Naslovna » Kako negovati masnu kosu?!Učini kosu manje masnom!
Kosa

Kako negovati masnu kosu?!Učini kosu manje masnom!

masna kosa

Muče te masna kosa i perut? Ne brini, pred tobom je najbolji vodič kako negovati masnu kosu – za kojim si, verujem, toliko tragala! Saznaj sve na ovu temu.

Masna kosa zaista ume da bude tako veliki problem. Pored toga što estetski ne izgleda lepo, masna kosa deluje prljavo i neuredno.

Osim toga, prljava i masna kosa i te kako utiče na zdravlje tvoje kože glave i vlasi, jer lakše privlači prljavštinu, prašinu i ostale štetne sastojke iz proizvoda za negu kose.

Možeš da se suprotstaviš svemu ovome ukoliko budeš znala kako negovati masnu kosu!

Uz prave savete i proizvode namenjene baš za masnu kosu – možeš izaći kao pobednik u toj borbi sa viškom sebuma na koži glave i kosi.

Zato ostani sa mnom do kraja i naoružaj se potrebnim informacijama! 

Masna kosa i perut – zašto se javljaju?

Koža na tvom skalpu, baš kao i koža na ostatku tvog tela – prekrivena je porama koje su povezane sa lojnim žlezdama.  

Lojne žlezde luče prirodno ulje koje se naziva sebum – koji je važan za održavanje tvoje kose mekom, glatkom i zdravom. Međutim, ponekad lojne žlezde mogu da proizvode višak sebuma, što rezultira time da tvoja kosa postane masna i da poprimi taj ‘’prljavi’’ izgled. 

Tamo gde je masna kosa, često se javlja i perut (perutanje kože glave) – što je obično posledica seboreičnog dermatitisa – stanja kože glave koje karakteriše upravo masna kosa i perut.

Nije dobro da tvoja kosa bude masna, ne samo zbog estetike – već i zbog toga što se prašina i prljavština tako lakše zalepe za tvoju kosu i ugrožavaju njenu higijenu i zdravlje.

Uz to, postoje neki dokazi da je masna kosa sklonija opadanju – jer višak sebuma može uticati na ciklus rasta kose.

Često mnogim devojkama pomažu druga iskustva, pa ćemo i ovde podeliti sa tobom iskustvo naše čitateljke Vesne.

Ona je dugo imala problem sa retkom kosom koja se često mrsila, opadala i nije imala sjaj. Na sve načine je pokušavala da dođe do rešenja, ali nije uspevala.

Sada Vesna ima GUSTU, SJAJNU I JAKU KOSU KOJA NE OPADA. Na ovom linku pročitaj o čemu se radi: https://onaportal.com/zelis-da-ti-kosa-raste-brze-nego-inace/

Pitaš se zašto se javljaju masna kosa i perut? 

Probaću da ti odmah odgovorim na to pitanje. Jedino na taj način ćeš saznati kako negovati masnu kosu na pravi način. Ova dva razloga su najčešća:

1.Tvoj prirodni tip kose

Tvoj prirodni tip kose može odrediti koliko će tvoja kosa biti masna. 

Na primer, ako imaš tanku kosu, to znači da nema dovoljno kose da upije ovaj višak sebuma koji proizvode lojne žlezde u koži glave.

Ravna kosa je obično masnija, jer se sebum ravnomerno  raspoređuje od korena do vrhova, bez ikakvih kovrdža ili nabora koji bi delovali kao prepreka.

Kovrdžava kosa ima tendenciju da bude veoma masna na korenu, jer se sebum nakuplja u tom delu i nema šansu da putuje niz osovinu dlake.

2.Koristiš pogrešne proizvode za negu kose

Korišćenje pogrešnih proizvoda za negu kose može učiniti tvoju već masnu kosu još masnijom. Dakle, nije samo bitno da neguješ kosu generalno – već i čime i na koji način je neguješ!

Ovde naročito mislim na štetne proizvode za kosu na bazi alkohola, sulfata, parabena i silikona. Kada se pomešaju sa sebumom, navedeni preparati za kosu mogu opustošiti tvoju kosu i učiniti da izgleda masno i perutavo.

Zato ove prozvode zaobilazi u širokom luku!

Ovde bih dodala i to da upotreba previše bilo kog proizvoda za kosu – balzama, seruma, gela za kosu, voska za kosu, pene i slično – može uzrokovati da se oni nakupe na tvom skalpu i da pogoršaju funkcionisanje lojnih žlezda. 

Koristi šampon bez sulfata ako želiš da imaš zdravu kosu.

Šta ako je masna kosa i posle pranja ?

Iako ti se čini da je pranje kose šamponom svaki dan jedini način da smanjiš masnoću na kosi, znaj da je ovo ipak nešto dalje od istine.

Naime, često pranje kose samo će podstaknuti kožu glave da stvara više sebuma –  u cilju da nadoknadi ulja koja su uklonjena šamponom. 

Dakle, na ovaj način bi se samo vrtela u krug i otežavala – a ne rešavala – problem masne kose i peruti. Slično kao i kod previše čestog pranja masne kože lica, tako je i sa kožom glave i kosom.

Korišćenje tople vode za pranje kose takođe nije dobro i uzrokuje da se javi masna kosa posle pranja. Stvar je u tome da topla voda stimuliše lojne žlezde i podstiče ih da stvaraju više sebuma. Tako da, kosu uvek peri mlakom vodom, pri čemu završno ispiranje treba da bude hladnijom vodom.

Ultimativni vodič kako treba da izgleda pravilno pranje kose.

nega masne kose

Ostali uzroci masne kose i peruti

Ovo su bili neki osnovni razlozi zašto se javljaju masna kosa i perut, ali svakako ne i jedini. Kao što rekoh, potencijalnih faktora može biti zaista mnogo – pa pročitaj obavezno narednu listu.

  • Genetski faktori: Ako bilo ko od tvojih roditelja ima masnu kosu, postoji velika verovatnoća da ćeš i ti imati isto.
  • Hormonski poremećaji: nivoi tvojih hormona se mogu poremetiti zbog određenih lekova (uključujući kontraceptivne pilule), trudnoće, puberteta, menopauze i stresa, što bi moglo dovesti do skoka u proizvodnji sebuma na tvom skalpu.
  • Stanje kože: Masna koža uzrokuje kožna stanja poput ekcema, psorijaze i seboroičnog dermatitisa – što zauzvrat uzrokuje masnu kosu i perut.
  • Preterana upotreba toplote na kosi: Ukoliko često koristiš fen za kosu, prese, uvijače i figaro – ti ćeš isušiti svoju kosu. Ovo samo podstiče tvoje lojne žlezde da rade prekomerno i da stvaraju sve više i više sebuma, čineći pritom kosu masnom.
  • Često diranje kose: Da li su tvoje ruke često svesno ili nesvesno u tvojoj kosi? Ovo nije dobro,ne samo zbog toga što se ulje sa ruku prebacuje na tvoju kosu, već na taj način širiš ulje sa skalpa po celoj dužini kose.
  • Previše četkanja kose: Slično kao u prethodnoj situaciji, ti četkanjem i češljanjem kose širiš ulje sa kože glave po celoj dužini kose. To se još više pogoršava kada već imaš prirodno masnu kosu.
  • Previše korišćenja balzama za kosu: Ako naneseš previše balzama na kosu i naneseš ga pravo na koren kose – ti samo opterećuješ svoju kosu i činiš upravo da ti bude masna kosa.
  • Često vezivanje kose: Ako često držiš kosu vezanom u konjski rep, onda se sebum nakuplja naročito na tom delu glave.
  • Manjak vitamina D: Vitamin D igra aktivnu ulogu u proizvodnji i regulisanju nivoa sebuma. Ukoliko nemaš dovoljno ovog hranjivog sastojka, to bi moglo dovesti do toga da preveliki nivo sebuma učini kosu previše masnom.
  • Vlažnost: Ako živiš u mestu sa visokim nivoom vlažnosti, uvek ćeš imati masnu kožu i kosu, jer vlažna klima pojačava rad tvojih lojnih žlezda.

Dakle, sada kada si uspela sa shvatiš zašto baš tebe muče masna kosa i perut – vreme je da stvari uzmeš u svoje ruke i preduzmeš neke korake da rešiš i sprečiš ovaj problem. 

Zato je od presudne važnosti znati kako negovati masnu kosu!

Kako negovati masnu i tanku kosu?

Masna i tanka kosa zaista može biti vrlo zahtevna za negu. Zato ovde moraš biti vrlo pažljiva i znati dobro šta radiš. Korišćenje neadekvatnih preparata za kosu može puno da te košta – kada su zdravlje i kvalitet tvoje kose u pitanju.

Zato prvo moraš da kreneš od toga da odabereš odgovarajuće proizvode za negu masne i tanke kose. Upravo o tome govorim u narednim redovima.

Nakon toga moraš da praktikuješ određena pravila i savete koji se tiču toga kako negovati masnu kosu i kako zapravo da se kosa manje masti.

Dobar šampon je na prvom mestu

Praktikovanje dobre higijene kose redovnim pranjem kose i korišćenjem dobrog šampona je prvi korak u uklanjanju viška ulja i poboljšanju zdravlja tvoje kože glave i kose.

Postoje posebni šamponi koji su namenjeni baš za masnu kosu – koji su dizajnirani tako da na pravilan način čiste tvoju kosu od ulja i prljavštine.

Kada rastopiš i ukloniš višak sebuma uz pomoć ovakvog šampona, primetićeš da tvoja kosa duže ostaje sveža, čista i bez onog masnog, neurednog sjaja. 

Ne znam da li si obraćala pažnju na to do sada, ali komercijalni šamponi za kosu obično su prepuni hemikalija – među kojima prednjače sulfati, parabeni, silikoni i alkohol.

Problem je što ovakvi šamponi, čak i da su namenjeni za masnu kosu – čine tvojoj kosi više štete nego koristi. Dodatno iritiraju i preterano isušuju tvoj skalp, pa mogu zapravo da pojačaju lučenje sebuma.

Zato ovakve proizvode treba da izbegavaš!

Umesto toga, uvek se odluči za šampon za kosu na biljnoj bazi! Postoje savršene formulacije dobrih šampona za masnu kosu, koje su apsolutno na bazi prirodnih sastojaka, ekstrakata i biljnih ulja – čime tvoja masna kosa dobija adekvatnu negu.

Prirodni sastojci imaju za cilj da osveže i dubinski očiste tvoj skalp, čiste mrtve ćelije kože i ostave pore i znojne žlezde ispod kose bez ikakvih prepreka. Oni štite i jačaju kutikulu kose, čak i kada ti je kosa oštećena od toplote i drugih faktora. 

Prema iskustvu mnogih devojaka koje je mučila masna kosa, šampon Vlasilan je regulisao sve promene na vlasištu i doveo dlaku u savršen izgled. Neki od najboljih sastojaka koji treba da se nađu u šamponu za masnu kosu uključuju:

Osim šampona koji je na prvom mestu, možeš koristiti i prirodne lekove koji neguju tvoju masnu kosu – a možeš da ih primeniš sama kod kuće.  

Maska za masnu kosu ti pomaže da se rešiš suvišnog sebuma! Možeš je pripremiti na više načina, sa različitim sastojcima.

Hajde da vidimo koji su sastojci koje nam je priroda dala za masnu kosu!

Jabukovo sirće za masnu kosu

Prisustvo sirćetne kiseline u jabukovom sirćetu daje ovom prirodnom proizvodu svojstva uravnoteženja pH vrednosti kože glave i kose. S obzirom da masna kosa ima nizak pH, ispiranje kose jabukovim sirćetom može da obnovi pH ravnotežu i kontroliše izlučivanje viška sebuma na tvojoj koži glave.

Sastojci:

  • 2-3 kašike jabukovog sirćeta
  • 1 šolja vode

Dodaj dve do tri kašike jabukovog sirćeta u šolju mlake vode i dobro izmešaj. Operi kosu blagim, prirodnim šamponom.

Nakon što ispereš kosu od šampona, isperi je rastvorom jabukovog sirćeta na kraju. Ostavi nekoliko minuta da sirće odstoji u kosi pre nego što ga ispereš hladnom vodom.

Primenjuj ovo 3 do 4 puta nedeljno.

Soda bikarbona za masnu kosu

Soda bikarbona odlično deluje kao suvi šampon i kao sredstvo za ispiranje masne kose. Alkalna priroda sode bikarbone može pomoći u uravnoteženju pH vrednosti tvog skalpa i apsorpciji viška sebuma.

Pospi malo praha sode bikarbone po celom skalpu i kosi.

Očetkaj kosu kako bi raširila prah po celoj kosi.

Alternativno, možeš pomešati kašiku sode bikarbone sa tri do četiri kašike vode i naneti pastu na vlažnu kosu. Možeš je isprati nakon nekoliko minuta.

Soda bikarbona za negu masne kose može da se primenjuje do dva puta nedeljno.

Zeleni čaj za masnu kosu

Zeleni čaj je pun polifenola i izuzetno je koristan kada je u pitanju zdravlje tvog skalpa i kose. On igra značajnu ulogu u kontroli izlučivanja sebuma.

Sastojci:

  • ½ šolje zelenog čaja
  • 1 šolja vode

Dodaj pola šolje zelenog čaja u šolju vode i prokuvaj.Pusti da se krčka na tihoj vatri 5 minuta i procedi.

Nakon što se mešavina zelenog čaja malo ohladi, nanesi je na skalp i kosu.

Ostavi da odstoji 30-45 minuta pre nego što ga ispereš. Koristi jednom nedeljno.

Ulje čajevca za masnu kosu

Ulje čajevca je posebno korisno za one koji imaju masnu kožu glave zbog peruti. Dokazano je da primena antimikrobnog ulja čajevca na koži glave može kontrolisati masnoću i svrab glave koji izaziva perut.

Sastojci:

  • 15 kapi ulja čajevca
  • 30 ml bilo kog ulja nosača (kokosovo ili jojobino ulje)

Dodaj 15 kapi ulja čajevca u 30 ml ulja nosača i dobro izmešaj.

Nanesi ovu mešavinu na skalp i ravnomerno je rasporedi po celoj dužini kose. Ostavi da deluje najmanje sat vremena pre nego ispereš kosu.

Takođe možeš da naneseš ulje čajevca direktno na skalp (pritom vodeći računa da nemaš osetljivu kožu i da nisi osetljiva na ovo eterično ulje).

Primenjuj ovaj recept kako negovati masnu kosu 2 do 3 puta nedeljno.

Aloe vera za masnu kosu

Aloe vera pokazuje značajna adstrigentna i hranljiva svojstva zahvaljujući sastavu bogatom hranljivim materijama. Na taj način može pomoći u kontroli izlučivanja sebuma i učiniti tvoju kosu mekom.

Sastojci:

  • 1-2 kafene kašike gela aloe vere
  • 1 kašika limunovog soka
  • 1 šolja vode

Dodaj jednu do dve kašičice gela aloe vere na jednu kašiku limunovog soka.

Dodaj šolju vode u ovu mešavinu i dobro izmešaj.

Koristi ovu mešavinu za ispiranje kose, najbolje nakon pranja kose adekvatnim šamponom. Ostavi da tretman deluje nekoliko minuta i isperi kosu hladnom vodom.

Ovaj tretman kako negovati masnu kosu možeš primenjivati s vremena na vreme da bi kontrolisala masnu kožu glave.

kako negovati masnu kosu

Kokosovo ulje za masnu kosu

Primenom kokosovog ulja na kosu pre samog njenog pranja – predstavlja odličan način i odgovor na pitanje kako negovati masnu kosu uz pomoć balzama, bez da je umastiš.

Ne veruješ?

Devičansko kokosovo ulje je lagano i ima nižu molekularnu težinu u poređenju s mnogim drugim uljima, što daje tvojoj kosi sjaj i čini je mekom. Na taj način, kokosovo ulje takođe može pomoći u sprečavanju prekomerne proizvodnje sebuma.

Sve što treba da uradiš je da uzmeš malo devičanskog kokosovog ulja i utrljaš ga među dlanovima. Nanesi ulje ravnomerno na skalp i kosu.

Ostavi ga da deluje sat vremena, pre nego što ga ispereš blagim, prirodnim šamponom za kosu.

Praktikuj ovaj tretman jednom nedeljno.

Dodatni saveti kako negovati masnu kosu

  • Koristi blagi šampon bez sulfata i lagani regenerator za pranje kose.
  • Nikad nemoj da nanosiš balzam na kožu glave i koren kose. To će uzrokovati da se on nagomila na skalpu, deluje kao ‘’lepak’’ za prljavštinu i blokira pore. Umesto toga, nanesi regenerator počev od srednjeg dela do krajeva kose.
  • Izbegavaj upotrebu proizvoda za kosu koji sadrže silikone koji samo prekrivaju tvoju kosu i privlače ulje i prljavštinu da se prilepe za nju.
  • Izbegavaj upotrebu gelova za kosu, pena i suvih šampona koji se samo dodatno nakupljaju na kosi i čine je masnijom.
  • Ne četkaj/češljaj kosu više od 2-3 puta dnevno i pritom koristi četku od prirodne dlake.
  • Kosu isperi najmanje 30 sekundi nakon šamponiranja i nanošenja balzama, kako bi bila sigurna da si uklonila sve proizvode.
  • Isperi kosu hladnom vodom, jer to zatvara kutikulu dlake i sprečava lučenje sebuma iz lojnih žlezda.
  • Odluči se za lagane sprejeve za kosu, koji će ti dodati završni sjaj.
  • Svake dve nedelje dodaj malo sode bikarbone svom šamponu kako bi uklonila višak sebuma i nakupine proizvoda sa kose i skalpa.
  • Ako moraš da osušiš kosu, učini to prirodnim putem, bez fena – jer toplota previše stimuliše lojne žlezde.

Uz navedena ‘’pravila’’ i savete kako negovati masnu kosu – budi sigurna da ćeš preporoditi svoje vlasi i konačno moći da uživaš u savršeno čistoj i zdravoj kosi!

Test