Naslovna » Evo kako da ukloniš sitne bubuljice na licu
Lice

Evo kako da ukloniš sitne bubuljice na licu

sitne bubuljice po licu

Da li sitne bubuljice na licu narušavaju tvoj mir? Donosim ti opsežan spisak najboljih prirodnih lekova koji će ti pomoći da se oslobodiš ovih napasti.

Sitne bubuljice na licu začas mogu nestati!

Brzo i efikasno!

Bubuljice su lezije ili upala kože i javljaju se kada se lojne žlezde (koje luče sebum) zaraze bakterijama i oteknu. Sitne bubuljice na licu su poznate i kao pustule ili papule.

Lojne žlezde koje su prisutne u koži čitavog tela, osim u dlanovima i tabanima, izlučuju voskastu ili masnu supstancu koja se naziva sebum. Sebum pomaže u održavanju ravnoteže ulja u koži i čini je zdravom.

Kada postoji bilo kakva abnormalnost vezana za lojne žlezde, nastaju sitne bubuljice na licu.

Zato se dobro informiši zašto zapravo nastaju ove bubuljice i kako možeš da ih ukloniš potpuno prirodno i bezbedno.

Zašto nastaju sitne bubuljice na licu?

Bubuljice su uobičajeni problem sa kožom. Nastaju kada se sebum pomeša sa mrtvim ćelijama kože u porama, što dovodi do toga da se pore zapuše.

U područjima lica koja imaju veću koncentraciju lojnih žlezda, kao što su oko čela, usta i nosa, postoji mogućnost formiranja više sitnih bubuljica u isto vreme.

Kada se to dogodi, savetujem ti da odmah tretiraš sitne bubuljice na licu kako bi sprečila njihovo širenje!

Ako se ne leče, ove napasti mogu ostaviti ožiljke od bubuljica na koži, koji se veoma teško uklanjaju.

Sitne bubuljice na licu mogu nastati iz različitih razloga. Evo nekoliko najznačajnijih.

Nakupljanje mrtvih ćelija kože

Koža stalno odbacuje sloj mrtvih ćelija kože. Nekoliko mrtvih ćelija se ‘’zaglavi’’ u sebumu, što uzrokuje začepljenje pora. Ove blokirane pore postaju sitne bubuljice na licu.

Genetika

Ako imaš genetsku predispoziciju za bubuljice, znaj da će se one često pojavljivati tokom tvog života. Genetski razlog za to je da hiperaktivne lojne žlezde proizvode mnogo sebuma, što dovodi do formiranja bubuljica.

Hormoni

Ako misliš da više ne moraš da se plašiš bubuljica pošto više nisi u pubertetu, znaj da je tvoja percepcija pogrešna.

Sitne bubuljice na licu muče veliki broj odraslih i obično su uzrokovane hormonskom neravnotežom. To je vrlo čest simptom i PMS-a i javlja se u periodu menopauze.

Bakterije

Iza zapušenih pora se nakuplja sebum. Ovaj sebum koji se nakuplja iza blokiranih pora sadrži bakterije.

Sporo-rastuća bakterija, Propionibacterium acne, prirodno se razvija u koži. Kada su uslovi pogodni, ova bakterija se širi i izaziva sitne bubuljice na licu.

Ona se hrani sebumom i proizvodi supstancu koja dovodi do imunološkog odgovora i izaziva upalu kože.

Osetljivost na testosteron

Ljudi sa kožom sklonom bubuljicama i aknama su obično osetljivi na testosteron, prirodni hormon prisutan i kod muškaraca i kod žena.

Kod njih, testosteron izaziva preterano lučenje sebuma, što dovodi do začepljenja pora. Ponekad se mrtve ćelije kože nakupe u sebumu i samo pogoršavaju stvari.

Ishrana

Neka istraživanja navode da konzumiranje hrane visokog glikemijskog indeksa kao što su pekarski proizvodi i slatka pića sa visokim sadržajem šećera uzrokuje sitne bubuljice na licu.

Previše mlečnih proizvoda takođe nije dobro za tvoju kožu.

Masna hrana je možda i najvažniji razlog za formiranje bubuljica u današnjoj generaciji. Jesti puno pržene i prerađene hrane aktivira tvoje lojne žlezde da stvaraju sebum, što dovodi do bubuljica, mitisera na čelu, kao i akni.

Proizvodi za negu kože

Dok koristiš svoje omiljene kozmetičke proizvode, često zaboravljaš činjenicu da oni mogu uzrokovati sitne bubuljice na licu.

Upotreba proizvoda koji nisu pogodni za tvoj tip kože je nedopustiva.

Preterano menjanje proizvoda za negu lica vrlo često uzrokuje mnogo štete na koži. Novi sastojci u proizvodu mogu iritirati tvoju kožu i izazvati sitne bubuljice na licu.

Marina je dugo patila zbog mitisera i bubuljica na licu. Mnoge trikove je probala, ali je samo jedan bio uspešan. Njeno lice je sada ČISTO, BEZ IJEDNE BUBULJICE I OŽILJKA. 

Pročitaj kako je Marina uspela zauvek da se reši bubuljica na ovom linku https://onaportal.com/vise-me-nije-stid-sada-je-moje-lice-bez-ijedne-bubuljice-i-oziljka/

Ne uklanjanje šminke

Masna šminka na bazi ulja može da izazove sitne bubuljice na licu. Izbegavaj nanošenje teške šminke i pokušaj da koristiš kozmetiku na bazi vode.

Uvek se drži prirodnih kozmetičkih proizvoda jer hemikalije mogu izazvati i sitne bubuljice na licu.

Stres

Sve prisutniji uzrok bubuljica je stres. Funkcije tvog tela se uznemiravaju tokom stresa, a to izaziva sitne bubuljice na licu.

Ok, jasno je da stres ne može sam uzrokovati bubuljice, ali problem se pogoršava otpuštanjem upalnih hemikalija nazvanih neuropeptidi.

Kako ukloniti sitne bubuljice na licu?

Sitne bubuljice na licu nisu nerešiv problem! Kada jednom usvojiš naviku da se pravilno brineš o svom licu, uz mnoge prirodne lekove koji efikasno uklanjaju bubuljice – uživaćeš u čistom i lepom licu!

Poenta je da dobro očistiš pore, jer su zapušene pore odgovorne za to da sitne bubuljice na licu predstavljaju tvoju noćnu moru.

 

sitne bubuljice na licu-1

 

Esencijalna ulja za bubuljice

Ulje za kožu koja već ima problem sa preteranom proizvodnjom ulja (sebuma)?

Misliš da je ovo kontradiktorno?

E pa saznaćeš da postoje ‘’dobra’’ ulja koja zapravo regulišu lučenje sebuma, hrane tvoju kožu i efikasno uklanjaju bakterije koje izazivaju sitne bubuljice na licu.

Eterično ulje čajevca za sitne bubuljice na licu

Sastojci:

  • 1-2 kapi ulja čajevca,
  • 1 kašičica maslinovog ulja ili ulja jojobe.

Pomešaj sastojke. Nanesi kap ili dve ove mešavine ulja na zahvaćeno područje i ostavi da deluje.

Ulje čajevca je najčešće korišćeno eterično ulje za bubuljice, posebno one na čelu, obrazima, bradi ili čak iznad usana.

To je svestran i moćan antimikrobni agens sa visokim nivoom antioksidanata, čineći ga savršenim eteričnim uljem za tretman sitnih bubuljica na licu.

Eterično ulje tamjana za sitne bubuljice na licu

Možeš da koristiš nerazblaženo ulje tamjana direktno na koži. Uroni štapić za uši u ovo ulje i nanesi ga preko bubuljice i oko nje. Neka odstoji preko noći.

Ulje tamjana smanjuje upalu i ubija bakterije. Ono takođe tonira kožu i podstiče rast zdravih ćelija.

Eterično ulje peperminta za sitne bubuljice na licu

Pomešaj 2-3 kapi eteričnog ulja peperminta (nane) sa 1 kašičicom ulja vitamina E.

Nanesi ovo direktno na bubuljice i pusti da se apsorbuje u kožu. Neka deluje nekoliko sati.

Ulje nane smanjuje crvenilo i oticanje i deluje kao adstrigent. Njegova antimikrobna svojstva deluju protiv infekcije koja uzrokuje sitne bubuljice na licu.

Ovo ulje možeš koristiti za tretiranje čitavih delova lica, poput čela ili obraza, koji su zahvaćeni bubuljicama.

Eterično ulje lavande za sitne bubuljice na licu

Ovo ulje se može koristiti nerazblaženo. Ulje lavande ima antibakterijska i antifungalna svojstva.

Takođe sadrži nekoliko antioksidanata koji ubrzavaju proces zarastanja bubuljica.

Eterično ulje limuna za sitne bubuljice na licu

Ulje limuna ne treba da se razblažuje jer se topikalno koristi na malim površinama.

Očisti područje sa bubuljicama i osuši ga. Stavi par kapi ulja limuna na pamučni tupfer i nanesi direktno na zahvaćeno područje.

Koristi se kao antimikrobno sredstvo i ulje limuna štiti kožu od oštećenja slobodnim radikalima.

Jabukovo sirće za sitne bubuljice na licu

Sastojci:

  • 1 kašičica vode,
  • 1 kašičica jabukovog sirćeta.

Uz pomoć pamučnog tupfera nanesi ovu mešavinu na zahvaćeno područje. Neka deluje 5-7 minuta.

Ostavi na nekoliko minuta pre ispiranja hladnom vodom.

 

Koristi odnos 3:1 (voda : jabukovo sirće) za osetljivu kožu.

Jabukovo sirće sadrži blage kiseline koje kontrolišu proizvodnju sebuma u koži i deluju kao adstrigentno sredstvo. Takođe je antimikrobno sredstvo koje kožu održava bez bakterija.

Soda bikarbona za sitne bubuljice na licu

Sastojci:

  • 1 kašičica sode bikarbone,
  • voda.

Pomešaj dovoljno vode sa sodom bikarbonom kako bi napravila glatku pastu. Nanesi ovo prstima na sitne bubuljice na licu. Neka deluje 5 minuta, a zatim isperi toplom vodom.

Soda bikarbona deluje tako što isušuje bubuljice i dovodi pH kože do optimalnog nivoa. Umiruje kožu i smanjuje upalu.

Ako nisi za ove “uradi sam” varijante, koje oduzimaju dosta vremena – znaj da ima nešto jednostavnije i efikasnije. O čemu se radi? Pogledaj ovaj video – ove devojke su oduševljene!

Sitne bubuljice koje svrbe

Sitne bubuljice na licu mogu početi da svrbe zbog nekoliko različitih razloga. Najčešći razlog je zbog trenja i suvoće ćelija kože. Ovo je obično rezultat začepljenih pora.

Kada koža postane suva, prirodno je da počne da svrbi.

Ostali okidači koji izazivaju svrab bubuljica na licu uključuju:

  • alergije,
  • reakcije kože na hemikalije kao što je benzoil peroksid,
  • toplota, koja može pojačati svrab,
  • sunčeva svetlost/UV zračenje,
  • znoj.

 

Na pozitivan način, svrab zapravo može biti znak koji ukazuje na to da bubuljice postaju sve bolje. Kada bubuljice zarastaju – crvenu, oštećenu kožu treba zameniti novom, zdravom kožom.

 

Tokom ovog procesa, tvoje telo odbacuje stare slojeve kože da bi otkrilo nove slojeve kože. Suve, ljuspaste i mrtve ćelije kože su deo procesa isceljenja, ali mogu izazvati i neugodan svrab.

 

Sitne potkožne bubuljice

 

Kada se nakupe nečistoće, bakterije, mrtve ćelije kože i višak sebuma – dobijaš recept za blokiranje pora koji u 100% slučajeva izaziva sitne bubuljice na licu!

Ako gornja površina zapušenih pora bude zatvorena, nastaju zatvoreni komedoni ili sitne potkožne bubuljice. To znači da je sadržaj pore zarobljen ispod površine kože.

U drugom slučaju, kada gornja površina pore ostane otvorena – to znači da je saržaj pore izložen vazduhu, da oksidira i promeni boju u crnu. Ovo su mitiseri ili crne bubuljice.

 

Znam da verovatno imaš poriv da čačkaš ove bubuljice i da ih cediš, ali to nikako ne smeš da radiš! Potkožne bubuljice su naročito osetljive na stiskanje i ceđenje. Tako možeš da izazoveš još veću upalu!

 

Sitne bele bubuljice na licu

 

Sitne bele bubuljice na licu su kombinacija sebuma, mrtvih ćelija kože i prljavštine koji blokiraju lojne žlezde kože. Ovo dovodi do toga da se pore zapuše usled nakupljanja ovog sadržaja.

Tako nastaju sitne bele bubuljice, koje jako narušavaju estetiku tvog lica.

Često ih možeš primetiti oko usana, na čelu i bradi.

 

Ovde ti takođe savetujem da ih nikako ne cediš, jer tako možeš samo da ih pogoršaš i rasplamsaš upalu! A da ne pričam i o ožiljcima.

 

Pravilnim čišćenjem i negovanjem kože ćeš u većini slučajeva uspešno ukloniti bele bubuljice na licu.

 

Losion za čišćenje lica

 

Kada pravilno čistiš i neguješ kožu lica sklonu bubuljicama, ne zaboravi da koristiš losion za čišćenje lica.

Svakog jutra i večeri očisti lice kvalitetnim prirodnim losionom za lice. On pre svega treba da deluje antibakterijski, anti-upalno i adstringentno (da skuplja pore).

Na ovaj način ćeš dezinfikovati kožu, skupiti proširene pore na licu i uništiti bakterije koje izazivaju sitne bubuljice na licu.

 

Vodi računa da ovaj proizvod za negu kože, uostalom kao i bilo koji drugi, bude nekomedogen. Nemoj da koristiš losion za lice koji sadrži alkohol, jer on ima tendenciju da isuši i iritira kožu.

 

Najbolje bi bilo da tvoj losion za lice sadrži barem neki od sledećih prirodnih sastojaka:

  • hamamelis (deluje adstingentno i skuplja pre),
  • alantoin (deluje protiv-upalno i regeneriše epitel)
  • aloe vera (deluje protiv-upalno i sprečava nastanak ožiljaka od bubuljica)
  • ekstrakt smole primorskog bora (regeneriše kožu i štiti je od oksidativnog stresa)
  • voda na bazi zelene mandarine (normalizuje proizvodnju sebuma)
  • ekstrakt kore hrasta (deluje adstringentno i sužava pore, boreći se protiv upale)
  • hidrolati poput ružine vodice (čiste kožu i skupljaju pore).

 

sitne bubuljice na licu-2

 

Maske protiv bubuljica

Sledeće maske su odlične za uklanjanje sitnih bubuljica na licu.

Cimet i med

Sastojci:

  • 1 kašičica cimetovog praha,
  • 1 kašičica meda.

Pomešaj med i cimetov prah da napraviš ujednačenu masku. Nanesi ovu masku na očišćeno lice i pusti da deluje preko noći. Operi lice sledećeg jutra.

Redovna primena ove mešavine je najbrži način da se oslobodiš sitnih bubuljica na licu.

Med za bubuljice je efikasna, jer hrani kožu i ubija bakterije. Cimet poseduje antimikrobna svojstva.

Kurkuma

Pomešaj dovoljno kurkume u prahu sa vodom da bi napravila glatku pastu koja će pokriti celu pogođenu oblast. Nanesi ovu masku na bubuljice i pusti da se osuši. Isperi nakon 15 minuta i ponovi sledeći dan.

Umesto vode koristi med, ako imaš suvu kožu.

Kurkuma je prirodni antiseptik. Široko se koristi kao topikalna maska za lečenje stanja kože i infekcija. Ubija bakterije prisutne na koži i pomaže u brzom oporavku ćelija kože.

Belance sa limunom

Sastojci:

  • 2 jaja,
  • 1 kašičica limunovog soka.

Umuti 2 belanca i dodaj 1 kašičicu soka od limuna. Dobro promešaj. Nanesi masku po licu gde su sitne bubuljice. Neka odstoji oko 30 minuta, a zatim isperi toplom vodom. Nakon toga isperi lice hladnom vodom.

Belance sadrži enzime koji smanjuju višak proizvodnje sebuma i skupljaju pore. Takođe uklanja nečistoće i prljavštinu sa kože.

Bubuljice se suše i brzo zaleče ovom maskom od belanca za lice.

Iskustva sa sitnim bubuljicama na licu

Poznajem puno ljudi koji i u odraslom dobu muče muku sa bubuljicama na licu.

Način života – a tu pre svega mislim na to da se brzo živi i da mnogi upravo u tome traže opravdanje za nekvalitetnu i nedovoljnu negu kože lica – uzima danak i na koži.

Pravilno čišćenje i nega lica su više od pola obavljenog posla kada su u pitanju sitne bubuljice na licu!

Nemoj da tražiš opravdanje, nego se dobro informiši i uhvati se u koštac sa svojim problemom. Uklanjanje bubuljica je moguće ako budeš uporna i posvećena.

Da li želiš čisto i lepo lice? Onda radi na tome!

Mnoge devojke su to shvatile na teži način, nažalost, ali ipak su uspele da se reše ovih napasti.

Zaključak

Prirodna kozmetika sve više dobija na značaju. Srećom, postoje brojni prirodni sastojci koji efikasno i bezbedno uklanjaju sitne bubuljice na licu.

Pošto je ovo hroničan problem, važna je redovna i svakodnevna nega. Zato je važno da sastojci budu prirodni i da ne izazivaju iritacije niti bilo kakve druge neželjene reakcije.

Važno je da su pre svega bezbedni za tvoje zdravlje.

Nadam se da sam ti pomogla da shvatiš zašto je važno da na vreme počneš da tretiraš sitne bubuljice na licu.

Isprobaj neki od ovih prirodnih lekova, pravilno čisti i neguj svoje lice, zdravo se hrani i pij dovoljno vode. Tvoja koža će ti biti zahvalna.

Da li znaš još neki proveren način da se uklone sitne bubuljice na licu?

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test