Naslovna » Saznaj kako da oteraš svrab glave!
Kosa

Saznaj kako da oteraš svrab glave!

svrab glave

Da li te muči nepodnošljivi svrab glave sa kojim ne možeš da se nosiš više? Zaboravi na češanje, donosim ti provereno prirodno rešenje u ovom tekstu!

Zamisli da se nalaziš usred važnog sastanka i odjednom se javlja nagli nagon da češeš kožu glave. Pokušavaš da se odvratiš od toga, razmišljaš o nečemu drugom, sve što bi te spasilo sramote – ali to jednostavno ne pomaže!

Svrab glave je definitivno prilično dosadan. Naročito kada si napolju ili pokušavaš da obaviš važan zadatak, ali ti svrab kože glave definitivno ne dozvoljava da se koncentrišeš na bilo šta drugo.

Ako često češeš glavu, onda to može biti više od obične peruti.

Dok je većina žena svesna šta može da prouzrokuje da kosa postane suva, ispucala, masna ili krhka, malo koja zna šta može da izazove svrab glave – važnog faktora u ukupnom zdravlju tvoje kože glave i kose. 

Svrab kože glave može biti rezultat nečeg tako jednostavnog kao što su tvoje navike u vezi za pranjem kose ili ukazuju na osnovni problem kože koji zahteva pomoć dermatologa.

Kada je u pitanju svrab glave, svakako treba da pokušaš da kontrolišeš ovaj problem prirodnim lekovima, koje ću ti navesti u ovom tekstu.

svrab kože glave

Šta ako te prati svrab glave i opadanje kose?

Svrab često dovodi i do opadanja kose. Bilo da je uzrok svraba stres, neko oboljenje ili iritacija kože glave, on vrlo često dovodi i do opadanja kose. Mahinalno, kada nešto svrbi imaš poriv da se počešeš.

Na ovaj način možeš uzrokovati dosta problema sa vlasištem i opadanje kose. Tvoji nokti i prsti nisu uvek čisti, a lako češanjem možeš napraviti i rane koje se kasnije mogu inficirati i napraviti ozbiljne probleme na koži glave.

Zato pokušaj da što pre rešiš problem svraba glave, kako ne bi došlo i do sekundarnih problema kao što je opadanje kose.

Svrab se najčešće javlja zbog isušivanja kože, a suva koža glave i kosa znak su da tvojoj kosi i vlasištu nedostaje hidratacije i hranjivih materija.

Kada je koža suva, ona pati i puca, folikuli ne mogu biti jaki i javlja se ispadanje vlasi, odnosno pojačano opadanje kose. Moraš što pre da rešiš problem svraba i usresrediš se na ojačavanje korena kose i hidrataciju.

Vesna je imala beživotnu kosu, dugo je pratio svrab i vremenom je počela da opada. Uspela je da otkrije šta je ključno protiv gubitka vlasi.

Sada je njena kosa blistava, sjajna i raste kao luda. Pročitaj o čemu je reč na ovom linku https://onaportal.com/zelis-da-ti-kosa-raste-brze-nego-inace/

Samo zdrava kosa je jaka i može da raste. Da ne bi gubila ni dlaku više nego što je normalno, odmah počni sa upotrebom nekih od sastojaka za lečenje svraba glave.

Da li je moguć svrab glave od stresa?

Koliko god mislila da stres nije veliki uzročnik mnogih problema sa kosom, kožom, ali i čitavim organizmom, on to zaista jeste. Današnjica je surova, uvek ti fali vremena, konstantno si u žurbi, ne možeš sve da postigneš, čeka te milion obaveza… Sve su ovo svakodnevna dešavanja koja stvaraju stres u tvom životu.

Ta konstantna trka sa vremenom, buka, zagađenje vazduha, sve one frustracije jer nisi uspela da budeš na dva mesta istovremeno, sve to stvara stres.

baner

A posledice stresa najpre ćeš videti na koži i kosi. Kada je organizam izložen stresu on žuri, preusmerava hranjive materije na organe od vitalnog značenja.

Tako koža i kosa ostaju suvi, bez vitalnih materija i dolazi do isušivanja i pojave svraba glave. Pokušaj da smanjiš nivo stresa u organizmu redovnom ishranom, legenom šetnjom u prirodi, treningom ili nekim hobijem koji podstiče kreativnost i uklanja stres.

Kako ukloniti svrab glave?

Više je načina, pa krenimo redom!

1.Redovno pranje kose

Kako uvek imati savršeno čistu kosu? Ovo je pitanje koje verovatno postavljaju sve devojke ovog sveta.

Da li znaš koliko često treba prati kosu i kako izgleda pravilno pranje kose?

Sigurno si primetila da se svrab javlja kada ti je kosa dugo neoprana i masna. To je zato što nakupljene odumrle ćelije kože glave, sebum i nečistoće iritiraju sklap i izazivaju svrab kože glave. Zato je redovno pranje kose veoma važno.

S druge strane, previše često pranje kose lišava kožu glave (i kosu) njenih prirodnih ulja, što dodatno isušuje skalp – i eto opet svraba glave. To je taj začarani krug.

Ako na sve to dodamo i korišćenje neadekvatnih šampona, regeneratora i drugih proizvoda za negu i čišćenje kose – problem se samo povećava.

Zato saznaj o  koliko često treba prati kosu i zašto treba da koristiš prirodnu kozmetiku za kosu.

Možda si čula i da se dosta priča o suvom pranju kose, koje može da pomogne kada si u stisci sa vremenom ili na putu. Pročitaj da li je suvo pranje kose dobar izbor.

2.Prirodni šampon za kosu

Da li znaš da možeš da se konačno rešiš svraba glave ako koristiš adekvatan prirodni šampon bez sulfata za kosu? Naime, utvrđeno je da često korišćenje običnih šampona, koji su na bazi sulfata, parabena, silikona i drugih štetnih hemikalija – zapravo oštećuje kožu glave i kosu, između ostalog i na taj način što je isušuju i iritiraju.

Zato treba da koristiš neki biljni šampon za kosu, koji je zbog svog prirodnog i neškodljivog sastava pogodan i za svakodnevnu upotrebu!

Prirodni šampon za kosu treba da bude lišen sulfata, parabena i silikona – a umesto toga treba da ima visoku koncentraciju aktivnih prirodnih sastojaka i da deluje zaista dubinski.

Šamponi koji sadrže ulje čajevca, lavandu i ruzmarin deluju pozitivno na kožu glave, pre svega na taj način što deluju antibakterijski i antigljivično.

Ulje od nane, kamilice i eukaliptusa takođe mogu pomoći da se ublaži intenzivan svrab.

Gledaj da šampon za kosu koji koristiš sadrži prirodne hidratante koji će hidrirati suvu kožu glave, kao što su šea puter, ulje pšeničnih klica, kakao buter i dr.

Hamamelis i alantoin regenerišu epitel kože glave i na taj način deluju protiv svraba glave.

Naravno, obrati pažnju na to da li imaš masnu ili suvu kožu glave i shodno tome odaberi odgovarajući šampon. Pogledaj koji je najbolji šampon za masnu kosu.

3.Tretman sa zagrejanim uljem

Lokalna primena zagrejanog kokosovog, maslinovog ili susamovog ulja na skalpu 15 do 20 minuta pre šamponiranja kose, je uobičajen prirodni lek za borbu protiv suve kože glave koja svrbi. Saznaj zašto je maslinovo ulje za kosu ono što ti treba.

Ulje jojobe ili bademovo ulje za kosu su druge popularne prirodne strategije za svrab glave.

Čičkovo ulje za kosu se takođe pokazalo kao odlično.

Kokosovo ulje se naročito odlikuje anti-gljivičnim svojstvima koja u velikoj meri mogu tretirati svrab glave i gljivične infekcije. Podmazivanje kose kokosovim uljem može pomoći u ravnoteži vlage.

Pripremi malo kokosovog ulja i zagrevaj ga nekih 10 sekundi. Nanesi ga na kožu glave i pusti da ostane 15 minuta. Isperi na kraju.

Svrab glave – lečenje prirodnim putem

Ako već imaš problem sa svrabom glave i želiš što pre da ga se rešiš i zaboraviš ga, onda se moraš usresrediti na lečenje.

Svrab glave uglavnom je uzrokovan isušivanjem kože glave, bilo da je to zbog neadekvatnih preparata, problema sa kosom ili jednostavno stresom, treba ti adekvatno rešenje za lečenje svraba glave. Uvek smo na strani prirode, pa ti i ovog puta dajemo savete za lečenje svraba glave prirodnim sastojcima.  

Aloe vera gel

Aloe vera gel je prirodni ovlaživač i pomaže u lečenju svraba glave zbog svojih anti-mikrobnih dejstava i zbog toga što umiruje kožu. Uzmi aloe vera gel i nanesi ga direktno na vlasište. Ostavi ga na 15-20 minuta i na kraju operi mlakom vodom.

Ponovi ovo dva puta nedeljno za najbolje rezultate.

Jabukovo sirće

Ako te muči svrab glave uzrokovan suvoćom kože glave, probaj da koristiš jabukovo sirće. Naime, jabukovo sirće ima antimikrobna svojstva koja se mogu suprotstaviti gljivicama ili infektivnim agensima – tako da jabukovo sirće može pomoći ako je infekcija jedan od uzroka za svrab kože glave.

Jabukovo sirće se takođe obično koristi kao sredstvo za čišćenje kose, tako da ispiranje kose i skalpa sa rastvorom jabukovog sirćeta nekoliko puta nedeljno može pomoći da se uklone naslage proizvoda za kosu koje dovode do isušivanja vlasišta.

Samo vodi računa da izbegavaš upotrebu nerazblaženog jabukovog sirćeta, kako bi izbegla iritaciju kože glave. Pomešaj jabukovo sirće sa najmanje istom količinom vode, a zatim ga koristi kao sredstvo za ispiranje kose i kože glave nakon šamponiranja. Ponovo isperi kosu nakon 5 minuta.

Ulje čajevca

Ulje čajevca je esencijalno ulje koje se obično preporučuje za tretmane kože i skalpa. Poznato je da ovo ulje ima anti-gljivična svojstva, koja mogu da ciljaju na svrab i suvoću vlasišta uzrokovanu gljivicama.

Nemoj nanositi nerazblaženo ulje čajevca na koži glave, jer to može izazvati iritaciju ili osip. Umesto toga, dodaj nekoliko kapi šampona, regeneratora ili hidratantne kreme u malu kočinu ulja čajevca i nežno primeni na koži glave.

Soda bikarbona

Sastojci:

  • 2-3 kašike sode bikarbone,
  • voda.

Napravi pastu sa sodom bikarbonom i vodom. Nanesi ovu masku na kožu glave i ostavi da deluje 10 do 15 minuta. Zatim je isperi.

Soda bikarbona za kožu glave je veoma dobra, jer to nije samo antibakterijski već i anti-gljivični agens. Ubija štetne mikrobe na koži glave koji uzrokuju infekciju, svrab glave i gubitak kose. Takođe neutrališe pH skalpa i smiruje kožu.

Limunov sok

Sastojci:

  • 2-3 kašike svežeg limunovog soka,
  • pamučni tupfer.

Nanesi sveže isceđen limunov sok na celu površinu kožu glave pamučnim tupferom. Ostavi da deluje 5 do 10 minuta, a zatim isperi vodom. Ponovi ovo ne više od dva puta nedeljno.

Limun za kosu i kožu glave je odličan, jer je to prirodna antimikrobna supstanca zbog svoje kiselosti i fito-hemikalija. Ove fito-hemikalije imaju i anti-inflamatorni efekat kada se limunov sok nanosi na vlasište.

Crni luk

Sastojci:

  • 1 manja glavica crnog luka,
  • pamučni tupfer.

Oljušti i nareži luk. Iscedi sok i nanesi ga na kožu glave koristeći pamučni tupfer. Ostavi ga na koži glave 20 do 30 minuta, a zatim isperi i operi kosu šamponom. Ponovi ovo jednom nedeljno.

Antimikrobni kvalitet crnog luka će delovati protiv infekcije skalpa. Prisutni antioksidanti smanjuju upalu i održavaju skalp zdravim.

Sprej na bazi kamilice

Sastojci:

  • šaka cvetova kamilice,
  • 2 čaše vode.

Stavi vodu da se kuva i dodaj cvetove kamilice. Kuvaj čaj i pusti da se voda prokuva dok ne promeni boju. Sačekaj da se kamilica čaj prohladi, pa procedi i dobijenu tečnost sipaj u čistu bočicu sa rasprskivačem i stavi u frižider.

Kad god osetiš svrab glave, poprskaj ovo na vlasište za trenutno olakšanje. Kamilica se od davnina koristi za lečenje upala i drugih oboljenja kože, a smiruje i svrab kože glave.

svrab glave-2

Uzroci za svrab glave

Ne bi bilo lođe da se ovde osvrnemo na uzroke svraba, kako bi na vreme mogla da sprečiš ovu iritantnu pojavu.

1.Suva koža glave

Jedan od najčešćih uzroka za svrab glave kod žena je jednostavno isušena koža glave. Tvoja koža glave može da se isuši zbog redovnog izlaganja veoma hladnom ili veoma toplom vremenu, prečestom upotrebom fena za kosu, pa čak i tuširanjem ili kupanjem u ekstremno vrućoj vodi.

Suva koža glave može biti problematična u zimskim mesecima kada je tvoja koža izložena hladnom, vetrovitom vremenu i suvim unutrašnjim grejanjem u tvom domu. Zato je pravilna nega kose zimi veoma važna.

2.Pogrešan pristup pranju kose

I pranje kose suviše retko ili prečesto može prouzrokovati svrab kože glave. Ako ne pereš često kosu, na koži glave se mogu nakupiti mrtve ćelije kože, sebum i supstance koje mogu izazvati iritaciju kože.

S druge strane, previše često pranje kose – naročito ako koristiš oštre šampone na bazi sulfata i parabena – može prouzrokovati da se koža na tvojoj glavi osuši i postane iritirana.

3.Perut

Perut je stanje kože u kojem skalp proizvodi i odbacuje prekomerne količine mrtvih ćelija kože, uzrokujući svrab kože glave i perutanje kože. Saznaj kako možeš da ukloniš perut.

4.Dermatitis

Dermatitis se odnosi na stanje koje kožu čini crvenom, upaljenom i iritiranom – što izaziva svrab glave. Postoje dva tipa dermatitisa koja su najčešće odgovorna za svrab kože glave: kontaktni dermatitis i seboreični dermatitis.

Kontaktni dermatitis se razvija kada koža vlasišta reaguje na supstancu sa kojom je došla u kontakt – na primer, boja za kosu, šampon, sapun, lak za kosu ili bilo koji drugi proizvod za kosu.

Možda si alergična na neko jedinjenje koje se nalazi u proizvodu, ili možeš reagovati na veliku količinu alkohola u proizvodima za negu kose. Visoke koncentracije alkohola na koži mogu brzo da osuše kožu i izazovu svrab glave.

Seboreični dermatitis je stanje kože koje karakteriše prekomerna proizvodnja ćelija kože na koži glave (ali i lica, čela, grudi, vrata i često stomaka) i perutanje kože. Saznaj kako da se rešiš seboreje na glavi.

baner

Ostali uzroci za svrab kože glave

Brojni drugi faktori mogu da izazovu svrab kože glave, kao što su:

Dodatni saveti za sprečavanje svraba glave

  • Koristi prirodni šampon za pranje kose. Ovakav šampon će pomoći u čišćenju vlasišta bez daljeg iritiranja.
  • Operi kosu mlakom ili hladnom vodom. Vruća voda uklanja vlagu, uzrokujući sušenje vlasišta i svrab kože glave.
  • Previše često pranje kose lišava vlasište njegovih prirodnih ulja i uzrokuje suvoću.
  • Popij najmanje osam čaša vode da bi održala hidrataciju skalpa i konzumiraj ishranu bogatu vitaminima B i C, gvožđem i cinkom. Pogledaj zašto su vitamini za kosu tako važni.
  • Ograniči upotrebu frizerskih proizvoda, kao i fena za kosu i presa, figara i sličnih alata, jer oni uzrokuju dalje oštećenje kose i vlasišta.
  • Uvek koristi samo svoje češljeve i četke i nikada ih nemoj razmenjivati sa drugima.
  • Vodi računa da se kosa manje masti.
  • Ako si počela da koristiš novi proizvod za negu kose, proveri da li je on možda uzrok problema. Ako jeste, prestani da ga koristiš što je pre moguće.

Svrab kože glave zaista može biti i dosadan i neugodan. Ali to nije nešto o čemu treba brinuti jer se lako može rešiti korišćenjem jednostavnih prirodnih lekova – pre svega redovnim pranjem kose i korišćenjem prirodnih šampona.

Ako na to dodaš i neke dobre maske za kosu i druga prirodna sredstva – rezultati su zagarantovani! Samo budi uporna i reci zbogom svrabu kože glave vrlo brzo.

Da li ti znaš neki zanimljiv prirodni lek protiv svraba kože glave?

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test