Naslovna » Bubuljice na leđima nestaće na ovaj način!
Telo

Bubuljice na leđima nestaće na ovaj način!

bubuljice na leđima

Stalno ti se pojavljuju bubuljice na leđima i želiš da one konačno nestanu? Saznaj kako možeš da ih zauvek ukloniš i da tvoja leđa konačno budu čista.

Sigurna sam da jedva čekaš toplo vreme, da konačno baciš sa sebe gomilu džempera, rolki i bluza koje dosade posle nekoliko meseci nošenja. Jedva čekaš da obučeš opuštenu kratku haljinu ili majicu i šorts, zar ne?

Sigurno ne želiš da bubuljice na leđima budu prvo što će neko na tebi da ugleda….

Pa naravno da ne želiš.

Ako i ti imaš bubuljice na leđima ostani sa nama do kraja teksta i saznaj sve šta sam za tebe našla. Reći ću ti kako one nastaju i kako vrlo efikasno da ih se rešiš.

Sigurna sam da će ti sve što pročitaš biti korisno i zanimljivo. Hajde prvo da vidimo koji je uzrok!

Uzrok nastanka bubuljica na leđima

Znam da najviše od svega želiš da ukloniš te akne na grudima leđima, ali ajde da vidimo zašto se one baš tu pojavljuju!

Izdvojila sam najvažnije razloge koji dovode do ovog jako neprijatnog estetskog problema.

1. Genetika

Genetika kao nasledan faktor je stanje koje ne možemo da kontrolišemo. Ako su tvoji roditelji skloni pojavi bubuljica velike su šanse da si bubuljice na leđima nasledila od njih.

2. Hormonske promene

U pubertetu se stvaraju prve velike bubuljice. Manje se pojavljuju na leđima, ali ipak može da se desi.

Hormoni utiču na promene u organizmu i to dovodi toga da se javljaju pubertetske bubuljice. Hormonske promene se dešavaju tokom menstruacionog ciklusa, tokom trudnoće, pa čak i u menopauzi. Sve ovo mogu biti situacija kada se javlaju hormonalne akne na leđima

3. Masna koža i bubuljice od znoja

Ukoliko se tvoja koža prirodno više masti, to znači da imaš masan tip kože. Ovo se dešava zato što se lojne žlezde iz dermisa luče prekomernu količinu sebuma. Ako tome dodamo mrtve ćelije kože koje svakodnevo opadaju kako se koža regeneriše, posledica mogu biti zapušene pore, iz kojih nastaju bubuljice na leđima.

No, nisi sama i ima rešenje.

Marina je dugo patila zbog akni i bubuljica po celom telu. Imala je utisak da ih se nikada neće rešiti. Mnoge trikove je probala, ali je samo jedan bio uspešan. Njeno lice je sada ČISTO, BEZ BUBULJICA I OŽILJAKA. 

Pročitaj kako je uspela zauvek da se reši bubuljica na ovom linku: https://onaportal.com/vise-me-nije-stid-sada-je-moje-lice-bez-ijedne-bubuljice-i-oziljka/

Potrebno je da negu prilagodiš tipu kože i da vodiš računa o materijalu garderobe koja je u dodiru sa tvojom kožom.

Problem sa bubuljicama na leđima imaju i osobe sklone češćem ili prekomernom znojenju.

4. Garderoba i akne na leđima zimi!

Na ledjima se bubuljice često pojavljuju tokom zimkih meseci upravo zbog toga što nosimo toplu garderobu, ponekad i po više slojeva… jedan preko drugog.

Koža je stalno pokrivena, ne može da diše pa joj je potrebna pravilna nega kože zimi.

Jesen i zima su hladniji meseci i garderoba se prilagođava prikladnim godišnjim dobima, pa koža trpi neke promene.

Telo se više zagreva i postiže veću telesnu tempraturu, pa se zbog toga znojimo više nego inače. Znojenjem koža prirodno oslobađa višak toplote iz organizma, sve štetne materije i nakupljene toksine, koji posle ostaju na njenoj površini pa stvaraju bubuljice na ledjima.

A leti se svakako znojimo zbog visokih temperatura.

6.Bubuljice na leđima od sunca i zapušene pore

Ovde sada ne govorim o bolestima koje su povezane sa UV zračenjem i izlaganjem suncu. U ovakvim slučajevima preporučujem da ništa ne radiš bez saveta lekara.

Na visokim letnjim temperaturama telo se više znoji i pore lako mogu da se zapuše. Zbog pojačanog lučenja sebuma u kombinaciji sa uljima ili zaštitnim kremama, lako se stvaraju bubuljice na leđima.

Kreme i ulja za sunčanje su obavezni na visokim temperaturama. Ipak, redovno tuširanje je važno svaki dan, kako bi se ostaci ovih proizvoda isprali.

bubuljice na leđima uzrok

7. Bubuljice od stresa na leđima

Ako si stalno pod nekim pritiskom i stresom, znaj da to stvara bubuljice. Ne znam da li znaš, ali hormoni testosteron i dihidrotestosteron (DHT) su zapravo, takoreći, hormoni bubuljica. Ukoliko su oni povećani povećava se povećava se količina sebuma (masti na koži) koju ove lojne žlezde proizvode. Ovo su u stvari muški hormoni, ali ih i žene imaju. A kakve veze imaju sa stresom? Hormon stresa kortizol podiže nivo ovih muških hormona i eto zbrke.

8. Hrana kao uzrok bubuljica

Ako jedeš masnu i začinjenu hranu, bubuljice na leđima su neizbežne. Hrana sa visokim glikemijskim indeksom stvara i pospešuje upalne procese u organizmu. Osim toga, ona stvara i više masnog tkiva, a i hormonska ravnoteža može da se poremeti. Sve to može izazvati akne na tvojim leđima.

9. Trenje od odeće

Trenje od odeće je čest uzrok bubuljica na leđima, a ovaj fenomen se može objasniti kroz nekoliko ključnih aspekata.Trenje koje nastaje kada odeća stalno trlja o kožu može dovesti do iritacije. Ova iritacija može uzrokovati upalu folikula dlake ili pore, što dovodi do stvaranja bubuljica.Neki materijali, posebno sintetički, mogu stvoriti više trenja i manje su prozračni od prirodnih materijala poput pamuka. Odeća koja nije redovno oprana može akumulirati nečistoće, ulja i mrtve ćelije kože, koje se trljanjem mogu preneti na kožu leđa i izazvati začepljenje pora.

10. Kortikosteroidi

Ovi lekovi se često koriste za lečenje različitih stanja, uključujući alergije, astmu i autoimune bolesti. Međutim, jedan od njihovih nuspojava može biti pojačana aktivnost lojnih žlezda u koži. Povećana proizvodnja sebuma (prirodno ulje koje proizvodi koža) može dovesti do začepljenja pora i stvaranja bubuljica. Kortikosteroidi mogu takođe uticati na hormone u tijelu. Ovi hormonski poremećaji mogu uzrokovati ili pogoršati akne, posebno kod osoba koje su već sklone ovom problemu. Kortikosteroidi mogu smanjiti sposobnost kože da se odbrani od bakterijskih infekcija. Ovo može dovesti do povećane sklonosti ka infekcijama koje mogu pogoršati akne ili izazvati njihovu pojavu.Dugotrajna upotreba kortikosteroida povećava rizik od nuspojava kao što su akne. Važno je pažljivo pratiti uputstva lekara i koristiti ove lekove samo onoliko koliko je neophodno.

Sada kada znaš šta je sve uzrok da vidimo kako se rešiti bubuljica na leđima.

Kako se rešiti bubuljica na leđima?

Ništa od ovoga ne bi bilo čudno kada se te dosadne bubuljice na leđima ne bi pojavljivale. Ali pošto se pojavljuju onda moramo da razmišljamo o tome kako da ih uklonimo.

Ne samo to, već kako da sprečimo da se ponovo pojave.

Bubuljice nisu opasne po naše zdravlje i nema nikakvih opasnosti da će dovesti do neke bolesti. Ali mogu biti ozbiljan problem ako se ne uklanjaju, jer je potrebno dosta vremena da se bubuljice očiste.

 

To je posebno izraženo kada su u pitanju kožne bolesti, kao što su cistične akne, nastale zbog upale lojnih žlezda i stvaranja viška masnoće. U ovom slučaju na leđima se javljaju potkožne bubuljice koje su bolne i koje su duboko pod kožom.

Preparati za bubuljice na leđima

Najbolji način da se rešiš bubuljica na licu i leđima jeste kombinacija gela i losiona za čišćenje.

Naravno, ne treba da spomenem da biraš isključivo prirodne sastojke u ovim preparatima, koji su ciljano birani  sa direktnim delovanjem na bubuljice, koje isušuju i trajno otklanjaju.

Osim ovog prirodnog tretmana u svoju rutinu možeš da uvrstiš i maske za mitisere, kao i za bubuljice.

Jako je važno da redovno koristiš neki tretman protiv akni, jer može biti prilično zahtevno i teško ukloniti ih.

Prirodni preparati su često preferirani zbog svoje nežnosti prema koži i efikasnosti. Preparati koji sadrže benzoil peroksid su efikasni u borbi protiv bakterija koje uzrokuju akne, dok cink može smanjiti upalu i crvenilo kože. Voćne kiseline, poput AHA i BHA, pomažu u uklanjanju mrtvih ćelija kože i mogu poboljšati njenu teksturu.

Ulje čajevca je poznato po svojim antiseptičkim svojstvima i može biti korisno u smanjenju bubuljica, dok aloe vera pruža umirujuće dejstvo i pomaže u ublažavanju iritacije i crvenila. Ekstrakt kore hrasta može biti koristan zbog svojih adstrigentnih svojstava koja pomažu u smanjenju masnoće kože.

Pored ovih prirodnih sastojaka, kreme koje sadrže salicilnu kiselinu su efikasne u čišćenju pora i otklanjanju mrtvih ćelija kože, što je ključno u sprečavanju i tretiranju akni. Salicilna kiselina pomaže u održavanju čistoće pora i smanjenju broja i težine akni.

Samo uklanjanje zavisi i od uzroka ova pojave.

Ako je to ishrana, moraš povesti računa o njoj. Ako su to hormoni, možda će ti biti potrebna neka konkretna terapija.

NO, šta god da je u pitanju – NEGA KOŽE NA ADEKVATAN NAČIN NE SME DA IZOSTANE!

Losion i gel za bubuljice su osnova.

A onda možeš probati i ovo…

Prirodne maske protiv bubuljica na leđima

Postoji mnogo domaćih proizvoda koje možeš da iskoristiš, jer ih sigurno imaš kod kuće. Ja sam ti spremila tri recepta za maske, a one su ujedno i odgovor na pitanje kako ukloniti ožiljke od bubuljica na ledjima.

Maska za bubuljice od ovene kaše i meda

Za ovu masku potrebno ti je:

  • jedna šoljica ovsene kaše ili ovsenih pahuljica,
  • jedna čaša vode,
  • jedna kašika meda.

Sipaj ovsenu kašu ili pahuljice u jednu šerpicu i dodaj vodu, pa kuvaj dok ne omekša. Kada bude gotova pusti da se ohladi, a zatim dodaj jednu kašiku meda u to i promešaj. Masu namaži na leđa pa pusti da deluje oko 20 minua, pola sata i isperi hladnom vodom.

Ovsena kaša pomaže tako što uklanja višak masnoće sa kože i iz pora, pa tako sprečava pojavu bubuljica.

Brza maska od paradajza

Paradajz je bogat izvor vitamina B i C i je veoma korisno povrće kada je u pitanju nega tela. Efikasan je i pomaže da se uklone bubuljice sa leđa.

Potrebno je samo da se jedan paradajz izgnječi ili samelje u blenderu, a zatim da se tom pulpom namažu leđa i dobro nanese svuda gde su se pojavile bubuljice.

Potrebno je da odstoji oko pola sata a nakon da se ispere hladnom vodom.

Maska za bubuljice od cimeta i meda

Potrebno je:

  • jedna kašičica cimeta,
  • dve kašike meda,
  • pola ceđenog limuna.

Izmešaj sve sastojke i namaži na leđa. Pusti da odstoji oko 15 minuta pa isperi mlakom vodom. Cimet u kombinaciji sa medom i limunom čisti kožu i deluje antibakterijski, zbog čega veoma efikasno uklanja prljavštinu sa kože. Cimet je dobar zato što ima sposobnost da ubija bakterije koje su krive za stvaranje bubuljica.

Med se često koristi za bubuljice deluje antibakterijski na kožu, a koristi se u mnogim maskama za negu lica i tela.

Limun veoma efikasni čisti kožu od bubuljica tbog svojih antibakterijskih i antifugalnih sposobnosti.

Čaj od žalfije za ispiranje leđa

Čaj može da ti posluži kao neka vrsta maske, i to, tako što ćeš da ispiraš leđa čajem od žalfije jer ona smanjuje upalu kože i odličan je prirodni lek za akne, bubuljice i iritiranu kožu.

Ona takođe sprečava širenje bakterija na koži, zbog čega je veoma moćan prirodni lek.

Eterična ulja protiv bubuljica na leđima

Postoje eterična ulja koja su vrlo delotvorna za svrab i bubuljice na leđima.

Ulje lavande karakteristično je zbog svojih antimikrobnih i antioksidativnih karakteristika. Umiruje i leči upaljenu kožu, smanjuje bubuljice i uklanja ožiljke. Prijatnog je mirisa i deluje umirujuće.

Eterično ulje bobica kleke ili borovnice je veoma popularan prirodni lek kada je u pitanju iritirana koža ili neka infekcija.

Može da se koristi za uklanjanje toksina iz organizma koje dovode do stvaranja bubuljica.

Soda bikarbona za bubuljice na leđima

Soda bikarbona deluje kao blagi piling koji pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože i otvaranju pora. Osim toga, njena alkalna priroda može pomoći u vraćanju ravnoteže pH nivoa kože, što je ključno za sprečavanje pojave novih bubuljica. Evo kako možete koristiti soda bikarbonu za tretiranje bubuljica na leđima:

  1. Napravite pastu od sode bikarbone i vode tako da pomešate jednu kašiku sode bikarbone sa dovoljnom količinom vode da dobijete gustu pastu.
  2. Nežno nanesite pastu na područja sa bubuljicama na leđima i lagano masirajte kružnim pokretima.
  3. Ostavite pastu da deluje 10-15 minuta kako bi se osušila.
  4. Isperite toplom vodom i nežno osušite kožu tapkanjem, ne trljanjem.

Ova procedura se može primenjivati nekoliko puta nedeljno, ali budite pažljivi da ne preterate, jer prečesta upotreba sode bikarbone može dovesti do isušivanja kože.

Soda bikarbona takođe može poslužiti kao prirodni eksfolijant i u kupki. Dodajte pola šolje sode bikarbone u toplu kupku i potopite se 20-30 minuta kako biste umirili kožu i smanjili upalu.

Zapamtite da je svaka koža različita, pa je preporučljivo da napravite test na malom delu kože pre nego što počnete redovno koristiti sodu bikarbonu za tretiranje bubuljica na leđima. Uz redovitu negu i pažljivo korišćenje, soda bikarbona može biti efikasan i prirodan način da se oslobodite ovog neželjenog problema kože.

Prirodna kozmetika za akne na leđima

Koji preparati su dobri za ovaj problem?

Koristi pirodne proizvode koji će negovati tvoje telo, jer je prirodna kozmetika bogata biljkama i vitaminima koji čiste tvoju kožu od priljavština, hrane je vitaminima i potrebnim dodacima. Štiti je od raznoraznih infekcija i štetnih uticaja iz okoline.Nemoj da koristiš šampone, kupke, mleka za tela, gelove za tuširanje i druge slične kozmetičke preparate iz hemijske industrije, zato što oni nisu zdravi za tvoju kožu. Sadrže dodatke poput sulfata, parabena i silikona koji isušuju kožu, što ne stvara prijatan osećaj nakon tuširanja.

Možeš da koritiš i proizvode koji sadrže benzoil peroksid, zato što je on veoma efikasan za tretman osetljive kože i ima sposobnost ubija bakterije koje dovode do stvaranja bubujica.

 

bubuljice na leđima lečenje

Tuširanje i čista garderoba

Ukoliko se na tvojoj koži sklona pojavljuju sitne bubuljice na leđima obavezno radi piling kože za vreme tuširanja. Tako se najbolje uklanjaja sva masnoća i prljavštine sa kože. Piling kože soda bikarbonom za mitisere ili piling sa morskom soli može biti dobar izbor.

Nemoj da nosiš odeću koja pali ili ne upija znoj, kao što je sintetika. Koliko puta si čula onaj savet: nosite odeću od prirodnih materijala. Poslušaj ga! Samo tako omogučićeš koži da diše.

Skloni kosu sa leđa

Jedan korak održavanju zdravlja kože leđa je držanje kose podignute, posebno kada je duga. To sprečava prenos ulja i prljavštine sa kose na kožu leđa, što može začepiti pore i izazvati bubuljice.

Kozmetika ima važnu ulogu

Važno je odabrati odgovarajuće kreme za sunčanje koje neće dodatno opteretiti kožu. Preporučuju se proizvodi bez ulja, koji neće doprineti začepljenju pora. Preporučuje se korišćenje prirodnih preparata umesto onih koji sadrže hemijske supstance. Prirodni preparati su obično nežniji za kožu i smanjuju rizik od iritacije i pogoršanja bubuljica. Izbor preparata koji su blagi, ali efikasni u očuvanju čistoće i zdravlja kože, može biti od velike pomoći u borbi protiv bubuljica na leđima.

Biraj pažljivo hranu!

Jedan od načina kako sprečiti bubuljice na ledjima je pravilna ishrana. Masna, nezdrava i previše začinjena hrana stvara bubuljice. Svuda, pa i bubuljice na ledjima. Zato, izbaci grickalice i slatkiše ako želiš da imaš lepa leđa.

Masne i slane grickalice su veoma štetne zbog svih aditiva koji se ubacuju tokom proizvodnje. Isto je i sa slatkišima, pa nemoj da preteruješ.

Savetujem ti da više jedeš voće, a da kupovne slatkiše smanjiš na minimum. Hrani se zdravo i unosi puno vitamina kroz voće i povrće.

Još jedan način da ukloniš bubuljice je da povećaš unos vitamina A i vitamina C, koji su ključni za zdravu kožu bez bubuljica.

Vitamin A: jaja, mleko, riblje ulje, džigerica, kukuruz, šargarepa, krompir, spanać, kupus, crvena paprika, dinja, kajsija, breskva, šljiva i slično.

Vitamin C: peršun, paprika, kopriva, spanać, kupus, krompir, zupus, paradjz, kopriva, limun, višnje, pomorandže, mandarine, kupine i slično.

Voda utiče ne samo na zdravlje, već i zdrav i lep izgled kože. Važno je da se tokom dana pije puno tečnosti kako organizam ne bi dehidrirao. Pij više vode i čajeva tokom dana i koža će ti uvek biti hidrirana.

Tretmani za bubuljice na leđima

Jedan od boljih tretmana jeste fototerapija. Aparatom se očiste pore, sve akne, mitiseri i sebum.

Nakon toga se nastavlja na terapiju visokopulsirajućom svetlošću koja ima za zadatak da uništi sve bakterije koje se nalaze na koži i u porama.

I na kraju se nanosi maska.

Ovakav tretman bi trebalo da se ponavlja na 10 dana do potpunog nestanka problema.

Još jedan savet za kraj – ne diraj bubuljice prstima, noktima, ne cedi ih če se tako inficirati i proširiti. Ako želiš da tvoja leđa preko leta izgledaju lepo i da se ne stidiš, vodi računa o svom izgledu i pravilno neguk svoje telo.

Ako znaš nekoga kome će ovi saveti biti korisni bilo bi mi drago da ovaj tekst podeliš.

Test