizvod sa salicilnom kiselinom, uvek ga pažljivo nanesi na zahvaćeno područje i nežno umasiraj.

 

  • Kada koristiš salicilnu kiselinu u obliku gela, prvo nanesi vlažnu oblogu na zahvaćeno područje na 5 minuta – a nakon toga možeš da naneseš proizvod.

 

  • Ako koristiš jastučiće za lice sa salicilnom kiselinom, jednostavno obriši kožu sa njima bez ispiranja kiseline.

 

  • Ako koristiš sredstvo za čišćenje kože koje sadrži salicilnu kiselinu, navlaži kožu i nežno umasiraj sredstvo za čišćenje tokom nekoliko sekundi. Izbegavaj grubo trljanje kože i temeljno operi i osuši kožu.

 

  • Doziranje ili učestalost nanošenja salicilne kiseline zavise od stanja tvoje kože. Nikada ne koristi proizvod sa salicilnom kiselinom u količinama većim od preporučenih i izbegavaj prečestu upotrebu. Koristi isključivo prema uputstvu dermatologa!

 

Hrastova kora za lice – prirodni tretman protiv akni i bubuljica!

 

Salicilna kiselina krema za lice

 

Postoji salicilna kiselina krema za lice, koja zapravo može da bude u formi gela ili masti. Najviše se koristi upravo za problematičnu i masnu kožu, tj. za tretman akni i bubuljica.  Pored problema sa kožom lica, salicilna kiselina krema može da se koristi i za tretman kurjeg oka, žuljeva, bradavica i dr.

 

Koncentracija salicilne kiseline u ovom preparatu je obično 3-6% i može da se koristi prema potrebi – najbolje prema uputstvu sa proizvoda ili preporukama dermatologa. Koristi se isključivo na pogođenom području, a ne na zdravoj koži. Pri upotrebi se koristi samo tanak sloj kreme.

 

Međutim, moj ti je savet da se pre okreneš kremama ili gelovima za lice na bazi prirodnih sastojaka – koji su nežni prema tvojoj koži, a isto tako rade posao. Srećom, zaista postoji veliki broj takvih aktivnih sastojaka iz prirode, pa uvek imaš alternativu.

 

Zašto treba da koristiš gel za akne ako želiš besprekorno čisto lice?

salicilna kiselina za lice-2

Rastvor salicilne kiseline za lice

 

Dostupan je i rastvor salicilne kiseline za lice (salicilna kiselina + medicinski alkohol), koji možeš da koristiš za čišćenje i piling kože – obično u količini od svega nekoliko kapi. Najčešće se koristi kao antiseptik i anti-gljivično sredstvo. U ovom proizvodu je koncentracija salicilne kiseline 0.5 do 2%. Možeš da ga koristiš 1-3 puta dnevno – naravno, uz obaveznu konsultaciju sa dermatologom. 

 

Rastvor salicilne kiseline za lice se obično koristi kod ozbiljnih slučajeva masne i problematične kože – i to isključivo prema savetu dermatologa.

 

Higijenski tretman lica: kako se izvodi, koje su prednosti i iskustva.

Salicilna kiselina cena

 

Kada je u pitanju salicilna kiselina cena se kreće u zavisnosti od vrste i brenda proizvoda.

Tako na primer, krema sa salicilnom kiselinom može da košta oko 500-1000 dinara, dok rastvor salicilne kiseline može da košta nešto manje.

Salicilna kiselina za lice iskustva

Evo i šta kažu neka iskustva na ovu temu, koja rado delim sa tobom:

 

Violeta:

Još od puberteta imam problem sa kožom lica, tj. sa aknama i bubuljicama. Uvek sam koristila isključivo proizvode sa salicilnom kiselinom, jer sam bila ubeđena da je ovo najbolji sastojak za čišćenje i umirenje moje upaljene kože. A onda je počeo da se stvara začarani krug – što sam više koristila salicilnu kiselinu za lice, to mi je koža bila sve upaljenija, suvlja i iziritirana. Vrtela sam se dugo u tom krugu, dok nisam shvatila da je problem upravo u – salicilnoj kiselini! Ispostavilo se da je ovaj sastojak izuzetno jak za moju kožu i da sam preterala sa upotrebom. Zato sam prešla na prirodne varijante krema za lice i mogu da kažem da mi puno više odgovaraju!

 

Ana:

Meni je na početku salicilna kiselina za lice zaista pomogla da smirim kožu, ali nisam želela dugo da je koristim, jer sam znala šta u tom slučaju može da uradi sa mojom kožom! Napominjem svima da nikako ne koriste dugo ili previše često bilo koji proizvod za lice koji sadrži salicilnu kiselinu – jer će u suprotnom napraviti još veći problem sa kožom!

 

Irena:

Moram da kažem da ja ponekad odem na profesionalni pilig kože sa salicilnom kiselinom i da sam zadovoljna kako mi očisti lice. Ali zato izbegavam da u kućnoj varijanti koristim salicilnu kiselinu za lice, pogotovo na svoju ruku – jer sam se naslušala negativnih iskustava kod produžene i neadekvatne uputrebe.

 

Vanja:

Mislim da nema tinejdžera koji bar jednom nije koristio kremu sa salicilnom kiselinom za akne i bubuljice. Zaista je delotvorna i prilično pristupačna. Ipak, ja sam uvek za neki prirodni ekstrakt koji inače sadrži salicilate (kao što je kora vrbe) – nego hemijski stvorenu salicilnu kiselinu. Prosto, bolji i blaži je efekat na koži – a nema bojazni od iritacija i neželjenih reakcija.

 

Sara:

Savetujem svima da se prvo konsultuju sa dermatologom pre nego što nanesu bilo šta na svoje lice, a posebno hidroksi kisleine – kao što je salicilna! Kiselina na koži zaista može da napravi svašta, zato budite oprezni! Ne dajte da vas reklame zavaraju, kako je to najbolje rešenje za vašu kožu – jer uvek postoji nešto bolje, kao što su biljni ekstrakti. Ja sam se uverila u to na svojoj koži i zaista primećujem razliku.

 

Salicilna kiselina za lice jeste često korišćen i koristan sastojak, ali ja sam uvek na strani prirodnih i blažih sastojaka. Prosto, kada već možeš da biraš – uvek se opredeli za ovu drugu opciju. Tvoja koža zna razliku!

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test