Naslovna » Upaljene akne na licu reši na ovaj način!
Lice

Upaljene akne na licu reši na ovaj način!

upaljene akne na licu

Upaljene akne na licu mogu postati tvoja prošlost. Prati pažljivo savete i ubrzo će tvoje lice postati savršeno čisto bez ijedne akne. Za nov izgled lica.

Čim se pojavi upaljena bubuljica na licu, jedino što ti je na pameti je da je što pre ukloniš i da je više nema.

Tada se pitaš kako da uklonim ove bubuljice prirodnim putem i da ih više ne vidim na svom licu. Postoji mnogo načina, neke si možda i probala, kao što je korektor za bubuljice ili si koristila maske za bubuljice.

Šta god da je u pitanju, samo da ukloniš upaljene akne na licu. Tu su i provereni tretmani, kao što je krema za akne ili losion za čišćenje lica na biljnoj bazi.

Ali pre nego što saznaš sve tretmane, hajde da vidimo koji je to okidač koji izaziva da se pojave upaljene akne na licu.

Zašto nastaju upaljene akne na licu?

Akne na licu nastaju kada se pora na koži zapuši. Tada se na tom mestu gomilaju tj. talože mrtve ćelije.

U normalnim uslovima, mrtve čelije dolaze do površine pore i otpadnu. Kada se sebum tj. ulje koje naša koža stvara, luči u velikoj količini tada se te mrtve ćelije lepe na površinu kože.

Pora se zatvara, a vremenom ako se na adekvatan način ne leči dolazi do upale same akne i tada nastaje upaljena akna na licu.

Masnoća je “idealna” da se bakterije zalepe i tu ostanu i da se stvore problemi na koži koje do tada nisi imala. Upravo zato je masna koža podložnija nastanku akni, mitisera pa i upaljenih akni na licu.

Pored toga, bakterije koje su normalni stanovnici naše kože u toj masnoj pori se zadržavaju.

Pora posle nekog vremena postaje crvena, bolna i otečena i to su glavni znaci da na licu imaš upaljenu aknu. Pored lica, akne se mogu pojaviti na grudima, leđima i kao bubuljice na vratu.

Kada je u pitanju period odnosno životna dob kada akne nastaju, nema baš nekog tačno utvrđenog pravila. Najčešće nastaju u periodu puberteta, ali neke studije pokazuju da su veoma česte bubuljice kod odraslih.

Javljaju se kod žena u tridesetim, četrdesetim pa čak i u pedesetim godinama. 

A šta nam je Maja otkrila?

Ona je mlada devojka koja se dugo mučila da svoj problem sa aknama reši. Pokušavala je na sve načine, ali bezuspešno. Onda se pojavio JEDINI PRAVI TRETMAN KOJI BRIŠE SVE BUBULJICE SA LICA.

Kako je Maja uspela da se reši bubuljica, pročitaj na ovom linku https://onaportal.com/cisto-lice-bez-ijedne-bubuljice/

Koji su glavni okidači?

Ima više uzroka koji izazivaju pojavu ove vrste bubuljica na licu. Najčešće su:

  • Genetika – velika je verovatnoća da ako je neko od članova tvoje porodice imao problematičnu kožu sklonu upaljenim aknama na licu, da se i ti sretneš sa istim takvim problemom.
  • Neravnoteža hormona – hormonski disbalans koji je karakterističan za pubertetske dane, a kasnije kod žena za period klimaksa ili menopauze, dovodi često do pojave upaljenih akni na licu.
  • Nepravilna nega lica – ovde se pre svega misli na to da ti sama svoje lice neguješ i lečiš kako bi se reklo “na svoju ruku”, bez konsultacija sa dematologom i  tada se često napravi veći problem od onoga koji već imaš.

 

  • Stres i nedostatak sna – stres je okidač za mnogo stvari, pa i za akne na licu. Nedostatak sna povećava proizvodnju kortizola tj. hormona stresa koji pospešuje nastanak i lučenje sebuma.
  • Nezdrava ishrana – nepravilna ishrana bogata mastima i šećerom, hrana koja izaziva bubuljice, dovodi da dodatnog zamašćivanja kože i zatvaranja pora.
  • Dehidratacija kože – suva koža, posebno ako je isušuješ raznim preparatima kako bi lice dovela u red, vratiće ti pojačanom proizvodnjom sebuma, a sve u svrhu potrebe kože da obnovi i regeneriše hidrolipidnu barijeru kože.
  • Neke bolesti – na primer poremećaj digestivnog trakta,poremećaj rada žlezda ili neka imunološka bolest može dovesti do pojačanog lučenja sebuma, a samim tim i do povećanog stvaranja bakterija na površini kože.

Kao što vidiš, mnogo je faktora koji mogu da dovedu do stvaranja upaljenih akni na licu. Kada već dođe do toga, važno je da znaš način na koji najbrže i najdelotvornije možeš da ih ukloniš, a da ti ne ostanu na licu ožiljci ili fleke od bubuljica.

Pored toga bitno je da razlikuješ upaljenu aknu na licu od druge vrste bubuljica.

Kako izgleda upaljena akna na licu?

Neko ko nikada nije imao akne i to upaljene akne na licu, može biti u velikom problemu kako da ih razlikuje od ostalih vrsti bubuljica koje mogu da se pojave na licu.

Veoma je važno da prepoznaš da li je u pitanju upaljena akna na licu ili nešto drugo. Od mitisera, komedona, potkožnih bubuljica i nekih drugih vrsta bubuljica postoje jasne razlike u izgledu, a samim tim i u načinu njihovog lečenja.

Upaljena akna na licu je pre svega ispupčena ili blago otečena, rumene ili crvene boje i ispunjena je gnojem.

Može biti bolna na dodir, a pored toga okolno tkivo je tvrdo i takođe može pri dodiru da ti stvara bol.

Veoma je jasno kako izgledaju, tačnije toliko su neprijatne i ružno ih je videti da nije potrebno da budeš neki veliki ekspert da bi shvatila da se radi o upaljenoj akni na licu.

Kao i kod svake upale i kod upale akni, prateći elementi su obavezno crvenilo kože i bol. Lečenje je jednostavno, a ti treba da budeš istrajna.

Lečenje upaljenih akni na licu

Postoje pravila koja se primenjuju kod upaljenih akni na licu, ali i generalno kod opšte nege lica. Ovo su sigurni koraci koji te vode do čistog lica!

Čišćenje lica

Obavezno i svakodnevno očisti lice ujutru, popodne i uveče. Kada se umivaš, potrebno je da voda ne bude previše vruća, kako ne bi stimulisala povečanje sebuma.

Ako koristiš neki gel za akne ili preparate za čišćenje lica, onda vodi računa da to budu preparati na prirodnoj bazi ili gelovi za čišćenje lica sa tačno preporučenim kiselinama u svom sastavu. 

Kiseline koje su dobre za čišćenje lica, tj. kiseline koje treba da se nađu u sastavu tvojih preparata su salicilna ili glikolna kiselina, upravo zato što su one dobre za uklanjanje mrtvih ćelija sa površine kože. 

Kreme za bubuljice

Kreme koje su napravljene na prirodnoj bazi i koje odgovaraju tačno tvom tipu kože su odličan izbor za svakodnevnu upotrebu i korišćenje. Kad pronađeš kremu koja ti odgovara, obavezno je  svakodnevno koristi i neguj lice na taj način.

Postoje naravno i namenske kreme za akne, koje su takođe dobar izbor. Kada nanosiš kremu na lice, iskoristi malo vremena i za masažu.

Najobičnija masaža lica delovaće veoma dobro na tvoje lice. 

Ona podstiče cirkulaciju, popravlja tonus kože i lica i smanjuje nastanak i lučenje sebuma. Ako masažu radiš sa piling rukavicom onda ćeš dodatno i samostalno ukloniti mrtve ćelije sa površine kože lica.

kako smiriti upaljenu aknu na licu

Hidratacija

Obavezna hidratacija i to na dnevnom nivou. Nedovoljno hidrirana koža stimuliše rad lojnih žlezda i pojačava nastanak sebuma, a samim tim i pojavu bubuljica pa i upaljenih akni na licu.

Pored mnogih prirodnih preparata za hidrataciju kože biraj i one sa hijaluronskom kiselinom ili glicerinom u svom sastavu. Ništa što prekomerno isušuje kožu ne treba da bude tvoj izbor.

Promena ishrane

Ako inače imaš masnu kožu lica koja je sklona aknama, onda brzu i masnu hranu izbegavaj; grickalice su takođe nepoželjne kao i slatkiši. Prekomeran unos slatkiša ili mlečnih proizvoda može takođe da deluje stimulativno na proizvodnju sebuma i da dovede do nastanka upaljenih akni na licu.

Postoji tačno određena hrana koja se konzumira i ishrana protiv bubuljica.

Ako redovno sprovodiš ove faze i poštuješ ih, onda su velike šanse da znatno smanjiš upalu akni na licu.

Kako smiriti upaljenu akne na licu?

Evo nekih praktičnih saveta uz pomoć kojih ćeš moći brzo da smiriš upaljenu aknu na licu. 

Hladne obloge

Kao i kod svake upale, hladne ili umereno hladne obloge će ti pomoći da se upala smiri. Dakle, potrebno ti je par kockica leda(lako možeš sama da ih napraviš u modlicama za led) i jedna čista krpa ili gaza. 

Kockice leda stavi u krpu ili gazu, a zatim ih stavi na aknu. Tako drži par sekundi (20-30 sekundi). Ako želiš blažu oblogu tj. umereniju onda samo duplo obmotaj gazu ili krpu kako bi napravila deblji sloj i kako bi samim tim obloga bila prijatnija tačnije manje hladna.

Parenje lica

Para otvara zapušene pore, a one su slika i prilika upaljenih akni na licu. Tako da je parenje lica vodom ili čajem od kamilice posebno dobro da se pore otvore, da se samim tim iščiste i da akne postanu manje ili da čak i potpuno nestanu.

Ove preporuke su nešto što svakako treba da poštuješ i da isprobaš ako imaš problematičnu kožu lica koja je sklona nastanku akni.

Još jedan od sjajnih tretmana jesu i maske za masno lice.

Maske za upaljene akne na licu  

Maske su super stvar za upaljene akne na licu, a pored toga jako dobra stvar je da možeš sama da ih napraviš kod kuće. Dakle dobra i proverena “uradi sam” metoda uz pomoć koje ćeš smiriti akne i osećaćeš se mnogo bolje i privlačnije.

Maska sa medom za upaljene akne na licu

Evo maske za čije pravljene ti je potrebno par minuta, a sastojke svakako imaš kod kuće, Ukoliko ih i nemaš veoma je lako doći do njih.

Sastojci:

  • 2 kašikice meda
  • 2 kašikice cimeta

Med stavi u neku manju šerpicu ili džezvu, zagrej ga tek toliko da počne da se topi, skloni sa šporeta i dodaj cimet. Sve zajedno dobro promešaj i sačekaj da se prohladi.

Tako dobijenu smesu nanesi na upaljenu aknu na licu i sačekaj 15-20 minuta. Posle toga lice isperi mlakom vodom.

Po mišljenu kozmetičara i dermatologa med za bubuljice ima jaku antibakterijsku i inflamatornu ulogu tako da samim tim smanjuje upalu i smiruje aknu. Kada mu se doda cimet, efekat meda se pojačava.

Naravno ako si slučajno alergična na med onda ova maska sa medom nije dobar izbor za tebe, zato što može izazvati iritaciju na koži.

Maska sa glinom za upaljene akne na licu

Maska sa glinom je topla preporuka za sve one koji muče muku sa upaljenim aknama na licu. Glina je redovan sastojak mnogih kozmetičkih proizvoda, tako da je našla primenu i u kućnim varijantama pravljenja maske.

Sastojci:

Glinu i čaj mešaj dok ne dobiješ masu koja podseća na pastu. Dakle nemoj odmah da dodaš sav čaj zato što će onda biti previše razblaženo. Postepeno mešaj i dok masa ne postane konzistentna i laka za rad.

Posle toga ubaci dve kapi ulja lavande, opet promešaj i maska je spremna. Nanesi masku na mesta na kojima imaš upaljene akne na licu i nakon 5-10 minuta skini.

Po preporuci onih koji se bave kozmetikom, glina za lice je dobra zato što ima jako antioksidativno dejsto na kožu, a pored toga ima efekat i isušivanja, tako da je dobra za one koji imaju masnu kožu lica. 

Zeleni čaj za lice i ulje lavande deluju umirujuće i blagotvorno na kožu.

Naravno i  kod korišćenja ove maske budi oprezna i vodi računa o tome da te ne iziritira ili da ti previše ne isuši kožu.

Drži je maksimalno desetak minuta, a nakon toga isperi lice mlakom vodom.

maska za upaljene akne na licu

Maska sa jagodama za upaljene akne na licu

Jedna korisna i osvežavajuća maska za upaljene akne na licu koju možeš napraviti u sezoni jagoda. 

Sastojci:

  • 2 jagode
  • 2-3 supene kašike jogurta(biraj da  jogurt bude sa što manje masti)

Jagode izgnječi viljuškom, a zatim dodaj jogurt. Sve sjedini i nanesi na lice tj. na upaljene akne na licu. Drži 20 minuta, nakon toga lice isperi mlakom vodom i dobro isuši.

Zašto je ova maska po mišljenju stručnjaka dobra?

Voće i mlečne kiseline oslobodiće kožu od mrtvih ćelija i viška sebuma bez izazivanja bilo kakve  iritacije. Ovo je dobra opcija za sve koji žele da sami naprave masku za upaljene akne. Ova maska hrani kožu, osvežava i deluje umirujuće na lice. 

Naravno da je topla preporuka da isprobaš ove maske. Ipak, ako imaš  zahtevnu i problematičnu kožu lica obavezno se konsultuj sa dermatologom.

Postoji još jedna odlična opcija, a to je da na tržištu ima zaista sjajnih proizvoda i gelova za čišćenje lica koji su napravljeni od biljnih sastojaka. Uvek se trudi da kada biraš preparate za lice, oni budu na biljnoj bazi.

Opcija je mnogo, izaberi za sebe onu koja ti se čini najboljom. Upaljene akne na licu ne moraju da budu tvoj problem kao što vidiš rešenje postoji.

Avatar

Jelena Drašković

Profesor srpskog jezika i književnosti.Volim da čitam i istražujem tuđe rukopise.Takođe gajim ljubav prema pisanju proznih tekstova. Pisanje mi predstavlja zadovoljstvo, ali i izazov.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test