Naslovna » Osetljiva koža lica – nega pre svega!
Lice

Osetljiva koža lica – nega pre svega!

osetljiva koza lica

Osetljiva koža lica svakodnevno ti zadaje probleme?! Pavilna nega lica treba da bude prioritet. Saznaj kako da ovaj problem staviš pod kontrolu. 

Izgledaš umorno i kad nisi. Bore izbijaju, čini ti se, svakodnevno. Nanošenje šminke je postalo mučenje, radije nego zadovoljstvo. Sve zbog ljuspica mrtvih ćelija kože koje se naziru ispod sloja pudera. Tu su, naravno i druge posledice osetljive kože lica. 

U ovom tekstu ćemo ti otkriti na koje sve načine treba da tretiraš osetljivu kožu lica.

 

Zašto je koža lica osetljiva?

Osetljiva koža lica nastaje kada je prirodna barijera kože oštećena. Zbog oštećenja barijere, dolazi do gubitka tečnosti i proroda različitih iritanasa. Evo nekoliko razloga koji utiču na osetljivu kožu lica:

  • Vremenske prilike – previsoke temperature, niska vlažnost vazduha ili previše hladno vreme isušuju kožu i čine je osetljivom.
  • Kožna oboljenja– razna oboljenja mogu biti razlog zbog čega dolazi do osetljive kože lica.
  • Prečesto i agresivno čišćenje lica– znam da te mrtve ćelije kože na licu nerviraju, ali pranje lica agresivnim preparatima i vrelom vodom nije rešenje. Štaviše, tako ćeš samo pogoršati situaciju. 
  • Preterano izlaganje UV zracima– Sunčanje može biti zabavno, sve dok koristiš mleko za sunčanje. U suprotnom rizikuješ da dobiješ opekotine i suvu kožu lica. Ukoliko nastaviš sa tom nezdravom praksom, bore i pigmentne mrlje će ti “ukrasiti” lice.
  • Nezdrava ishrana- Ishrana siromašna vitaminima B kompleksa, vitaminom A, omega 3 masnim kiselinama i cinkom mogu narušiti integritet tvoje kože. Zbog toga tvoja koža lica postaje suvlja, jer joj je teže da zadrži vodu. Dodatno, prevelike količine alkohola, kafe, kao i cigarete utiču na to da se javi suva, ali  i osetljiva koža lica.
  • Godine– Sa godinama, koža lica postaje osetljivija. Razlog tome je što, vremenom, lojne žlezde postaju manje aktivne. 

 

Osetljiva koža lica simptomi

Znakove i simptome osetljive kože lica sam već spomenula gore, ali ću ti sad reći nešto detaljnije. Razlog tome je što se može desiti da misliš da imaš osetljivu kožu lica, a zapravo može biti nešto drugo. U nekim slučajevima se može raditi i o bolesti koja zahteva da konsultuješ lekara.

 

Osetljiva koža koja postaje suva i koja se peruta

 Deluje očigledno da se radi o osetljivoj koži, ali ne mora da znači. Ukoliko je perutanje kože jedini znak, može se desiti da tvoja koža nije uopšte suva, već dehidrirarana. Kako da znaš šta je tvoj slučaj? 

 Zapravo, jako je prosto. Osetljivoj koži lica, pored vlage, nedostaje i sebum. Ukoliko ti se čini da je tvoja koža na licu masnija, naročito u T-zoni (čelo, nos i brada), onda tvoj problem nije osetljiv koža. Međutim, sasvim je moguće da je tvoja koža lica dehidrirana. 

 Dodatno, sasvim je moguće da te ne muči ni suva ni dehidrirana koža, već oboljenja poput ekcema i kontaktnog dermatitisa. Obe bolesti izgledaju na oko kao suva koža koja malo burnije reaguje. Ako sumnjaš na ekcem ili kontaktni dermatitis, poseti dermatologa. 

Osetljiva koža lica sklona je bržem starenju.  Zbog čega je to tako? Osetljiva koža lica zahteva posebnu negu, pa ukoliko ne vodiš računa o njoj, ona će brzo ostariti, a to će biti primetno na tvom licu. Priznaćeš, nijedna žena ne bi volela da joj se to desi!

Draganu su dugo mučile bore, kao i podočnjaci oko očiju. Dok nije pronašla pravi tretman za sebe, noćima nije spavala, a onda su podočnjaci postali tamni, a bora je bilo i po vratu. Ona je sada nova žena sa savršeno čistim licem bez vidljivih podočnjaka i bora.

Dragana sada nema problem sa borama, a  kako je uspela da ih se reši, pročitaj na ovom linku https://onaportal.com/blistavo-cisto-lice-bez-bora/

suva koža lica i crvenilo

Osetljiva koža i svrab

Osetljiva koža lica često ima problem sa suvoćom, koja izaziva svrab. Iako ti češanje može doneti olakšanje, preporučujem ti da se suzdržiš. Samo češanje može da dovede do nastanka malih ogrebotina kroz koje bakterije prodiru i zbog čega mogu da nastanu akne.

Pored toga, češanjem pogoršavaš svrab. Tako nastaje začarani krug češanja i svraba koji vodi sve dublje u pogoršanje stanja suve kože .

Kao i u prethodnom slučaju, svrab ne mora biti simptom osetljive kože. Ekcem, rozacea, psorijaza i kontaktni dermatitis takođe mogu delovati kao osetljiva koža lica koja svrbi.

Ove bolesti se mogu pojaviti kod osetljive kože lica. I u ovom slučaju, ako sumnjaš na neko od ovih oboljenja, obrati se lekaru.

baner

Osetljiva koža i crvenilo

Još jedan znak osetljive kože, koji se ne javlja baš uvek, jeste crvenilo. U najvećem broju slučajeva će se javiti ako si se preterano češala ili kao posledica hladnog i vetrovitog vremena. 

Međutim, ako se crvenilo lako javlja na tvom licu i ne prolazi brzo, moguće je da patiš od rozacee. Ili, crvenilo može biti znak kontaktnog ili atopijskog dermatitisa. Ukoliko sumnjaš na jedno od ova tri oboljenja, konsultuj se sa lekarom.

Osetljiva koža i zategnutost

Osetljiva koža često može biti praćena zategnutošću lica. Usled ove pojave, može se javiti peckanje na licu. Zato je veoma važno pravilno negovati osetljivu kožu, prirodnim kremama i pilinzima, o kojima će biti reči kasnije.

Period u kojem koža postaje najviše osetljiva je period kada si pod stresom i kada ti nedostaje san. Hormonske promene u toku puberteta, trudnoće ili menopauze, takođe mogu dovesti do osetljivosti kože lica. 

Prve bore-prvi simptomi

Nije tajna da je osetljiva koža lica najpodložnija prevremenom nastanku bora. Tome doprinose narušeni integritet kože i manjak sebuma, kao i nedovoljna/neadekvatna hidratacija kože lica. Ukoliko su ti se već pojavile bore, ne brini. Rešenje postoji, ne samo za uklanjanje finih linija, već i dubokih bora.

Potrebno je da koristiš kvalitetnu, prirodnu kremu protiv bora. Njen sastav je donekle sličan kremi za svakodnevnu nege kože. Tu su hidratantni sastojci, poput hijaluronske kiseline, kao i lipidni sastojci, poput aktivnih sastojaka masline.

Međutim, za razliku od obične kreme, kvalitetna krema protiv bora obavezno sadrži sastojke koji jačaju i zatežu kožu. Ako se pitaš koji sastojci imaju ovakvu funkciju, pored aminokiselina koje sam već spomenula, to su: Neodermyl, kombinacija biopolimera i akacija gume, kao i kombinacija guar i ksantan gume. Samo mesec dana korišćenja kreme protiv bora sa ovakvim sastavom će te rešiti čak i dubokih bora.

 

Kako držati osetljivu kožu lica pod kontrolom?

Samo je potrebno da pratiš smernice koje ću ti dati. Izbegavanjem svih okidača koji dovode do razvoja ili pogoršavaju stanje osetljive kože lica možeš učiniti mnogo. Ali ćeš konačno rešenje pronaći u adekvatnoj nezi kože lica. O tome ću ti reći nešto više malo kasnije.

Za sada, počni odmah da primenjuješ savete koje ću ti dati:

 

 

  • Redovno peri lice- Internetom kruže bapske priče da se osetljivu kožu lica, koja je pritom i suva ne sme prati, jer se tako skida ono malo sebuma što tvoja koža luči. To će biti istina samo ako koristiš nekvalitetnu kozmetiku. Tu pre svega mislim na preparate za čišćenje lica koji sadrže sulfate. Ovi agresivni surfaktanti u potpunosti uklanjaju sebum sa površine kože i tako pogoršavaju situaciju. Dakle, moraš odabrati pravi preparat za čišćenje lica. I ne, to što na etiketi piše da je za osetljivu kožu lica nije garancija da ne sadrži sulfate.
  • Redovno nanošenje kreme za lice- Mnogi ljudi kojima osetljiva koža lica zadaje problem, ne nanose kremu za lice dovoljno često. Barem u početku, dok još oporavljaš kožu od neadekvatne nege, nanosi kremu dva do tri puta dnevno. Takođe, koliko ti god delovalo trivijalno, moraš da naneseš dnevnu kremu za lice odmah posle umivanja. Na taj način, ti “zaključavaš” vlagu unutar kože.
  • Obavezno nanošenje kreme za sunčanje- Tokom leta, nanošenje kreme za sunčanje bi trebalo da ti bude rutina, čak iako ne planiraš da se dugo zadržavaš napolju. Takođe, činjenica da ti je ten taman i da ne goriš lako, nije dobar izgovor za neredovno nanošenje kreme za sunčanje. 
  • Izbegavaj solarijum- Izlaganje UV zracima bez zaštite je ravno užasu za kožu. Ne samo da dovode do različitih problema sakožom lica, već i do prevremenog starenja. Umesto solarijuma, možeš otići na samopotamnjivanje ili iskoristiti neko sredstvo za samopotamnjivanje kod kuće.

 

 

 

  • Pravilna ishrana i hidratacija- Lepota, makar delimično, dolazi iznutra. Ako želiš da osetljicu kožu lica držiš pod kontrolom, jedi masnu ribu, orase, avokado, suncokretovo seme, brokoli, paradajz. Naravno, pravilna ishrana mora biti praćena unošenjem dovoljno tečnosti. Idealno bi bilo da piješ 8 čaša vode dnevno, a da izbegavaš kafu, alkohol i gazirane sokove. 
  • Hidratacija tokom zime- Tokom zime je posebno teško hidrirati kožu. Hladno vetrovito vreme isušuje kožu lica, a stanje se pogoršava u toplim prostorijama kod kuće. Da bi barem malo smanjila isušivanje, preporučujem ti da pored grejnog tela držiš posudu sa vodom. 

 

 

Ukoliko se doslovce pridržavaš ovih saveta, obećavam ti da ćeš ubrzo primetiti ogromno poboljšanje u teksturi kože. Biće manje gruba na dodir, vidljivo hidrirana i meka na dodir. Ali, da bi konačno sredila osetljivu kožu lica, moraš da usvojiš adekvatnu negu lica. Ta nega lica mora biti bazirana na prirodnim preparatima.

osetljiva koža lica i svrab

Osetljiva koža lica! Nega pre svega!

Na samom početku, rekla sam ti da je pravilna nega na prvom mestu i najva7nija, naravno.

Ni najkvalitetnija ishrana ne može umanjiti efekte koje kozmetika lošeg kvaliteta može imati na osetljivu kožu lica. Sulfati u preparatima za čišćenje isušuju kožu, silikoni u kremama za lice stvaraju film na koži koji može da napravi više štete nego koristi, naročito tokom zime. Ovi štetni efekti će naročito biti izraženi ako ove proizvode koristiš tokom leta, zime ili ako ih dugo koristiš. 

Mnogi se pomire sa stanjem svoje kože. Međutim, to nije potrebno. Šta ako ti kažem da tvoja koža može biti sveža i baršunasta? Sve što treba da uradiš jeste da se okreneš prirodnoj kozmetici. Ova kozmetika je bezbedna za upotrebu, nežna prema koži, ali ipak delotvorna. Naravno, da postigla bilo kakve efekte potrebna su ti barem dva proizvoda. To su preparat za čišćenje i krema za lice.

Pored toga, možeš da dopuniš svoju rutinu nege kože maskama i pilinzima koje si pripremila sama. U tu svrhu možeš da koristiš ulja poput bademovog, maslinovog i kokosovog. Najbolje bi bilo da kombinuješ ove sastojke sa hidratantnim sastojcima poput krastavca, lubenice i aloe vera gela.

 Saznaj u ovom tekstu kako da iskoristiš krastavac kao masku za lice .

 

Osetljiva koža lica- proizvod za čišćenje

Ukoliko si ikad obratila pažnju, na policama apoteka i drogerija si ugledala razne gelove i pene za čiščenje namenjene osetljivoj koži lica. Međutim, ovi preparati se, u najvećem broju slučajeva, baziraju na agresivnim čistačima koji u potpunosti isušuju kožu.

 Umesto gelova i pena, odaberi losion ili mleko za čišćenje. Ovi preparati će blago očistiti kožu, ali neće pritom narušiti integritet kože. Od sastojaka treba da sadrže barem sledeće:

 

 

  • Hidratantne sastojke- to mogu biti aloe vera, glicerin, hijaluronska kiselina, med… Ovi sastojci nadoknađuju gubitak vode. To mogu činiti tako što direktno hidriraju kožu ili tako što vezuju vodu.

 

  • Protivupalne sastojke- Ovi sastojci će efikasno umiriti upalu i tako pospešiti zaceljivanje kože. Najčešći sastojci iz ove grupe su ekstrakti kamilice ili zelenog čaja. Aloe vera gel, pored toga što hidrira, takođe deluje protivupalno.
  • Lipidne sastojke- Ovi sastojci doprinose stvaranju ili obnavljanju lipidne barijere kože. Maslinovo ulje, ceramidi, šea buter, arganovo ulje i bademovo ulje se često koriste kao lipidni sastojci.

 

Osetljiva koža lica- krema za lice

 Prilikom izbora kreme za negu osetljive kože lica, treba da staviš akcenat na hidratantne sastojke. Međutim, pošto je integritet tvoje kože narušen, lako se može desiti da vlaga ‘’pobegne’’.

Moraš da je na neki način zaključaš vlagu u koži. U tome ti mogu pomoći lipidni sastojci. Idealno, tvoja krema, bila ona dnevna ili noćna krema za lice, treba da sadrži i aminokiseline. Ovi molekuli izgrađuju proteine kože i tako jačaju njenu odbrambenu funkciju. Takođe, olakšavaju prodiranje vode u dublje slojeve kože, a mogu delovati i kao antioksidansi.

Osetljiva koža lica sklona je bržem starenju, tako da je posebno važno i najbolji savet za tebe, uvrsti kremu protiv bora u svoju svakodnevnu negu.

 

Postoje sastojci koji mogu smanjiti osetljivost kože lica. Kada kupuješ preprate za negu, biraj sledeće:

 

  • Biotin, koji je poznat pod nazivom vitamin B7
  • Ceramid-3 – sprečava isparavanje vlage
  • Koenzim Q10 – pomaže regenerizaciji ćelija
  • Glikoglicerol – hidrira kožu

Ovi sastojci će ti pomoći da pravilno neguješ osetljivu kožu lica. Oni se nalaze u različitim prirodnim proizvodima, poput krema i gelova. 

baner

Osetljiva koža lica- piling

 Pored osnovnih proizvoda, preparata za čišćenje i kreme za lice, možeš povremeno i koristiti i piling za lice. Tako možeš ubrzati uklanjanje nečistoća i mrtvih ćelija kože. Ali i u ovom slučaju moraš da povedeš računa, pre svega o sastavu.

Izbegavaj pilinge koji su formulisani kao gelovi i pene, odnosno preparate na bazi sulfata. Takođe, izbegavaj pilinge koji mehanički otklanjaju nečistoće i mrtve ćelije kože. Umesto toga, izaberi hemijske pilinge. Ovi preparati sadrže kiseline poput mlečne, glikolne, askorbinske (vitamin C).

U većini slučajeva, sasvim je ok ako koristiš piling na bazi mlečne kiseline. Međutim, ako te muči osetljiva i suva koza lica, konsultuj se pre koriščenja hemijskog pilinga sa dermatologom.

Osetljiva koža lica- maske za lice

 Svakom tipu kože prija maska za lice. Ovi koncentrovani preparati za negu dubinski ishranjuju i neguju kožu lica, čineći je glatkom i svežom već nakon prve upotrebe. Kao i u slučaju preparata za čišćenje i kreme za lice, bitno je da tvoja maska sadrži hidratantne i lipidne sastojke. 

 Ukoliko želiš sama da napraviš dubinsku masku za čišćenje lica, mogućnosti su bezbrojne. Ja ti preporučujem  prolećne maske za lice. Ove vitaminske bombe brzo i efikasno ishranjuju kožu i oporavljaju je od štete koju je pretrpela tokom zime. Mada, nemoj da te naziv buni. Možeš slobodno da ih koristiš i tokom drugih godišnjih doba.

 Nadam se da sam ti jasno predstavila kako izgleda osetljiva koža lica i kako da, u kratkom roku, značajno popraviš stanje svoje kože. Čak iako te dugo muči, osetljiva koža lica koja ima velike probleme može biti prošlost ako se pridržavaš saveta koje sam ti dala. 

 Šta ti misliš o tome kako se neguje osetljiva koža lica? Piši nam u komentarima.

Test