Naslovna » Kako da se kosa manje masti? Top saveti koje još nisi čula!
Kosa

Kako da se kosa manje masti? Top saveti koje još nisi čula!

kosa se manje masti ako se pere prirodnim šamponom za masnu kosu

Kako da se kosa manje masti i zašto baš ti imaš taj problem? Ah, pa ne može baš sve da bude savršeno. Ali, ajde da vidimo kako možeš problem da rešiš.

Opereš kosu, isfeniraš se, odeš na posao, uveče si u prijatnom društvu, a ujutru ponovo masna kosa. I to ti se dešava stalno – više ne znaš sta da radiš kako bi ti duže kosa bila čista.

 

Masna koža glave je veoma čest problem

Eto, i ti baš imaš taj problem i iz tog razloga pereš kosu često, jer misliš da je to pravo rešenje.

Međutim, vremenom primećuješ kako ti dlaka postaje lomljiva i porozna, krajevi se brzo suše, a lučenje masnoće postaje sve jače.

Baš iz tog očaja, jer više ne znaš šta da radiš sa kosom, počinješ da pereš kosu baš svaki dan.

Onda, dodatni problem uz svakodnevno pranje kose može da bude pogrešan šampon. Kada je kosa masna mora da koristiš adekvatan šampon, bez jakih hemikalija – a to su šamponi bez sulfata i parabena.

Uz koren kose nalaze se lojne žlezde koje luče loj, koji treba dlaci, jer je tako štiti od oštećenja, isušivanja, čini kosu mekanom, zdravom i sjajnom.

Međutim, kada se poremeti ravnoteža, dolazi do  preteranog  lučenja lojnih žlezda. U tim trenucima se kosa brže masti.

U isto vreme, kada je preterano lučenje lojnih žlezda, javlja se i još jedan problem –  začepljen koren dlake- kada koren oslabi, tvoja kosa počinje da opada, a veoma često, može doći i to začepljenje korena, kao što smo rekli i tada se javlja perut u kosi.

Problem masne kose možeš da rešiš, ali pre svega mora da otkriješ  koji je problem prouzrokovao masnu kosu.

Do nastanka masne kose može doći usled različitih faktora:

  • zdravstveni problem – disbalans hormona i terapija lekovima,
  • genetika,
  • promena godišnjih doba (najčešće početak proleća i jeseni),
  • stres,
  • loša ishrana,
  • nepravilna nega.

 

kako da se kosa ne masti

 

Kako da se kosa ne masti?

 

Masnu  kosu najčešće prouzrokuju lojne žlezde kada postanu preterano aktivne, proizvodeći ulje u kosi. Osim toga, masna kosa često je rezultat tvoje vrste kose, kao i navika, rekli bi u tom slučaju loših navika, koju imaš oko same nege kose.

 

Iako ne možeš da promeniš vrstu kose koju imaš, postoji niz načina na koje možeš da utičeš i da smanjiš masnoću kose u kratkom roku.

Na primer, pročitaj kako je to uradila Vesna. 

Njena kosa je iznenada propala usled loše nege. Istanjila se, postala je masna, opadala je i bila puna peruti. Međutim, nije htela da prihvati to zdravo za gotovo. Zato je našla rešenje koje je spasilo njenu kosu i sada je ona duga, jaka, ne opada, ne masti se i nema perut. O čemu je reč? Saznaj iz njene lične priče na ovom linku: https://onaportal.com/zelis-da-ti-kosa-raste-brze-nego-inace/

Šamponi za kosu

 

Ako praktikuješ naše savete u vezi sa šamponom za kosu, shvatićeš kako da se kosa manje masti.

Operi kosu šamponom. Šampon je osnovni proizvod i početak tvoje nege kose koji je dizajniran za uklanjanje ulja i svih prljavština sa tvoje kose. Najbrži i najpouzdaniji način trenutnog uklanjanja masne kose je jednostavno dobar tuš. Peri kosu mlakom ili hladnom vodom, jer topla voda utiče na stvaranje još više ulja.

Odaberi odgovarajući šampon. Kada kupuješ šampon, nemoj samo da tražiš šampon “za masnu kosu.” Umesto toga, obrati pažnju na  reči kao što su “smanjenje ulja”. Mnogi proizvođači izrađuju specifične formule za osobe koji imaju masnu kosu.

Nemoj da koristiš šampon svaki dan. Šampon uklanja ulje iz tvoje kose. Međutim, ukoliko koristiš šampon svaki dan(misleći kako je to jedini način da smanjiš mastan izgled kose) sa kose uklanjaš prirodna ulja. Koristi šampon svaki drugi dan i prati rezultate nakon dve do tri nedelje.

Koristi šampone bez sulfata. Cena šampona nije pokazatelj –  sulfati se često nalaze u skupim profesionalnim šamponima poznatih marki. Dobro operi svoju kosu šamponom bez sulfata i vrlo brzo ćeš primeniti prve znake promene.

opadanje-kose-zene

Balzam za kosu

 

Balzam za kosu ispire prljavštinu i sve ostale proizvode koje koristiš za pravljenje frizure, ali, za razliku od šampona, ne prodire u strukturu kose i ne lomi je. Međutim, nije svaki proizvod prikladan za tvoju masnu kosu. Ne sme da sadrži silikon (izbegavaj reči dimetikon, ciklometikon, amodimetikon, fenil trimetikon u sastavu). Silikon ne ispire dobro kosu, oblaže je.

 

Maske za kosu

 

Kako da se kosa manje masti, ako koristiš maske za kosu?  Maske su sjajan način da oporaviš svoju kosu i da je učiniš živom i sjajnom.

Za uklanjanje ulja koristi kupku sa sirćetom. Ovaj staromodni kućni lek oslanja se na svojstva sirćeta kao adstrigentno sredstvo, koji sužava ili zatvara lojne žlezde. Pomešaj 2 kašike sirćeta sa 1 šoljicom vode i masiraj smesu u vlasište – na taj način uklanjaš sva ulja i prljavštinu. Nikada nemoj da koristiš direktno jabukovo sirće, jer kiselost može da ošteti tvoju kožu.

Pokušaj da koristiš mešavinu aloe vere i limuna u borbi protiv masne kose. Pomešaj jednu čajnu kašičicu sveže aloja vere  i 2 kašike soka od limuna uobičajenim šamponom, a zatim ga upotrebi ispod tuša. Ostavi ovaj miks da stoji na kosi 3-5 minuta nakon nanošenja tako da dobro upije. Na kraju isperi mlakom vodom.

 

Ostali saveti za negu kose

 

Koristi šampon za suvo pranje kose. 

 

Šampon za suvo pranje se veže uz ulje na kosi i na taj način sprečava da tvoja kosa izgleda previše masno. Jednostavno prvo poprskaj sadržaj na kosu, a zatim prstima raširi suvi šampon duž temena i protresi sav višak, da se ne vidi trag. Neki ljudi se zaklinju u dečji prah, talk i kukuruzni skrob kako bi se brzo rešili masne kose.

 

Dobro operi kosu

 

Kada koristiš šampon, bitan je način na koji pereš kosu – prvo i osnovno pravilo je da to činiš sa mlakom ili hladnom vodom. Nanesi šampon na vlasište i dobro i dugo trljaj. Ako želiš da koristitiš balzam, nanosi samo na krajeve kose. Kako bi smanjila proizvodnju ulja, završi ispiranje hladnom vodom.

 

Manje se češljaj

 

Preterano češljanje stimulisaće lojne žlezde i povećati proizvodnju ulja. Ograniči češljanje svoje kose na 1-2 dnevno.

 

Izbegavaj gel i druge proizvode za kosu.

 

Većina proizvoda za kosu zadržava ulje u blizini temena, što uzrokuje nakupljanje masnoće i izgled masne kose. Drži se dalje od tih proizvoda kad god je to moguće.

 

Drži se što dalje od svih izvora toplote.

 

Vrući tuševi, fen, vrela voda i prekomerna sunčeva svetlost govore telu da proizvodi više ulja, kako bi zaštitili tvoju kosu. Kad god je to moguće, koristi hladne tuševe i koristi hladno duvanje na fenu.

 

Izbegavaj često dodirivanje kose.

 

Ruke i lice takođe izlučuju ulja, tako da neprestano dodirivanje prstima kroz kosu nanosi ulja na glavu. Izbegavanjem ove navike možeš da sprečiš da tvoja kosa postane masna tokom dana.

 

Izbaci iz navike sve proizvode za oblikovanje sa velikim sadržajem alkohola.

 

Alkohol suši kosu. Odaberi proizvode bez alkohola ili one na kojima je to navedeno na spisku sastojaka.

 

Ne koristi prečesto fen za kosu, posebno u vrelom režimu – najviša temperatura.

 

Vruć vazduh uništava proteine u sastavu kose, uzrokujući da postane mlitava i beživotna. Ako ne možeš da odustaneš od fena za kosu, onda barem koristi hidratantne maske i koristi zaštitne sprejeve.

 

masna kosa

 

Šta raditi sa masnom kosom

 

Koliko često vidiš reklamu za proizvode za kosu koje obećavaju meku, sjajnu i negovanu kosu?

Prečesto?

A tvoja kosa je i dalje nakon svih tih proizvoda sa reklame masna. Osim navika i adekvatne nege koju smo prethodno detaljno opisali možeš da probaš i sa čarobnim kućnim tretmanima.

Tvoja kuhinja je bogata različitim sastojcima koje koristiš u svojim ukusnim jelima, ali isto tako ti sastojci ti mogu pružiti pomoć kod masne kose.

 

Ovi prirodni lekovi, spremljeni na adekvatan način uz redovno korišćenje, zaustaviće taj višak ulja na tvojoj kosi i pomoći kod održavanja zdravog vlasišta i kose.

 

Jabukovo sirće

 

Jabukovo sirće se već dugo koristi kao lek za mnoge bolesti i stanja. Ovo sirće za tvoju kosu i vlasište jeste veoma efikasno, a rezultati zapanjujući. Jabukovo sirće je vrlo kiselo – kiseline i enzimi mogu ubiti bakterije koje uzrokuju perut, svrab vlasišta, pa čak i gubitak kose.

Jabukovo sirće uravnotežuje pH ravnotežu na temenu glave, što može pomoći u kontroli viška ulja. Da bi napravila ovaj prirodni lek za masnu kosu, sve što treba da uradiš jeste da pomešaš 3 kašike čistog organskog jabukovog sirćeta i jednu šoljicu vode. Nanesi mešavinu na koren i kožu glave i ostavi da stoji 3 minuta. Isperi i operi kosu šamponom kao i obično. Nanesi 2-3 puta nedeljno za najbolje rezultate.

 

Maska od aloja vere

 

Kako da se kosa manje masti, ako koristiš aloja veru ?

Poznato je da gel aloe vera leči manje posekotine i ogrebotine, kao i da ublažava opekotine od sunca.

Mažda nisi znala, ali je u isto vreme i sjajno rešenje za tvoje vlasište. Aloe vera ima anti-gljivična i antibakterijska svojstva koja pomažu kod gljivica i bakterija koje uzrokuju perut.

Gel takođe sadrži enzime koji razbijaju mrtve ćelije i podstiču regeneraciju kožnog tkiva oko folikula dlake. Da bi napravila ovu prirodnu masku, pomešaj 1 šoljicu blagog šampona sa jednom kašikom soka od limuna i jednu čajnu kašičicu gela aloe vere.

Koristi je jednom u deset dana.

 

Nana

 

Nana ima jako veliki uticaj na kožu glave i jednostavnim nanošenjem na glavu može uticati na cirkulaciju krvi. Dobra cirkulacija krvi znači stalan rast kose.

Nana se takođe može koristiti za ublažavanje neprijatnog svraba vlasišta sa psorijazom i / ili perutom.

Da bi napravila ovaj domaći lek, kuvaćeš ½ šoljice svežeg lišća nane u 2 šoljice vode 20 minuta.

Pusti da se smesa ohladi i dodaj u šampon.

 

Ulje čajevca

Ulje čajevca je naučno dokazano da koristi koži glave. Ulje zapravo može da pomogne kod regulacije sebuma. Ulje čajevca takođe umiruje kožu glave od nakupljanja peruti. Možeš jednostavno da dodaš 3 kapi ulja čajevca u svoj šampon i da koristiš za održavanje uravnoteženog vlasišta.

 

Maska za kosu od zelene ili plave gline

 

Glina se popularno koristi kao savršen lek za negu kože zahvaljujući svojoj sposobnosti da apsorbuje ulje. Divna vest za tebe je da se glina može koristiti i za kosu sa istom funkcionalnošću.

Postoje dve vrste gline koje možeš da koristiš za izradu maske za kosu za masnu kosu: u pitanju su zelena i plava glina. Bez obzira na različit naziv, za obe gline se široko veruje da će temeljno ukloniti mrtve ćelije kože na temenu i izbaciti sav višak ulja sa tvoje kose.

Kada koristiš glinu, bolje je prvo da pokušaš na jednom pramenu kose, kako bi proverila da li glina odgovara tvojoj kosi.

Još jedna stvar, da ne mora da brineš da će ti se glina osušiti na kosi, samo uzmi blagi šampon kako bi ga isprala, a zatim će ti kosa biti meka, svilenkasta i sjajna kao što očekuješ.

Ukoliko spremaš ovaj lek, trebaće ti zelena ili plava glina i malo vode. Budi sigurna da je glina koju koristiš visokokvalitetna.

Zatim pmešaj 2-4 kašike gline sa vodom (sama ćeš da proceniš količinu), a zatim ih dobro pomešaj kako bi dobila glatku konzistenciju. Nemoj da bude pregusto, samo malo glatko. Kada si dobila željenu gustinu, treba da je naneseš na kosu i vlasište. Namaži celu kosu i ostavi da stoji 15 minuta, a zatim isperi masku blagim prirodnim šamponom.

 

Hamamelis

 

Hamamelis se obično koristi na koži za čišćenje mrlja ili za čišćenje manjih posekotina i ogrebotina. Međutim, hamamilis je adstrigent i pomaže da se zategne vlasište koje zatvara pore samo malo da bi kontrolisao sav višak sebuma. Ako ti je vrlo osetljivo vlasište, možda bi trebalo prvo da se obratiš dermatologu, kako bi bila sigurna da neće izazvati iritaciju vlasišta.

Pomešaj 4 kapi hamamelisa sa 2 kašike vode. Uzmi vatu i stavi je u smesu. Nakon što vata upije sadržaj, lagano pređi po celom vlasištu. Prvo počni sa problematičnim mestima i nastavi dalje na svim onim mestima gde se nalazi perut ili područjima koja su vrlo masna.

VLASILAN BANER

Čaj od ruzmarina

 

Ruzmarin je sjajna biljka za kosu – toliko neverovatna da su ga Grci, Rimljani, Egipćani i Hebreji smatrali svetom biljkom. Ruzmarin je bogat antioksidansima i poznat je po svojim protivupalnim svojstvima. On takođe smanjuje DHT i balansira androgen i estrogen.

Napravi jedan čaj od ruzmarina tako što ćeš prokuvati 1 šoljicu vode, a zatim potopi 2 kašike suvog ruzmarina u vodu 20 minuta. Procedi i ohladi smesu. Nakon svakog pranja nanesi na kosu i dobro isperi na kraju.

 

Zobena maska

 

Zobena kaša je uvek bila vrlo hidratantna i idealna za kožu. Poznato je da olakšava svrab kod ugriza insekata, psorijaze i osipa. Sposobnost vlaženja bez ostavljanja masnog ostatka je razlog zašto je odlična za ljude sa aktivnim lojnim žlezdama. Smiruje nadraženu kožu i apsorbuje višak sebuma na kosi i vlasištu.

Jednostavno pripremi običnu zobenu kašu i nanesi je na kožu glave. Ostavi zobenu kašu da stoji od 10-15 minuta, zatim isperi. Operi kosu šamponom na kraju, kao i obično.

 

Žumanac i limunov sok

 

Žumanac i limunov sok čine pravo čudo za tvoju masnu kosu. Sok od limuna ubija bakterije i suši ulje. Žumanci su bogati sumporom koji može da ublaži simptome peruti i masne kose. Da ne spominjemo da će ostaviti lep sjaj bez masnog traga.

Sok od jednog limuna pomešaj sa sokom od 2 žumanca (bez belanca). Kad su se dobro spojili, nanesi smesu na vlažnu kosu i ostavi da stoji od 5 do 7 minuta. Dobro isperi i na kraju operi šamponom. Ponovi tretman 2-3 puta nedeljno za najbolje rezultate.

 

Zeleni čaj

 

Kako da se kosa manje masti uz svemoćni zeleni čaj?

Zeleni čaj je vrlo ukusan i pun je zdravlja. Dobar je za čistu kožu, pa sve do gubitka težine, uopšte vrlo je koristan za celokupno zdravlje. Zeleni čaj sadrži vitamin B koji pomaže u učvršćivanju folikula dlake kako bi se sprečilo opadanje kose i ispucale krajeve. Takođe sadrži antioksidanse, protivupalna svojstva i blokatore DHT-a.

Sve to znači zdravu kosu, vlasište i telo.

Skuvaj dobro jednu šoljicu vode sa ½ šoljice organskog zelenog čaja. Neka malo ostane na sobnoj temperaturi, a zatim nanesi mlaku smesu na kosu.

 

Kako da se kosa manje masti – zaključak

 

Svi ovi lekovi su 100% prirodni i predodređeni su da te efikasno oslobode viška ulja. Lečenje preaktivnih lojnih žlezda toliko je važno jer folikuli dlake mogu postati začepljeni i dovesti do brzog gubitka kose.

Višak sebuma može uzrokovati akne na temenu glave i duž linije kose, koje začepljuje te pore. Ukoliko koristiš ove lekove, ključno je da se rešiš masne kose. Koristi redovno ove prirodne lekove za održavanje čiste kože glave i kose.

U kombinaciji sa zdravim navikama koje smo spomenuli, tvoja kosa će vlo brzo postati sjajna i lepa.

 

Jovana Jovanović

Jovana Jovanović

Bavim se pisanjem dugi niz godina. Počela sam da pišem o lepoti, zdravlju i sportu. Večiti ženski problemi su celulit, bore,bubuljice i višak kilograma.

Istražujem svaku temu detaljno, i traži način za najbolje rešenje, ne bi li pomogla ženama da budu što lepše.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test