Koliko često treba prati kosu i šta sve može da se desi ako preteraš? Da li grešiš ili ne? Upravo ćeš sve saznati. Otkrivam ti sve tajne u vezi sa pranjem kose.
Verujem da pereš kosu baš onda kada se zamasti ili primetiš da ne miriše baš osvežavajuće, i to je sasvim u redu.
Koliko često treba prati i da li postoji pravilo?
Da, itekako, i tvoj odgovor će te lakše dovesti do rešenja problema.
Problemi mogu biti razni, masna kosa, perut ili preterano suva kosa.
Šta god da je u pitanju, imamo rešenje na jednom mestu i dobićeš baš one savete koji su ti potrebni kako bi oporavila svoju kosu, učinila je prirodno lepom, zdravom i neodoljivom.
Kosa je odlika ženstvenosti i ona šalje bitne poruke o tebi, zato ne smeš dopustiti da bude oštećena, beživotna i bez sjaja.
Vrati joj energiju uz pravilno pranje i negu, a mi ćemo ti objasniti kako to da uradiš na najbolji način!
Koliko često treba da peremo kosu?
Oprati kosu je vrlo lako. To radimo rutinski i svaka žena ima neke svoje navike koje joj prijaju. To radimo još od detinjstva i ubeđeni smo da to radimo kako treba. Ipak, postoje granice i pravila.
Neko od vas pere kosu svakog dana, a neko to radi ređe, par puta nedeljno.
Neko pere kosu jednom nedeljno.
Hajde da za početak utvrdimo pravilo:
Kosu je dovoljno prati dva do tri puta nedeljno.
Ipak, ako radiš neke prljave poslove, i tvoja kosa postane prljava zbog spoljašnih uticaja, jednostavno je moraš oprati.
Kada si na moru, moraš ukloniti ostatke soli, pa ćeš biti uslovljena da je pereš svakog dana.
Ali kada nisi na letovanju i kada prođe sezona kupanja, onda moraš da poštuješ pravilo kako bi tvoja kosa ostala zdrava i lepa.
A pazi sad ovo! Ako si ti ta koja voli prirodne sastojke i veruješ da iz prirode dolaze samo najbolja rešenja, onda…
Da ne bi više lupala glavom šta je dobro za oporavak kose, pročitaj šta nam je Vesna rekla!
Ona je otkrila jednostavan način za oporavak kose koje više ne menja. Njena kosa koja je opadala, proredila se i bila puna peruti, sada je jaka, zdrava, gusta i sjajna. Preporod! O čemu je reč i šta to i tebi može pomoći? Saznaj iz njene lične priče na ovom linku: https://onaportal.com/zelis-da-ti-kosa-raste-brze-nego-inace/
Svi imamo nešto zajedničko, a to je lučenje sebuma.
Sebum je prirodno ulje koje se luči u korenu tvoje dlake. On je odličan za tvoju kosu jer joj daje jačinu i sjaj i deluje kao prirodni regenerator za kosu.
Kada imamo previše sebuma u kosi, onda imamo problem, a to je masna kosa. Ukoliko imaš masnu kosu, pravilo da pereš kosu dva do tri puta nedeljno čini ti se kao nemoguća misija.
Važno je da znaš da je to itekako moguće, ali moraš da ublažiš simptome i muke koje nam masna kosa pravi svakog dana. Ne brini, u nastavku tekstu naći ćeš savete za pravilno pranje masne kose.
Šta se dešava ako često pereš kosu?
Kod čestog pranja kose, odnosno ako svakog dana pereš kosu, onda će doći do drugačijih problema. Skidanjem sebuma sa kose, doćiće do preteranog sušenja vlasi, brzo će pucati, krajevi će biti vrlo oštećeni i opadaće više nego što misliš. Nikako ne želiš da tvoja kosa bude proređena. Proređena kosa je bez sjaja, bez volumena, pruža baš loš osećaj.
Koliko često pereš kosu zaista zavisi od tvog tipa kose, ali ako preteruješ, uništićeš vlasi.
Svako od nas ima različit potencijal za lučenje sebuma, iako je broj žlezda vezan za koren dlake univerzalan. Sebum je potreban kosi jer je štiti od spoljašnjih uticaja. Dešava se da lojne žlezde luče neprijatan miris i da stvaraju masnoće, pa mi jedva čekamo da ih otarasimo, ali često pranje kose neće pomoći u tome.
Ukoliko si to već radila, i napravila problem na svojoj glavi, onda si grešila još u jednoj stvari, a to je šampon.
Šampon moraš birati prema svom tipu kose.
Na tržištu postoje veoma blagi šamponi i na njihovom pakovanju je označeno da oni služe za svakodnevno pranje kose. Oni ti mogu pomoći da prebrodiš period masne kose, ali ti svakako neće trajno rešiti problem.
Koliko često prati kosu pitanje je koje muči sve žene, i one koje imaju masnu, i one koje imaju suvu i one koje imaju normalnu kosu. Često pranje kose dovodi do kontra efekata.
Nije neophodno da je perete svakoga dana, ukoliko se ne znojite preterano, ukoliko ne radite teške fizičke poslove, ukoliko ona miriše normalno.
Često pranje kose zasigurno dovodi do manje bujne kose, a to svakako ne želiš, zar ne? Kosi je potrebna pauza između pranja, tretiranja, stilizovanja i oblikovanja.
Ukoliko imaš kovrdžavu ili suvu kosu, onda ti nije toliki problem da odložiš pranje i da je pereš na sva tri, četiri dana.
Da se tvoja kosa ne bi oštetila i da ne bi izgledala beživotno i bez sjaja, preporučujemo da ne pereš kosu svakoga dana i da joj daš vremena i dovoljno pravilne nege kako bi se vratila u normalu, ukoliko je u kritičnom stanju.
Koliko često prati kosu kada je ona suva?
Ukoliko je tvoja kosa suva, nega tvoja kose nije ista kao za ostale tipove. Ova pojava ne dešava se preko noći, ona se može spržiti zbog previše blanša, svakodnevnog peglanja ili oblikovanja figarom. Osim toga, kosa može biti suva zbog loše ishrane kojoj treba dodati minerale i vitamine za kosu, a može biti u pitanju i manjak vode.
Suv vazduh može dodatno osušiti kosu. Sunce može uticati na suvoću kose, odnosno na gubitak vlažnosti, ali pojava može se javiti i u zimskom periodu, kada mnogo vremena provodimo u prostoru gde je vazduh suv.
Prečesto pranje kose može dovesti do sušenja jer ćeš tako otkloniti sva prirodna ulja koja su tvojoj kosi potrebna. Hormoni takođe mogu uticati da se kosa ošteti ukoliko dođe do disbalansa.
Zdrava kosa je uvek u modi i zato moraš da joj povratiš svežinu. Preskoči neki dan kada misliš da moraš da je opereš. Stilizuj je nekom zanimljivom frizurom i tako možeš odložiti pranje. Šampon za suvu pranje kose može biti u trenutku rešenje za odlaganje pranja kose.
Ako ti je kosa suva, ona vapi za dodatnom negom. Jedan dan u nedelji odvoji vremena da joj pružiš neku prirodnu masku koja će da odstoji bar pola sata, a onda joj pruži pranje šamponom koji je baš za tvoju kosu. Ne zaboravi da svako stanje na glavi može da se popravi i da priroda ima rešenje za sve tvoje probleme koji te nerviraju svakoga dana.
Najbolji šamponi protiv suve kose hrane kosu, smanjuju perut u kosi i neprijatan svrab. Dva do tri puta nedeljno dovoljno je prati suvu kosu.
Suvi krajevi se jednostavno neguju uljima za kosu. Da bi sprečila da tvoja kosa izgleda masno, dovoljno je njime negovati samo krajeve koji zbog suvoće dolaze do pucanja, pa ne izgledaju baš najbolje. Naravno, redovno šišanje je obavezno.
Što manje oblikovanja, to je bolje za tvoju kosu. Gelovi, lakovi i mnogi drugi preparati ozbiljno mogu da isuše tvoju kosu. U zimskom pereiodu, suvu kosu treba prati dvaput nedeljno, a u letnjem do tri puta nedeljno.
Perut je prateći efekat suve kose. Perut se teško otklanja sa glave i proces može biti dugotrajan. Ova iritirajuća pojava je posledica razvoja gljivica ili bakterija. Koža se suši, ljušti i opada i onda dolazi do perutanja. I sama znaš koliko može da te svrbi glava, i koliko to može ružno izgledati kada padne na ramena i na odeću.
Ukoliko ujedno imaš problem i sa peruti i sa suvom kosom, što je vrlo moguće, jer dolazi u kombinaciji, onda je dobro koristiti šampone sa antibakterijskim supstancama, jer oni mogu ukloniti bakterije i mogu smanjiti infekcije. Pored toga, možeš koristiti biljne šampone, i uvek biraj one prirodne, bez dodatnih sulfata i parabena.
Koliko često prati masnu kosu?
Koliko često treba prati kosu koja je masna? Složićemo se da masna kosa ne izgleda lepo, ali…to ne znači da je pereš svaki dan ujutru i uveče. Često izgleda slepljeno, kao da je prljava, a oprala si je pre nekoliko sati. To ume biti vrlo frustrijajuće. Višak sebuma čini da kosa izgleda onako kako ne želiš.
Masna kosa se stvara zbog hormonskih promena. Hormoni su bitan faktor i kada oni nisu u ravnoteži, na kosi se to vidi, a na telu se oseti. Znaš one dane pred menstrualni ciklus, ili kada si previše pod stresom, tada si kosa najviše masti i to je skoro pa normalna pojava, ali postoje žene kojima je ovakva kosa svakodnevnica. Možda je nasledni faktor u pitanju, možda loša ishrana ili gojaznost.
Kad smo kod pranja kose i pravilne nege za masnu kosu, onda je važno da zapamtiš da ti je potreban šampon za masnu kosu, koji je blag i koji neće isušiti tvoje teme.
Da ne bi dospela u začarani krug, da ti kosa stalno bude masna, a da je ti pereš svakodnevno, onda preskoči to često pranje. Apsurdno je ali je istinito, da što je više pereš, tvoja kosa se sve više masti.
Prvo što treba da uradiš, kako bi se tvoj problem smanjio jeste da izabereš pravi šampon. Izbegavaj hemikalije i biraj one šampone koji u sebi sadrže prirodne sastojke i koji će na nežan način očistiti teme i pružiti negu kakva ti je potrebna. Hemikalije mogu da isuše teme glave i onda nastaje haos, i perut i svrab, a i dalje je kosa masna.
Koliko često treba prati kosu kada je masna, da ne bi došlo do daljih oštećenja?
Odgovor je: na svaka tri dana.
Budi strpljiva i ne peri je svakoga dana.
Napravi punđu, vezi rep, skloni je sa lica, ali odloži pranje.
Šampon za suvo pranje će pomoći masnoj kosi, štede tvoje vreme. Naprskaj ih na koren dlake, umasiraj, a zatim raščešljaj kosu. Ovaj šampon sadži supstance koje će upiti masnoću i kosa će izgledati urednije i čistije. Bebi puder u sebi ima istu moć da pokupi višak sebuma, pa se možeš poslužiti i ovim trikom, ukoliko nemaš trenutno šampon za suvo pranje.
Šešir ili kapa svakako mogu da sakriju masnu kosu. Ovaj modni detalj može biti vrlo efektan kada je reč o tvom celokupnom izgledu i pomoćiće ti da prebrodiš par sati. Pletenica ili visoka punđa učiniće da tvoj problem bude manj vidljiv.
Organizmu je potrebno neko vreme da zapamti tvoju naviku i da počne da proizvodi manje sebuma. Jedino na taj način kosa će se manje mastiti, samo taj proces treba da ispoštuješ i da budeš disciplinovana sa izbegavanjem pranja kose svakog dana.
Pravilno pranje kose
Sada kada znamo koliko puta treba kosa da se pere, važno je da kažemo i kako treba da izgleda pravilno pranje kose. Pri pranju kose vrlo je lako pogrešiti. Iako je to već naša rutina, ukoliko grešimo, možemo da menjamo navike.
Napomenuli smo koji šampon treba da koristiš u zavisnosti od tipa kose, ali da li znaš koliko je dovoljno prilikom jednog pranja?
Ukoliko ti je kosa baš prljava, onda ćeš koristiti duplu dozu, a ukoliko nije, jedno nanošenje je sasvim dovoljno.
Navika koju mnoge žene ne praktikuju je češljanje pre samog pranja. Uglavnom to rade posle pranja, pa može doći do kidanja dlaka, a to je potpuno nepotrebno. Budi nežna prema svojoj kosi. Očešljaj je pre nego što odeš pod tuš, kako bi što ravnomernije nanela šampon I kako bi ga bolje isprala.
Regenerator ili balzam je postao obavezan jer omekšava kosu, lakše je kasnije češljamo i oblikujemo i on nam dosta pomaže, zato ga od srca preporučujemo tokom svakog pranja. Pošto postoje razne vrste regeneratora, ispoštuj pravilo koje zahteva. Neki se moraju držati na glavi 5, neki 10 minuta, kako bi delovanje bilo uspešno.
Kada trljamo kosu, treba ustvari da izmasiramo teme glave. Ne smeš biti previše agresivna jer trljanje može dovesti do oštećenja dlake, a kasnije i do toga da se ona lomi. Samo pažljivo, radi onako kako ti prija I uživaj u tome. Nema ništa lepše nego kad ti frizer prilikom ranja dobro izmasira glavu. To možeš uraditi i sama kod kuće, samo će ti trebati nekoliko minuta više. Masaža podstiče cirkulaciju i stimuliše ubrzan rast kose.
Ispiranje je veoma bitan deo. Voda treba biti mlaka, nikako previše vruća. Suviše topla voda dovodi do oštećenja. Kosa će nakon pravilnog pranja i ispiranja biti sjajnija i mekša.
Važno je da znaš da nega kose bude pravilna, bilo da je to u pitanju pranje, stilizovanje, sušenje, oblikovanje. Napravi dobar plan koji će učiniti da tvoja kosa bude zdrava pre svega, a zatim lepa, meka i puna volumena. Napravi svoje male ritual i poštuj ih. U početku će možda biti čudno, ali veruj da ćeš uživati u njima kada vidiš da se tvoja kosa menja iz korena.
Peri svoju kosu dva do tri puta nedeljno, ne preteruj sa pranjem i koristi preparate koji odgovaraju tvom tipu. Malo truda je potrebno da povratiš stari sjaj, da tvoja kosa bude neodljiva, gusta i zdrava.
Da li vi imate drugačiji odgovor na pitanje koliko često treba prati kosu? Pišite nam!
Dodaj komentar