Naslovna » Masna koža lica biće prošlost!Prati savete
Lice

Masna koža lica biće prošlost!Prati savete

masna koža lica

Masna koža lica je tvoj problem već duže vreme i želiš da postane tvoja prošlost? Uz pomoć naših saveta, za kratko vreme, tvoje lice biće bez masnog sjaja.

Sigurno si primetila si da je tvoja koža nešto sjajnija. Velika je verovatnoća da imaš masnu kožu. Ovaj tip kože je izuzetno čest, ali znaj da je masna koža lica rešiv problem. 

Javlja se kao posledica prekomernog lučenja sebuma lojnih žlezda uz propratne pojave kao što su akne, mitiseri, krupne pore. Važno je da znaš, da pravilnom negom stanje možeš znatno popraviti. U daljem tekstu saznaćeš baš sve što je neophodno da znaš o pravilnoj nezi, zato tekst pročitaj do kraja i baci se na posao. Uz ove savete, za mesec mesec dana, tvoje lice će biti preporođeno, uveravam te!

 

Kako nastaje masna koža lica ?

 Masna koža lica nastaje kada lojne žlezde u koži proizvode previše sebuma. Iako na lošem glasu, sebum je zapravo neophodan. Ova voskasta supstanca štiti i hidrira kožu.

Međutim, kod velikog broja ljudi lojne žlezde luče previše sebuma. Taj višak sebuma daje koži neprirodan sjaj i dovodi do zapušavanja pora.

Kako da znaš da je tvoja koža masna?

Obrati pažnju na T-zonu svog lica (čelo, nos i brada). Ako su ti pore na ovom delu lica uvećane i često zapušene, verovatno imaš masnu kožu. Ako ti je koža tokom celog dana sjajna i imaš bubuljice, možeš biti sigurna da je tvoja koža masna.

Jesi li znala da tip kože može da se menja u zavisnosti od godišnjeg doba?! Možda je tvoja koža masna tokom cele godine, osim  zime, kad postaje kombinovana ili čak suva.

Masna koža lica uzrok

 Sada kad znaš kako nastaje, sigurno te zanima zašto si baš ti pogođena ovim problemom. Ovo su najverovatniji razlozi.

Genetika

Ako tvoji roditelji imaju masnu kožu, verovatno ćeš i ti. Ti zapravo nasleđuješ velike lojne žlezde koje luče previše sebuma.

Vremenske prilike

 Velika vlažnost vazduha i visoke temperature stimulišu produkciju sebuma. S’ druge strane u sušnim ili hladnim predelima koža može najpre da postane previše suva. Ta suvoća kože stimuliše lojne žlezde da luče velike količine sebuma i rezultat je opet masna koža.

Neodgovarujuća nega lica

Ako je koža tvog lica masna, poslednja stvar koju želiš da uradiš je da je pereš preparatima sa agresivnim hemikalijama. Te hemikalije, kao i razne četke za umivanje skidaju u potpunosti sebum.

Zbog toga, lojne žlezde luče ogromne količine sebuma da nadoknade to što si uklonila. I ti si opet u istoj, ako ne i goroj situaciji.

Šminka

 Veliki broj kozmetičkih preparata, posebno puderi, sadrže supstance koje su komedogene. One zajedno sa sebumom i mrtvim ćelijama kože zapušavaju pore, pa zatim dovode do nastanka bubuljica.

Hormonalne promene

 Androgeni hormoni su najodgovorniji za produkciju sebuma. Ukoliko je nivo ovih hormona viši, kao što se i dešava za vreme puberteta, rezultat je masna koža lica. Takođe, varijacije u nivou hormona neposredno pred menstruaciju, tokom trudnoće i u menopauzi dovode povećane produkcije sebuma.

Lekovi

 Oralni kontraceptivi druge vrste lekova koje se koriste za nadoknadu hormona, kao i steroidi mogu da izazovu pojačano lučenje sebuma. Takođe, lekovi koji dovode do dehidratacije mogu da izazovu pojavu masne kože.

Loša ishrana

 Unošenje prevelike količine šećera, mleka i mlečnih proizvoda može dovesti do pojačanog lučenja sebuma. 

Marina je dugo patila zbog mitisera i bubuljica na licu. Mnoge trikove je probala, ali je samo jedan bio uspešan. Njeno lice je sada savršeno blistavo i ČISTO. 

Pročitaj kako je Marina uspela zauvek da se reši bubuljica na ovom linku https://onaportal.com/vise-me-nije-stid-sada-je-moje-lice-bez-ijedne-bubuljice-i-oziljka/

masna koža lica uzrok

Masna koža lica zahteva pravilnu negu!

 Već sam ti rekla da je uloga sebuma da hidrira kožu i da njegovo potpuno uklanjanje nije dobro. Ključ nege masne kože lica je u balansu između previše masnoća i hidrirane kože. A evo kako to da postigneš.

1.Redovno čisti lice

 Ujutru, uveče i nakon vežbanja. Dok ga pereš, nemoj agresivno trljati kožu. Sapun za masnu kožu lica pažljivo biraj. Sapun za lice treba da bude na biljnoj bazi.

2.Izaberi blage prirodne preparate

 Preparati koji su označeni etiketom  “nekomedogen” su posebno formulisani za masnu kožu lica. Takođe, izbegavaj preparate koji sadrže alkohol (etanol) jer on isušuje kožu. Posledica je pojačano lučenje sebuma i koža postaje još masnija.

Umesto toga, izaberi prirodne preparate koji su blagi i neće iritirati kožu. Čak, kokosovo ulje za masnu kožu lica daje odlične rezultate.

3.Svakodnevno koristi kremu za lice

 Iako imaš masnu kožu, i dalje je bitno da svakodnevno nanosiš hidratantnu kremu za lice. Preporučuje se i krema za masnu kožu sklonu aknama.

4.Poboljšaj ishranu

 Da bi pomogla svojoj koži iznutra, trebalo bi da jedeš: krastavac, cele žitarice, orašaste plodove, banane, avokado, spanać, sočivo, pomorandže, crnu čokoladu i limunov sok.

Ove namirnice sadrže nutrijente kao što su vitamini koji deluju kao antioksidansi, ali i vlakna koja pomažu izbacivanje toksina iz organizma. Avokado i orašasti plodovi sadrže omega-3 masne kiseline koje sprečavaju prekomerno lučenje sebuma.

5.Ne spavaj sa šminkom na licu

 Ovo važi za sve, ali je posebno bitno ako imaš masnu kožu. Preostala šminka, zajedno sa sebumom i mrtvim ćelijama kože, predstavlja odličnu podlogu za razvoj bubuljica.

6.Ne dodiruj lice tokom dana

 Dodirivanje lica tokom dana širi masnoće i bakterije sa ruku na lice. Ako čistiš lice ili nanosiš šminku, postaraj se prvo da su ti ruke čiste.

7.Koristi papiriće za matiranje

 Nežno pritisni papirić na lice i ostavi ga par sekundi da apsorbuje masnoće. Ne trljaj papirić po licu da ne bi samo prenela masnoće na drugi deo lica.

Tretmani za masnu kožu lica

Najbolje je da se držiš prirodnih, blagih preparata kao najefikasniji tretman za masnu kožu lica. Oni će nežno očistiti tvoju kožu i pružiti joj hidrataciju. Da, dobro si pročitala. I masna koža lica “traži” hidrataciju.

A evo kakve preparate bi trebalo da koristiš.

Serumi za masnu kožu lica

 Najbolji serumi za masnu kožu su oni koji sadrže visoke koncentracije supstanci koje odčepljuju pore. Dodatno, idealan serum za lice bi trebalo da efikasno održava kožu čistom, odnosno da razgrađuje mrtve ćelije na površini kože. Osnova seruma za negu masne kože lica bi trebalo da bude voda.

A evo i koje sastojke da potražiš u serumu.

  • Glikolna kiselina – Glikolna kiselina je odlična za masnu kožu lica, naročito onu sklonu bubuljicama. Ova supstanca uklanja višak sebuma i mrtve ćelije. Na taj način sprečava nastanak bubuljica.
  • Hijaluronska kiselina –Već sam ti spomenula da je tvojoj masnoj koži potrebna hidratacija. Hijaluronska kiselina hidrira kožu, bez otežavanja. Zbog toga je idealna za masnu kožu.
  • Nikotinamid –Poznat i kao niacinamid i vitamin B3. Uklanja višak sebuma. Dodatno, stimuliše sintezu kolagena i na taj način smanjuje vidljivost pora.
  • Retinol – Ovaj derivat vitamina A je izuzetno efikasan u borbi protiv masne kože. On stimuliše sintezu kolagena koji zateže pore. Zategnute pore luče manje sebuma.
  • Salicilna kiselina – Salicilna kiselina deluje tako što izvlači višak sebuma iz pore i tako sprečava nastanak bubuljica.
  • Vitamin C – Poput retinola i niacinamida, ovaj vitamin stimuliše sintezu kolagena. Dodatno, vitamin C može da smanji vidljivost ožiljaka od bubuljica.

 

Losion za čišćenje lica

 Najveći broj preparata za čišćenje masnog lica su pene koje sadrže sulfate. Ova supstanca u potpunosti uklanja sebum, što samo stimuliše tvoje lojne žlezde da proizvode još sebuma. S’ druge strane, losioni su lagane teksture i sadrže biljne ekstrakte koji nežno čiste kožu.

Prilikom izbora losiona za čišćenje lica je i najbitnije da efikasno, ali blago očisti lice. Slično serumu, trebalo bi da izabereš onaj koji će ukloniti višak sebuma, ali neće da isuši kožu.

Ako sadrži sastojke koji razgrađuju mrtve ćelije i tako sprečavaju nastanak bubuljica- još bolje.

Neke od tih sastojaka sam ti spomenula i kod seruma: vitamin C i ulje čajevca, dok mogu često da sadrže i ekstrakt lista eukaliptusa, glinu i aktivni ugalj.

“Ništa bez losiona i gela” Darija, 22.godine

“Zovem se Darija. Poželela sam da svoje iskustvo vezano za masnu kožu lica podelim sa svima koji imaju isti problem. Trebalo mi je puno vremena dok nisam pronašla pravi način kako da negujem svoju kožu. Pre svega, morala sa da promenim ishranu i izbacim sve namirnice koje dodatno utiču da se koža masti. Takođe, prestala sam da vrlo često dodirujem lica, što mi je najteže palo moram priznati.

Zapamti, rutinsko čišćenje lica, ni pod kakvim izgovorima ne smeš preskakati, naročito ako imaš ovaj tip kože. E sad ono što je u mom slučaju dalo najbolje efekte pored losiona za lice, koji mi je pomogao i za bubuljice, jeste i krema za masnu kožu sklonu aknama.

Znate i sami da masna koža i bubuljice idu zajedno. Meni su losion i gel definitivno najbolje pomogli. Moja koža je sada preporođena. Probaj i ti, nećeš se pokajati!”

maske za masnu kožu lica

Prirodne maske za masnu kožu lica!

Maske za lice se preporučuju svim tipovima kože. Masna koža lica naročito zaslužuje dodatnu negu. Ukoliko ih ne čistiš redovno, začepljene pore se mogu pretvoriti u mitisere i bubuljice.

Takođe, veličina pora se povećava kako starimo, zbog brže razgradnje kolagena. Zbog toga pore postaju sve veće. Redovno čišćenje će smanjiti pore, što smanjuje i količinu sebuma koji se luči.

A evo koje sastojke da potražiš u maskama:

Glina – Najpopularnije vrste glina za lice su kaolin i bentonit. Deluju tako što izvlače sebum i nečistoće na površinu.

Sumpor – ovo je odlična supstanca za masnu kožu. Sumpor uklanja višak sebuma na koži, a ima i antibakterijska svojstva.

Glikolna kiselina – Dodaje se maskama iz istog razloga kao i serumima – da bi se sprečilo začepljivanje pora.

Cink – Matira kožu i održava je matiranom tokom celog dana.

Magnezijum aluminijum silikat – Mineral iz gline koji je odgovoran za čišćenje pora.

Aktivni ugalj – ovo je izuzetno efikasna supstanca za detoksikaciju. Izvlači sebum i nečistoće na površinu kože.

Salicilna kiselina – Opet, dodaje se maskama iz istog razloga kao i serumima. Da bi očistila pore od sebuma i nečistoća. Dodatno, ova supstanca ima antiinflamatorno delovanje. To znači da smiruje upalu što je jako bitno ako je tvoja koža sklona razvoju bubuljica.

Limun – Sadrži visoke koncentracije vitamina C, koji stimuliše sintezu kolagena. Na taj način se pore smanjuju i luče manje sebuma.

Možeš i sama da napraviš maske za dubinsko čišćenje lica kod kuće

 Maska za masnu kožu lica od limuna

 Ako želiš sama da smućkaš masku, to možeš lako sa sastojcima koji su ti dostupni. Na internetu postoji veliki broj recepata. Ja sam za tebe izdvojila masku za koju mislim da je najbolja za masno lice.

Ova maska čisti i zateže pore, ali i hidrira kožu. A evo kako da je napraviš.

Potrebni sastojci su glina, limun i krastavac.

Iscedi jedan limun i u blenderu napravi sok od krastavca. Pomešaj dve kašike soka od krastavca sa jednom kašikom soka od limuna. Smešu od dva soka dodaj u posudu u koju si odmerila dve kašike gline

Pomešaj sastojke da dobiješ pastu koju ćeš potom naneti na lice. Masku ostavi na lice dok se potpuno ne osuši, nekih 15 – 20 minuta. Isperi vodom i obavezno stavi kremu za lice.

Ova maska daje najbolje rezultate ako se nanosi jednom nedeljno. Ubrzo ćeš primetiti kako tvoja masna koža lica postaje prošlost.

Aloe vera i ulje čajevca

Potrebni sastojci su aloe vera gel, ružina vodica i ulje čajevca.

U maloj staklenoj posudi ili flašici pomešaj 3 kašike aloe vera gela sa kašičicom ružine vodice. Mešaj dok ne dobiješ svilenkastu smešu, a potom dodaj 4 kapi ulja čajevca i mešaj dobro dok se sve ne sjedini.

Aloe vera hidrira kožu i zateže je. Ulje čajevca za bubuljice je odlično za isušivanje, a ružina vodica deluje antiinflamatorno i uklanja višak sebuma. Koristi količinu veličine zrna graška.

Ovde otkrij još fantastičnih maski za lice sa aloe verom!

Aloe vera i kurkuma za masnu kožu lica

Aloa vera je odlična za masnu kožu lica. Vrlo je korisna u regulisanju proizvodnje prirodnih ulja, ali i lečenju različitih gljivičnih i bakterijskih infekcija. Protivupalna svojstva čine je fantastičnim lekom za masnu kožu i akne. Takođe leči i druge iritacije na koži uzrokovane viškom ulja.

Ovaj čudotvorni lek poznat je kao jedan od najboljih adstrigentnih sredstava u prirodi, pomaže u čišćenju kože i stezanju pora. Stoga su prednosti upotrebe aloa vere za masnu kožu brojne. 

Kurkuma je odličan beauty saveznik, kada vam je masna koža lica. Poseduje antioksidativna i antibakterijaska svojstva koja pomažu u lečenju iritacija kože, hroničnih upala i sl.

Sadrži magnezijum, vitamin C koji utiču na rast novih ćelija kože. Zahvaljujući prisustvu vitamina C tvoja kože postaje mekana i zdrava.

Kurkuma je izuzetno dobra za masnu kožu jer zatvara pore i sprečava pojavu bubuljica. Kombinacija ova dva sastojka daje fantastične rezultate, zato ne čekaj nego što pre isprobaj ovu potpuno prirodnu masku! Pa da počenemo!

Pomešaj jednu kašiku gela aloa vera sa ½ kašike kurkume. Kada se sastojci sjedine, masku nanesi na lice i ostavi neka odstoji 15 – ak minuta. Potom lice isperi mlakom vodom. Nakon samo nekoliko nanošenja, primetićeš rezultate, i masna koža lica viđe neće biti tvoj problem.

Avokado i ulje vitamina E za masnu kožu lica

Svi mi volimo taj neodoljiv i sočan ukus predivnog avokada, ali da li znala da se ova voćka koristi i u lečenju masne kože lica. Zahvaljujući protivupalnim svojstvima, sprečava svrab, iritacije i crvenilo kože. Ono što je posebno dobro, jeste što reguliše proizvodnju sebuma i mašćenje kože. Zajedno sa uljem vitamina E za lice, daje odlične rezultate. 

 

Sastojci:

  • ½ avokada
  • 1 kašika ulja vitamina E

Izgnječi avokado pa dodaj ulje vitamina E. Dobro promešaj sastojke, pa smesu nanesi na lice i ostavi neka odstoji narednih 15 – ak minuta. Isperi lice. Masku nanosi jednom nedeljno i vrlo brzo, a tvoja masna koža lica biće prošlost i izgledaće nikad lepše. 

Zaključak!

 Šta je rešenje ustvari za masnu kožu lica? Odgovor je jednostavan. Potrebno je da pratiš savete koje sam ti dala. Najbitnije je da usvojiš režim nege namenjen masnoj koži.

Preparati koje nanosiš svakodnevno bi trebalo da sadrže blage, prirodne sastojke koji efikasno čiste kožu, ali je ne isušuju.

Bez obzira na višak sebuma, tvojoj koži je ipak potrebna hidratacija. Prilikom izbora preparata za čišćenje ali i kreme za lice potraži one koje imaju oznaku “hidratantna”.

Izbegavaj sulfate, alkohole i komedogene sastojke u svim preparatima za negu. Šminkaj se umereno. Znam da je primamljivo prekriti bubuljice puderom, ali povremeno daj svojoj koži odmora.

Jednom do dva puta nedeljno, posveti se dodatno svojoj koži. Maske za masno lice bi trebalo da budu deo tvog režima nege.

Iako ti se čini komplikovano, jednom kad usvojiš ove savete kao rutinu, videćeš koliko je lako da se masna koža lica čisti i održava.

Htela bih da znam kakva su tvoja iskustva kad je nega u pitanju. Da li imaš neki savet ili preporuku? Masna koža lica jeste problem, pa ako imaš neki savet piši nam u komentarima.

Test