Naslovna » Tvrde bubuljice na licu!Doskoči im ovim trikovima!
Lice

Tvrde bubuljice na licu!Doskoči im ovim trikovima!

TVRDE BUBULJICE na licu

Tvrde bubuljice na licu su razlog zbog kog noćima ne spavaš?! Šta možeš učiniti da ih se rešiš zauvek? Mnogo je načina, a mi otkrivamo najbolje rešenje.

Kada su bubuljice u pitanju, znaš i sama koliko je lečenje nekada dugotrajno! Ali, to ne treba da te obeshrabri, jer možda nisi pronašla pravi tretman za svoju kožu.

Svakako, na prvom mestu moraju biti dobar gel i losion za lice. Na taj način tvrde bubuljice na licu imaju najjačeg protivnika. Osim toga, dostupni su ti i sastojci iz kuhinje, uz pomoć kojih možeš napraviti odlične maske za bubuljice.

Radi se o receptima koji mogu vratiti sjaj i lepotu tvojoj koži. Možda ipak nisi probala baš sve protiv tvrdih bubuljica na licu?

Šta su to tvrde bubuljice na licu i kako nastaju?

Tvrde bubuljice na licu mogu se javiti ispod same površine kože, kao potkožne bubuljice, ali i na površini kože.

Kako? Tvrde bubuljice na licu nastaju onda kada se mrtve ćelije kože, sebum i bakterije nakupe ispod površine kože. To znači da se tvrde bubuljice na licu nisu pojavile odjednom, već da je taj proces trajao. 

Zbog toga, potrebno je znati kako smanjiti lučenje sebuma na licu i očistiti lice od nečistoća. Takođe, pravilna nega osetljive kože lica osnovni je korak u borbi protiv tvrdih bubuljica, kao i uopšte svih vrsta drugih bubuljica i akni.

Ono što je važno da znaš jeste da su tvrde bubuljice na licu najčešće u početku cistične akne, pa, kako sazrevaju, ispunjavaju se gnojem i postaju tvrđe.

A šta nam je Maja otkrila?

Ona je mlada devojka koja se dugo mučila da svoj problem sa aknama reši. Pokušavala je na sve načine, ali rezultati bi izostali. A onda, čudo se desilo…našla je JEDINI način koji radi protiv bubuljica.

Kako je Maja uspela da se reši bubuljica, pročitaj na ovom linku https://onaportal.com/cisto-lice-bez-ijedne-bubuljice/

Možeš li se onda odupreti ovim bubuljicama? Naravno! U daljem tekstu saznaj kako da im doskočiš!

Vrste tvrdih bubuljica na licu

Tvrdih bubuljica na licu ima nekoliko vrsta. To su:

  • papule,
  • pustule,
  • nodule,
  • ciste.

Papule su lezije na koži koje mogu biti glatke, izdignute ili udubljene. Javljaju se usled nekih zaraznih oboljenja kože kao što su ovčije boginje, pa ako si ih preležala, nije ništa čudno da se papule jave na tvom licu.

Takođe, papule se mogu pojaviti na licu kao reakcija na ujed insekta ili kao reakcija na neke lekove. Papule su najčešće na površini kože.

Pustule nastaju onda kada se zapuše pore i kada se one jave, obično je reč o upalnom procesu. 

Kada dođe do upale, na inficiranom mestu pojave se lezije koje ponekad imaju beličasti vrh. Ceđenje i stiskanje pustula nikako se ne preporučuje, jer će crvenilo ostati, a na kraju stvoriće se ožiljak od bubuljice.

Nodule ili potkožne bubuljice duže su pod kožom i veoma su bolne na dodir. Takođe, veoma su tvrde i teško ih je istisnuti. Često se javljaju na licu i mogu izgledati veoma ružno.

Ciste predstavljaju takođe upaljeno stanje kože koje je karakteristično za problematičnu kožu lica. Važno je naglasiti da ih možeš sprečiti ili bar ublažiti time što ćeš pravilno negovati kožu lica.

Lečenje tvrdih bubuljica na licu

Prvo, važno je reći da ne postoji jedan univerzalni lek za ovo stanje kože. U zavisnosti od vrste tvrdih bubuljica i lečenje istih biće različito. Takođe, od stepena oboljenja kože zavisi i dalje lečenje tvrdih bubuljica na licu.

Neke od njih, kao što su papule i pustule, spadaju u lakše stanje kože, te je i njihovo lečenje jednostavnije. Nasuprot tome, teži oblici poput nodula i cista zahtevaju duži proces lečenja i obično je potrebno da se za pomoć obratiš stručnom licu – lekaru ili dermatologu

Lek za papule i pustule jesu proizvodi koji sadrže benzoil peroksid koji čisti višak ulja i otklanja mrtve ćelije kože, ili salicilnu kiselinu, koja će isušiti ove tvrde bubuljice koje imaš na licu. Uz pomoć preparata koji sadrže ove sastojke, kožu lica možeš srediti za dve do tri nedelje.

S druge strane, nodule i ciste zahtevaju intenzivne tretmane i treba da ih leči lekar. Ukoliko ih imaš, lekar će ti preporučiti lokalne tretmane, oralne tretmane ili čak lečenje laserom. 

Koji su prvi koraci koje moraš preduzeti?

Pre svega pronađi vremena za sebe i posveti se nezi lica. Zdrava i čista koža ne može bez pravilne nege. Najbolje je da lice umivaš bar dva puta dnevno, ujutru i uveče pred spavanje. Takođe, kada brišeš lice koristi mekani peškir. Dovoljno je da samo nežnim pokretima pokupiš višak vode sa lica. 

TVRDE BUBULJICE

Gel za akne

Tvrdih bubuljica na licu možeš se rešiti na potpuno prirodan način. Reč je, naime, o losionu za čišćenje lica i gela za akne.

Oni brzo deluju – nakon dva-tri dana nestaće crvenilo, a nakon dve-tri nedelje ove bubuljice će biti potpuno isušene. Konačno, još dve nedelje potom, tvrde bubuljice sa lica potpuno će nestati. 

Moćno, zar ne?

A koja je tajna dobrog gela za akne? Tajna leži u prirodnim sastojcima od kojih su napravljeni, a to je najbolje rešenje za akne. Gel za akne će očistiti tvoje lice, umiriti iritiranu kožu i vratiti joj sjaj.

Koji su sastojci najbolji?

Prirodni sastojci koji igraju veliku ulogu u tome su alantoin i aloe vera koji koži daju vlažnost i zatežu je. 

Zatim, tu su i ekstrakti bukovače i cveta livadskog ljulja koji kožu štite od spoljašnjih uticaja. Isto tako, tu je i ulje čajevog drveta koje uklanja višak sebuma i štiti kožu, kora hrasta koja umiruje i ima blagotvorno dejstvo i doprinosi sužavanju pora. Dobar je i ekstrakt kore primorskog bora koji sadrži piknogenol koji ima antioksidantna svojstva. 

Gel za akne treba da sadrži i esktrakt semena biljke tamarinda koji umiruje kožu i pomaže joj da zadrži vlagu i očuva elastičnost. Uz sve to, tu su i D-Panthenyl Triacetate koji je derivat vitamina B5 koji je neophodan za pravilno funkcionisanje kožne barijere, ali i diglicerin, koji se ponaša kao humektant i emolijens. Na taj način pomaže koži da ne izgubi vlagu ne remeteći ravnotežu u proizvodnji sebuma čineći je glatkijom i mekšom.

Pravilna ishrana i dosta tečnosti, pre svega vode, takođe pozitivno utiču na tvoju kožu, te je potrebno da jedeš hranu bogatu vitaminima i mineralima, da izbegavaš onu hranu koja izaziva bubuljice

Vodi računa i o tome da tvoja koža ne dolazi u dodir sa prašinom i prljavštinom, jer može zapušiti tvoje pore na licu, što može dodatno ugroziti stanje kože. 

Maske za tvrde bubuljice na licu

Maske za bubuljice mogu poboljšati stanje tvoje kože, a blagotvorno deluju i na tvrde bubuljice na licu. S toga, možeš slobodno da ih uvrstiš u svoju svakodnevnu negu lica. 

Domaći recepti koje možeš sama napraviti kod kuće, idealni su kada je nega i lečenje tvrdih bubuljica u pitanju. Saznaj kako se prave i kako da ih koristiš u narednim redovima.

Maska sa medom i cimetom

Med i cimet imaju antibakterijska svojstva kada se kombinuju. Pomažu u borbi protiv bakterija koje pospešuju akne, bubuljice, ali i tvrde bubuljice. Med i cimet imaju sposobnost da se bore protiv bakterija i smanje upale. Antiinflamatorna i antibakterijska svojstva cimeta i meda za bubuljice mogu ublažiti tvrde akne na licu.

Potrebno je da pomešaš:

  •  2 kašike meda i 
  • 1 kašičicu cimeta.

Pomešaj ove sastojke kako bi dobila gustu pastu. Nakon što očistiš lice, nanesi masku od meda i cimeta i sačekaj da deluje 10-15 minuta. Nakon toga, isperi lice i nanesi hidratantnu kremu.

Masku za bubuljice možeš koristiti dva-tri puta nedeljno, sve dok se ne otarasiš tvrdih bubuljica na licu.

Zeleni čaj kao maska

Zeleni čaj sadrži jedinjenja na bazi biljaka i antioksidante koji pomažu u lečenju tvrdih bubuljica na licu. Ovo je verovatno zato što polifenoli u zelenom čaju pomažu u borbi protiv bakterija i smanjuju upalu.

Istraživanja pokazuju da glavni antioksidans u zelenom čaju – epigalokatehin-3-galat (EGCG)  smanjuje proizvodnju sebuma i smanjuje upalu.

Više studija je pokazalo da primena ekstrakta zelenog čaja na kožu značajno smanjuje proizvodnju sebuma što je od velike važnosti za lečenje kože.

Evo kako upotrebiti zeleni čaj za lečenje tvrdih bubuljica:

Skuvaj zeleni čaj u kipućoj vodi 3-4 minuta, pa kad se ohladi, nanesi ga na kožu umočivši komadić vate u čaj. Ostavi da se osuši, baš kao maska, a zatim ga isperi vodom i osuši kožu.

Takođe, preostale listove čaja možeš dodati u med i napraviti masku za lice koju koristiš jednom dnevno. Odstoji 15-20 minuta, ispereš vodom i naneseš hidratantnu kremu.

Jabukovo sirće

Jabukovo sirće sadrži organske kiseline za ubijanje bakterija, suzbijanje upale i poboljšanje izgleda ožiljaka od akni. Isto tako, odlično je i za tvrde bubuljice na licu. Evo i zbog čega!

Jabukovo sirće poznato je po svojoj sposobnosti da se bori protiv mnogih vrsta bakterija i gljivica. Sadrži organske kiseline, kao što je limunska kiselina, koja je odlična za uporne bubuljice. Ipak, česta upotreba jabukovog sirćeta može dovesti do iritacije kože, pa budi oprezna kada ga koristiš.

Evo recepta:

Pomešaj 1 deo jabukovog sirćeta i 3 dela vode (koristi više vode za osetljivu kožu).

Nakon čišćenja, nežno nanesi ovu mešavinu na kožu pomoću vate. Ostavi da odstoji 5-20 sekundi, isperi vodom i osuši lice. Ponovi ovaj postupak 1-2 puta dnevno, po potrebi.

Ako odlučiš da isprobaš jabukovo sirće za lice, koristi ga u malim količinama i razblaži ga vodom.

TVRDE BUBULJICE na licu lečenje

Šta još možeš učiniti?

Evo još nekih dobrih rešenja koja će ti omogućiti da se rešiš tvrdih bubuljica na licu. Pre svega, važno je da znaš da lečenje tvrdih bubuljica zahteva vreme i da neće nestati preko noći, kao što se nisu ni stvorile na taj način. Prema tome, strpljivo pristupi ovim koracima koji ti mogu olakšati celu ovu neprijatnu situaciju sa tvrdim bubuljicama na licu.

Evo šta možeš još učiniti:

  • Ulje čajevca za tvrde bubuljice: nanosi se dva puta dnevno sve dok tvrda bubuljica na licu ne zaceli. Naravno, ne koristiš čisto ulje čajevca, već ga je potrebno razblažiti. Možeš to učiniti vodom ili drugim uljima: kokosovim, jojobinim ili maslinovim uljem. Nakon razblaživanja, nanesi ga na zahvaćeno područje i ostavi da odstoji što duže, a zatim isperi vodom. Ulje čajevca deluje tako što prodire u dublje slojeve kože i deluje antimikrobno. 
  • Tople obloge: deluju tako što mogu prvo ublažiti bol koji ide sa tvrdim bubuljicama na licu, a posebno su delotvorne onda kada tvrda bubuljica počne da sazreva. Obloge za bubuljice ti mogu pomoći da potkožnu bubuljicu izvučeš na površinu. Stavi toplu oblogu 10 do 15 minuta tri do četiri puta dnevno na lice. Ovo može omogućiti bubuljici da oslobodi gnoj. Kako teče postupak? Jednostavno je – čist peškir potopi u vruću vodu i stavi ga na lice. Kada se ohladi, skini ga sa lica. 
  • Antibiotik za bubuljice: kao jedno od mogućih rešenja kada su u pitanju tvrde bubuljice na licu, tu su antibiotici. Naravno, pre nego što počneš da ih koristiš, konsultuj svog lekara. 
  • Pilinzi za lice takođe spadaju u dobro rešenje kada je nega kože lica u pitanju. Za zdravu i lepu kožu, pilinzi su odlična stvar. Samo, potrebno je da vodiš računa kada je tvoja koža veoma osetljiva, jer možeš iritirati kožu lica i pogoršati stanje. Zato, kada koža zaceli i krene na bolje, piling obavezno uvrsti u svakodnevnu negu.
  • Hidratacija kože veoma je važna, čak neophodna za zdravu i blistavu kožu. Koristi hidratantne kreme koje će tvojoj koži obezbediti prekopotrebnu vlažnost kada imaš suvu kožu
  • Izbegavaj sapune koji dodatno isušuju kožu. Izaberi onaj koji ima blagu formulu, odnosno sapun koji je najbolji za tvoje lice. 

Reč za kraj!

Na kraju, zaključak je da lečenje tvrdih bubuljica zahteva vreme. Pokušaj da postupiš onako kako je to najbolje za tvoj tip kože i na vrstu tvrdih bubuljica. Imajući to u vidu, nije teško naći pravo rešenje za kožu.

Drži se prirodnih recepata i preparata koji mogu dati izvrsne rezultate. Takođe, uz pomoć lekara ili dermatologa otkrij još neka moguća rešenja koja mogu pozitivno delovati na tvoju kožu. 

Na kraju, i kozmetički tretmani dolaze u obzir, ukoliko imaš provereno pouzdane stručnjake koji znaju šta je za tebe najbolje. Ukoliko se dugo boriš sa tvrdim bubuljicama na licu, možeš probati i sa laserskim tretmanima. To može biti i ultrazvučno čišćenje lica, ako to tvoj lekar predloži.

Ukoliko je to moguće, iskoristi lepotu prirode i prirodnog okruženja. Svež i čist vazduh i te kako imaju udela u lečenju problematične kože. 

Avatar

Ivana Vulikić

Profesor srpskog jezika i književnosti. Volim da pišem i čitam dobre knjige. Pisanjem se bavim od malih nogu, a posebno me interesuju teme o zdravlju i lepoti.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test