Naslovna » Šampon bez sulfata: tvoj dobar izbor!
Kosa

Šampon bez sulfata: tvoj dobar izbor!

šampon bez sulfata

Šampon bez sulfata je jedini pravi šampon koji treba koristiti. Kako deluje na tvoje vlasi i zašto su prvi na listi omiljenih, saznaj sve odmah u tekstu.

Sve informacije o ovoj temi i šamponima bez sulfata su na jednom mestu!

Do skoro prisutni u gotovo svakom šamponu, sve više se zna koliko su sulfati zapravo štetni za kosu i kožu glave. Ali i dalje ne dovoljno.

Da li si primetila da je kozmetička industrija prosto poludela za šamponima bez sulfata?

Ako želiš da imaš lepu kosu i da se pravilno brineš o njoj, onda čitaj dalje.

U ovom tekstu ćeš saznati sve informacije na temu zašto je šampon bez sulfata najbolji izbor za tebe.

Zašto koristiti šampon bez sulfata?

Da sačuvaš svoju kožu glave i kosu, definitivno treba da se odlučiš za šampon koji ne sadrži sulfate.

Iritirana koža glave, osip, suvoća, perut u kosi, preterano mašćenje kože glave, opadanje kose – koji god problem da imaš, sulfati će ga samo dodatno pogoršati.

Želiš da zaobiđeš to. Znam taj osećaj. Stojiš pod tušem, topla voda se preliva preko tvoje glave, a ti se opuštaš.  Pena od šampona se sliva niz telo. To je jedna od omiljenih stvari ako su ljudi malo pod stresom.

Nažalost, često šamponiranje (naročito šamponiranje sa tradicionalnim šamponima sa sulfatima) može biti štetno za tvoju kosu!

Znam da misliš da je ta pena koju tvoj šampon pravi dobra i da ona zapravo čisti tvoju kosu. Mit.

Šampon za kosu bez sulfata fantastično čisti kosu i kožu glave, a pored toga može da peni. Uz to ih održava i zdravim. Treba da koristiš šampon bez sulfata, jer je dokazano da su sulfati odgovorni za nedostatak vlage u kosi, za oštećenje i suvoću kose.

Vesna je imala beživotnu kosu, punu peruti i vremenom je počela da opada. Dok nije našla pravi tretman za sebe, mnogo se namučila. Sada je njena kosa blistava, sjajna i raste kao luda. 

Pročitaj o čemu je reč na ovom linku https://onaportal.com/zelis-da-ti-kosa-raste-brze-nego-inace/

Dobra vest je da više pene nije jedini način da se postigne savršeno čista kosa, jer je to moguće na mnogo načina.

Ako budeš često koristila šampon sa sulfatima, primetićeš da ti kosa postaje kao slama. Tanka i lomljiva kosa je poslednje što ti treba.

šampon bez sulfata-1

Šta su zapravo sulfati?

Jednostavno rečeno, sulfati su ono što pravi veliku penu kada koristiš šampon.  Tehnički gledano, oni su vrsta površinski aktivnog sredstva (što je termin za različite deterdžente, emulgatore i agense za penjenje) koje privlači i ulje i vodu.

Sulfati omogućavaju uklanjanje prljavštine i mrtvih ćelija iz tvoje kože glave i kose. Tri najčešće korišćena sulfatna jedinjenja u okviru industrije lepote su:

  • natrijum lauret sulfat,
  • natrijum lauril sulfat (SLS) i
  • amonijum lauret sulfat.

Ove sastojke ćeš naći u gotovo svim kozmetičkim proizvodima koji se pene, od sredstva za čišćenje lica do pasta za zube.

Svaka vrsta sulfata je različita po intenzitetu, ali svi definitivno mogu biti izuzetno iritantni za tvoju kožu ili kosu.

Koristeći se prvenstveno kao sredstvo za penjenje, sulfati se kombinuju sa vodom da bi emulgovali masti, raspršujući ih u vodi tako da se mogu isprati.

Sulfati takođe deluju kao surfaktant, supstanca koja smanjuje površinsku napetost vode, pomažući šamponu da oslobodi masnoću i sebum iz kose i vlasišta.

Svaka žena voli da ima lepu kosu, a to ti upravo omogućava šampon za kosu bez sulfata.

Zašto je šampon bez sulfata bolji izbor?

Pre nego što ti obrazložim, moj odgovor je apsolutno da.

Ako želiš dobro svojoj kosi i koži glave, uvek ćeš se opredeliti za prirodan i biljni šampon za kosu bez sulfata.

Loša strana sulfata je u tome što mogu da uklanjaju i prirodna ulja iz vlasišta i kose, pored prljavštine i odumrlih ćelija. To može učiniti kosu suvom i lomljivom.

To svakako ne želiš, zar ne?

Ako je tvoja koža glave osetljiva, sulfati mogu naročito izazvati iritaciju. Najčešće se javljaju crvenilo, suvoća i svrab kože glave. E tu je suština loše reputacije sulfata.

Sredstva za čišćenje kose bez sulfata održavaju prirodna ulja na vlasištu i kosi, što na kraju ostavlja kosu sa više vlage. Ako imaš osetljivu kožu, ekceme ili bubuljice na koži glave, sulfati mogu dodatno iritirati vlasište.

Mogu biti prejaki za suvu kosu!

Najveće prednosti

Pored toga što šampon bez sulfata ne lišava kožu glave i kosu prirodnih ulja i tako ih čuva dobro hidriranim, ima još nešto jako važno.

  • Održava boju kose. Ako farbaš kosu, šampon za kosu bez sulfata takođe može pomoći u održavanju boje kose. Naime, sulfati kao deterdžent mogu skinuti tvoju boju i ostaviti mrlje.
  • Održava zdravlje kose. Budući da su šamponi bez sulfata obično na biljnoj bazi, znaj da su prosto neverovatni za održavanje zdrave kose i kože glave. Obični šamponi vremenom uništavaju kosu.
  • Čini je svilenkastom. Šampon za kosu bez sulfata tvojoj kosi daje svilenkastu mekoću.
  • Poboljšava volumen kose. Prelazak na prirodne sastojke umesto sulfata može pomoći da poboljšaš volumen kose na duže staze. Vremenom, sulfati mogu da liše kosu od njenih prirodnih hemikalija (poput peptida i proteina) koje joj pomažu da ostane duga, jaka i gusta. Ovo vremenom dovodi do stanjivanja kose kod mnogih devojaka. Neretko se javlja i gubitak kose.

Kako odabrati pravi šampon?

Kupovina šampona može biti itekako zbunjujući poduhvat. Hidratantni, voluminizirajući, ojačavajući, zaglađujući, za kovrdžavu kosu, za masnu kosu, za obojenu kosu i tako u nedogled.

A kako se slažu ove reči na boci sa kosom na glavi? Hm, pa nisu baš uvek usaglašeni.

Važno je da šampon prilagodiš svojoj koži. Zato pročitaj naredne redove i biće ti sve mnogo jasnije.

Definiši svoj tip skalpa

Pre nego što izabereš prirodni šampon, važno je da znaš šta on radi, kako ga koristiti i kako se to odnosi na tvoju kosu i tip vlasišta.

Šampon je namenjen za čišćenje kose i vlasišta od prljavština, sebuma i proizvoda za oblikovanje kose. Znam da misliš o šamponu strogo kao sredstvu za čišćenje kose, ali zapravo je mnogo važnije da razmotriš svoju kožu pri izboru šampona.

Razmisli o tome na ovaj način: šampon je za vlasište, a regenerator je za kosu.

Ako je tvoje vlasište masno i krajevi suvi (što je čest problem), onda bi trebalo da odabereš šampon koji je najprikladniji za masnu kožu i regenerator koji je formulisan da hidrira suve krajeve.

Pogledaj listu sastojaka. Da li stoje sulfati, tj. SLS ili natrijum lauril sulfat?  Ostavi taj šampon na polici.

Kakav god tip skalpa da imaš, sulfati će samo pogoršati problem i dodatno iritirati kožu glave.

šampon za kosu bez sulfata za prirodno lepu i mekanu kosu

Šampon za masni skalp

Izbegavaj šampone koji vlaže, zaglađuju ili su dobri za kovrdžavu kosu. Oni imaju tendenciju da dodaju previše vlage tvom već masnom skalpu. Jednostavno, gledaj da kupiš šampon za masnu kosu.

Blagi, prirodni šampon za svakodnevno pranje može biti od velike pomoći za masnu kožu glave, ali budi oprezna da ne preteruješ, jer možeš isušiti vlasište. Prekomerno sušenje može zaista da stimuliše proizvodnju sebuma.

Šampon za suvi skalp

Kada je tvoje vlasište suvo, izbor pravog šampona može biti tvoja prva linija odbrane od neprijatnih, ponekad neugodnih uslova koji se mogu pojaviti.  Važno je da odabereš šampon koji ne doprinosi ovom problemu.

Sulfate ovde zaobiđi u širokom luku. Oni dokazano isušuju kožu glave i samim tim kosu.

Ako te pored suve kože glave muči i perut, dobro rešenje je šampon protiv peruti.

Kako se koriste šamponi bez sulfata?

Šampon bez sulfata se koristi jednostavno kao i bilo koji drugi šampon. Još i jednostavnije, jer ne moraš toliko da se mučiš da ispereš suvišnu penu sa kose.

Šampon za kosu bez sulfata se vrlo lako ispira, a njegova visoka koncentracija prirodnih aktivnih sastojaka brže prodire u kožu glave i vlasi kose.

Operi kosu mlakom vodom. Nanesi šampon za kosu bez sulfata na mokru kosu. Dobro ga utrljaj u kožu glave masažnim, kružnim pokretima. Zatim raširi šampon po ostatku kose. Neka odstoji minut-dva, a zatim dobro isperi kosu mlakom vodom.

Nakon svega mesec dana ćeš primetiti kako ti je kosa preporođena!

Kakva su iskustva sa ovim šamponom?

Listajući forume, pronašla sam neka zanimljiva ‘’svedočenja’’. Ono što sam primetila, to je da se prirodna kozmetika sve više ceni. I to me posebno raduje.

Ovo su neka zanimljiva iskustva koje rade volje delim sa tobom, a mislim da če ti značiti.

 

Jovana, Beograd

Naime, Jovana je dugo koristila tradicionalne šampone sa sulfatima. Primetila je da joj je kosa postajala sve više suva. To je vremenom potpuno uništilo njenu kosu, da nijedno sredstvo nije moglo da pomogne.  Mislila je da je problem u njenom šamponu (bila je u pravu), ali je zato samo menjala šampone koji su takođe sadržali sulfate. I problem se tako vrteo u krug. 

Pošto je često provodila vreme na internetu, slučajno je videla reklamu za potpuno prirodan šampon za kosu bez sulfata. Nije ni sama znala šta su to sulfati uopšte i zašto su baš oni sporni. Ono što joj je privuklo pažnju bilo je to što je proizvođač tvrdio da sulfati uništavaju kosu i da je čine suvom i beživotnom.

Zato je odmah naručila ovaj šampon za kosu bez sulfata, koji je pritom bio i na biljnoj bazi. Nakon samo 4 nedelje je primetila da je njena kosa ponovo postala živa! Kao magija. I stvarno, proizvođač je bio u pravu.

Mira, Niš

Zanimljivo mi je Mira podelila svoje iskustvo kako su joj šamponi sa sulfatima uništili boju kose. Ona se ofarba, i kako opere kosu – boja se skida. Tako joj je boja kose vremenom postajala neujednačena. Bila je očajna i nije znala šta da radi. I tako je čula za šampon za kosu bez sulfata, probala i shvatila šta joj je zapravo pravilo problem. I problem je, naravno, rešila.

Njena boja je postala intenzivnija i postojanija mnogo duže!

Najbolji šampon bez sulfata

Hajde da vidimo i koji su oni za kojima uvek traje potraga!

Šampon za kosu Vlasilan

Vlasilan šampon je 100% prirodni šampon bez sulfata, silikona i parabena. Može da se pohvali dvojakom formulom.  Formula A je namenjena za eliminaciju peruti i dubinsko čišćenje kose. Formula B je namenjena za rast i regeneraciju kose.

Bogata prirodna formula, visoka koncentracija vrhunskih prirodnih sastojaka u takvoj kombinaciji koja garantuje pozitivne rezultate nakon samo 4 nedelje.

Lisse design keratin therapy šampon

Ovaj šampon brenda Alfaparf je bez sulfata, soli i parabena. Na bazi je babasu ulja. Produžava efekat keratina i neguje kosu.

L’oreal paris elseve extraordinary oil

Ovaj 3 u 1 negujući šampon bez sulfata je kreiran tako da potpuno nežno čisti i hrani suvu kosu. Uz to čini kosu mekom i olakšava raščešljavanje.

Alverde šampon bez sulfata

Prirodni šampon bez sulfata i silikona. Na bazi aloe vere i hibiskusa.

Insight šampon bez sulfata

Postoje posebne formule za masnu, suvu kosu i protiv opadanja kose. Ne sadrži sulfate, silikone i alergene. Obogaćen je prirodnim ekstraktima.

Šamponi bez sulfata cena

Moraš da znaš da u svetu kozmetike, definitivno u većini slučajeva važi ono pravilo ‘’skuplje je bolje’’.

Zapravo, šta je skuplje?

Da li želiš da kupiš neki jeftin, običan šampon za kosu koji će ti uništiti kosu, pa ćeš potrošiti mnogo više novca da je kasnije vratiš u život? Ili ćeš izdvojiti određenu sumu novca za kvalitetan, prirodni šampon za kosu bez sulfata koji će ti uštedeti sav onaj novac koji bi kasnije dala za lečenje kose i kože glave?

Kada jednom kupiš šampon bez sulfata, nećeš imati potrebe da razmišljaš o dodatnim i nepredviđenim troškovima. O njima bi morala da razmišljaš ako bi kupila običan šampon sa sulfatima koji bi ti vremenom potpuno uništio kosu.

S druge strane, znaj i da je proizvodnja šampona bez sulfata skuplja u odnosu na obične šampone.

Kao što ljudi kažu, bolje je (i jeftinije) sprečiti nego lečiti.

Dobar prirodni šampon bez sulfata košta negde od 1500-3000 dinara, sve zavisi od brenda.

Ako uzmeš u obzir da kosu ne bi ni trebalo prati svaki dan i da je potrebna samo mala količina ovog šampona da bi uradila posao – shvatićeš da će ti boca šampona trajati duže vreme i da si pametno uložila.

Tvoja kosa je tvoj ukras. Zato je dobro pazi.

Nadam se da si konačno shvatila koliko su sulfati štetni za tvoju kosu i kožu glave. Ako želiš dobro svojoj kosi, bez sumnje ćeš se odlučiti za šampon za kosu bez sulfata.

I primetićeš razliku. Vrlo brzo.

Volela bih da podeliš sa nama kako tvoja kosa izgleda nakon korišćenja šampona bez sulfata.

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test