Naslovna » Izvori radosti u preparatima za kosu!
Kosa

Izvori radosti u preparatima za kosu!

preparati za kosu

Da li tvoja kosa dobija tretman kakav zaslužuje? Svakoj devojci je poznato da samo kvalitetni preparati za kosu, kosu čine sjajnom, zdravom i urednom.

Ipak, nije sve tako jednostavno. U potrazi za pravom frizurom, eksprimentisanjem sa različitim bojama kose, izlažemo našu kosu agresivnim preparatima i možemo joj naneti dugoročnu štetu. A to je poslednje što želimo.

Da bi se kosa pravilno negovala, moramo napraviti odabir odgovarajućih preparata za naš tip kose. Postoje preparati za kosu koji se koriste redovno i bez njih nema zdrave kose, i s druge strane preparati za kosu, koji se obavezno preporučuju za dodatnu negu.

Šamponi za kosu

Preparati za kosu koji su na prvom mestu su svakako šamponi. Kvalitetan šampon za kosu predstavlja imperativ redovne nege kose, zajedno sa pravilnim pranjem kose.

Osnovno je da ovaj preparat za kosu odgovara tvom tipu kose, ali i stanju u kom se tvoja kosa nalazi, o čemu ćemo pisati u nastavku teksta.

Šampon bez sulfata, silikona i parabena je idealan izbor za svaki tip kose. Ove komponente su veoma štetne za tvoju kosu i treba da ih izbegavaš pažljivim čitanjem sastojaka od kojih je napravljen šampon koji koristiš. Najpouzdanije bi bilo da koristiš biljne šampone za kosu koji kriju brojne blagodeti.

Za sulfate je karakterično da, osim što narušavaju strukturu dlake, oni isušuju kosu i nepovoljno utiču na ulja i peptide koje naša koža glave prirodno luči. Slična situacija je i sa silikonima, iako nisu svi podjednako štetni i nalaze se u velikom broju preparata za kosu. Postaju štetni kada se u tvom šamponu za kosu, nađu sa sulfatima, pa tako zajednički ispoljavaju nepovoljno dejstvo na kosu.

Najzad, tu su i parabeni, ozloglašeni konzervansi koji su se u brojnim istraživanjima pokazali kao veoma opasni po naše zdravlje.

Hajde da se pozabavimo šamponima koji su idealni baš za tvoju kosu!

Šampon za rast kose

San većine devojaka je duga kosa. Ali šta ako se dužina tvoje kose ne miče dalje od ramena, i pored toga što si preskočila par redovnih šišanja?

Naša kosa prosečno raste, nešto više od 1cm na mesečnom nivou, a razlozi za spori rast tvoje kose mogu biti različite prirode.

Iako postoje brojne metode za ubrzani rast kose, predlažemo ti prirodne šampone za rast kose, sa kojima ćeš obradovati svoju kosu i podstaći njen rast.

Šampon protiv opadanja kose

Gubitak od 50-100 dlaka dnevno smatra se prirodnim procesom i ne treba da te brine. Međutim, sve više od toga (medicinska dijagnoza – alopecija), može biti posledica problema sa funkcijom tiroidne žlezde, anemije, hemioterapije ili manjka pojedinih vitamina u organizmu.

Jednostavnim testom krvi, lekar može utvrditi uzrok opadanja kose putem analize nivoa gvožđa, vitamina B, hormona tiroidne žlezde ili biopsijom skalpa.

Vesna je mlada devojka koja je dugo imala problem sa retkom kosom koja se često mrsila, opadala i nije imala sjaj. Na sve načine je pokušavala da dođe do rešenja, ali nije uspevala.

Sada Vesna ima GUSTU, SJAJNU I JAKU KOSU KOJA NE OPADA. Na ovom linku pročitaj o čemu se radi: https://onaportal.com/zelis-da-ti-kosa-raste-brze-nego-inace/

Ne treba zanemariti ni pojedina stanja i stres koji utiču na opadanje kose kod žena. Tako na primer, puno žena ima iskustva sa opadanjem kose nakon porođaja. Uzrok tome su hormonske promene koje su prirodan proces u toku trudnoće.

Takođe, korišćenje pojedinih lekova i teške operacije mogu dovesti do opadanja kose.

Potrebno je da izabereš šampon koji jača koren dlake i tako sprečava gubitak kose.

preparati za kosu

Šampon protiv peruti

Ah, ta perut – neretko praćena svrabom kože, a ponajviše osećajem sramote! Perut predstavlja odumrle ćelije kože glave. Ovo je proces koji se može događati i koži na ostalim delovima tela.

Iako je obnavljanje kože prirodan proces, njega može ometati istovremeni nastanak novih ćelija, pa se mrtve ćelije nakupljaju na površini kože, a onda stare i otpadaju. Veoma je uporna, zahteva izvesno vreme i poseban tretman da bi se eliminisala u potpunosti.

Postoji nekolicina faktora koji su uzrok nastanka peruti:

  • Ljudi sa prirodno suvom kožom, skloniji su nastanku peruti
  • Nedovoljno češljanje kose uzrokuje nastanak peruti
  • Pojedina stanja i bolesti kože mogu biti praćena nastankom peruti (psorijaza, ekcemi, seboreični dermatitis)
  • Neodovoljan unos vitamina B i cinka, može uzrokovati nastanak peruti

Borbu protiv perut započni odabirom šampona koji je namenjen ovom stanju.

baner

Koje sastojke bi šampon protiv peruti trebalo da ima?

  • Ketokonazol – je antimikotik koji svoju ima uspešnu primenu u borbi protiv gljivica
  • Selenium sulfid – iako može uticati na ispiranje farbane kose, veoma je efikasan u zaustavljanju procesa izumiranja ćelija kože
  • Cink pirition – zaslužan za regulaciju proizvodnje masnoća na koži glave, uspešan je u borbi protiv peruti i gljivica
  • Salicilna kiselina – ovaj agresivan sastojak, veoma uspešno uklanja perut, ali potrebna je opreznost jer neretko, dodatno isušuje kožu
  •  Ulje čajnog drveta (čajevca) – u nizu atipičnih stanja kože koje uspešno leči, odličan je izbor u borbi protiv gljivica

Šampon za suvu i oštećenu kosu 

Sjajna dlaka je imperativ zdrave i raskošne kose. Ipak, ne može se puno devojaka pohvaliti njom. Razlog je u nedovoljnom lučenju prirodnog ulja iz tvog skalpa. Ukoliko kosa nema potrebnu hidrataciju, za posledicu će imati beživotnost i gubitak sjaja.

U većini slučajeva, uzrok suve i oštećene kose je u načinu na koji je tretiraš. Ovo je i dobra vest jer promenom nekih loših navika, vrlo brzo ćeš dovesti svoju kosu u zdravo stanje. Važno je da ih prepoznaš na vreme!

 

Potrudi se da ne pereš svoju kosu često, jer tako utičeš na smanjivanje količine prirodnih ulja koje skalp proizvodi.

Često feniranje kose i korišćenje vrućeg vazduha, direktno će uticati na oštećenje folikula dlake.

Preparati za kosu koji sadrže alkohol, pretnja su za tvoju kosu. Dobro je poznato da preparati za kosu kojim je bojiš, utiču u većoj ili manjoj meri na njeno sušenje.

Izlaganje kose UV zračenju, bez prethodne zaštite, dovodi do njenog sušenja i oštećenja.

Ukoliko si se prepoznala, jasno ti je da je tvojoj kosi potrebna nega za suvu kosu! Za početak, pročitaj nešto o šamponu za suvu kosu, a onda probaj recepte za pravljenje šampona koje ti nudimo u nastavku teksta.

Maske za kosu

Bilo bi nezamislivo da pričamo o preparatima za kosu, a da izostavimo maske.

One predstavljaju prave hranljive “bombe” za tvoju kosu. Sadrže visoku koncetranciju baš onih sastojaka koje tvoja kosa traži.

Prilikom kupovine maske za suvu kosu, bilo bi dobro da obratiš pažnju na sastojke.

Kvalitetna ulja mogu biti jedna od esencijalnih komponenti maske za kosu. Pročitaj u nastavku koji sastojci, a najčešće su to ulja, koja treba da se nađu u tvojoj maski za suvu kosu.

  • Bademovo ulje – Obogaćeno vitaminom E, omega-6 i omega-9 kiselinama, bademovo ulje je kroz brojna istraživanja pokazalo benefite za suvu kosu.
  • Arganovo ulje – Obogaćeno vitaminom E, masnim kiselinama, antioksidansima, arganovo ulje će pomoći tvojoj suvoj i ispucaloj kosi.
  • Avokado ulje – Ovo ulje je saveznik u borbi protiv ekstremno suve kose zbog svih onih zdravih masti, vitamina i minerala koje sadrži.
  • Kokosovo ulje –Zahvaljujući laurinskoj kiselini, kokosovo ulje ima specifičnu strukutru koja mu omogućava da tvoja kosa brže upije sva hraniljiva svojstva. Benefit više od kokosovog ulja je i njegovo svojstvo da umanjuje upornu perut.
  • Maslinovo ulje – Uz oleinsku, palmitinsku i još mnoge druge važne masne kiseline, maslinovo ulje sadrži vitamin E i minerale. Svi ovi hranljivi sastojci vlaže tvoju kosu i čine je jakom. Zato je maslinovo ulje neizostavni sastojak većine preparata za kosu.

Maska za kosu se koristi nakon pranja kose. U većini slučajeva, kada su u pitanju kupovne maske, preporuka je da odstoje 2-3 minuta na kosi, a onda se ispiraju mlakom vodom.

Redovnom upotrebom (2 puta nedeljno), tvoja kosa će zasijati punim sjajem i hidriranošću već nakon par nedelja.

Vremenom ćeš primetiti da se tvoja kosa lepše i lakše fenira, tvoj rep će postati raskošniji i kosa će dobiti zdraviji izgled.

najbolji preparati za kosu

Serum za ispucale krajeve

Mnogim damama omiljeni preparati za kosu su upravo serumi, posebno serum za ispucale krajeve.

Par kapi seruma može napraviti pravi preokret u kvalitetu oštećenih krajeva. Nisu predviđeni za često korišćenje, zbog visoke koncentracija sastojaka koja se nanosi na vlažne krajeve biće.

Operi kosu, nežno utpakaj peškirom i nanesi 4-5 kapi seruma, isključivo na krajeve kose. Dovoljno je da ga nanosiš dva puta nedeljno.

Ukoliko si u prilici da kupiš serum za kosu sa maslinovim uljem, arganovim uljem, ružinim ili lavandinim uljem, kosa bi ti bila zahvalna.

O dobrobitima maslinovog i arganovog ulja za kosu, smo već pisali. A koje tajne krije ružino i lavandino ulje?

Sigurni smo da ćeš obožavati svoj serum sa ružinim uljem. Pored toga što ćete opčiniti svojim mirisom, ružino ulje poseduje vitamine A i C, kao i esencijalne masne kiseline.

Lavandino ulje za kosu je delotvorno u tretmanu opadanja kose, seboreje i lečenju vaški u kosi. Takođe, veoma je značajni sastojak u serumima za ispucale krajeve. Poseduje i antiseptičko dejstvo.

Kako smo pobornici prirodne kozmetike, predlažemo ti sledeću hranljivu kombinaciju u serumu.

Potrebno je:

Pomešaj sve sastojke u staklenoj bočici koju ćeš čuvati u frižideru. Na krajeve vlažne kose nanesi samo par kapi seruma, a onda nastavi sa sušenjem kose.

Balzam za kosu

Kada bi bila u prilici da mikroskopski pogledaš dlaku svoje kose, verovatno bi bila iznenađena oštećenjima koja su nastala na njoj. Pod uticajem svih tretmana kojima izlažemo kosu, nepovoljnim spoljnim uticajima, ali i načinom na koji je negujemo, struktura naše dlake se oštećuje. Tako nastaje suva, oštećena i ispucala kosa.

Da bi svoju kosu negovala njenom celom dužinom, potrebno je da joj priuštiš kvalitetan balzam (regenerator) za kosu.

Neizostavni preparati za kosu su i balzami. Balzami za kosu se najčešće nanose nakon pranja kose, ostave neko vreme da nahrane kosu, a zatim isperu. U tih par minuta, struktura dlake se ojačava, tako što se “pukotine” popunjavaju i hrane hranljivim sastojcima iz prirodnog balzama za kosu.

Šta bi trebalo da sadrži kvalitetan balzam?

Da bi momentalno uticao na baršunastu i nežnu teksturu dlake, balzam bi morao da sadrži eterična ulja, proteine, masne kiseline, pčelinji vosak i kakao puter. O dejstvu ulja i njihovom sastavu smo već pisali, pa te podsećamo da će maslinovo, arganovo, kokosovo i avokadovo ulje, uvek biti tvoj saveznik u negovanju kose.

Veoma je važno da znaš koji je tvoj tip kose, kao i koju vrstu nege želiš da joj pružiš, da bi napravila pravi izbor u odabiru balzama. Sastojci i način na koji se balzam nanosi na kosu, jedinstven je za masnu, suvu ili farbanu kosu.

Balzam za suvu i oštećenu kosu

Ovaj balzam mora u svom sastavu da sadrži prirodna ulja i proteine. Maslinovo ili kokosovo ulje su odličan izbor za kosu kojoj je neophodno hidriranje i regenerisanje oštećene dlake.

Slobodno ga nanesi na celu kosu, kako bi hranljivi sastojci skliznuli i obavili celu dužinu dlake. Ostavi da deluje nekoliko minuta, a potom isperi.

Balzam za masnu kosu

Masnoj kosi su, takođe neophodna hranljiva ulja iz maslinovog i ulja avokada. Nemoj zanemariti ni značaj ulja vitamina E u sastavu balzama, a radi regeneracije tvoje masne kose.

Za koju god kobinaciju da se odlučiš, jedna stvar je veoma važna  – način na koji nanosiš balzam za masnu kosu!

Kako se masna kosa vezuje za veću produkciju prirodnih ulja od normalne, balzam ne smeš nanositi od korena kose. Zato, nakon što ga naneseš na dlanove, balzam lagano rasporedi od sredine kose ka krajevima. Ostavi ga da deluje par minuta, a zatim isperi kosu mlakom vodom.

Balzam za farbanu kosu

Skoro da i ne postoji devojka ili žena čija frizura ne podrazumeva pramenove, farbanje kose i druge trendi eksperimente sa bojama. I sama znaš da se tako, kosa izlaže uticaju jakih hemijskih sredstava. Tako, ona postaje sklonija oštećenjima više od bilo kog drugog tipa kose.

Balzam za farbanu kosu mora uključiti koncentrovane sastojke koji će momentalno, ali i dugoročno delovati na njeno obnavljanje. Izaberi one sa masnim alkoholima koji se dobijaju iz ekstrata kokosovog i palminog ulja.

Ove balzame nanosi celom dužinom dlake, ostavi da deluju par minuta i isperi mlakom vodom.

Balzami sa UV zaštitom

Znamo da je koži neophodno da bude zaštićena od UV zračenja, a zanemarujemo uticaj štetnog zračenja i na našu kosu. Folikula dlake, takođe, trpi uticaj UVA I UVB zračenja.

Ovo je naročito važno kada si na letovanju i kada je kosa veći deo dana izložena sunčevim zracima. U tom slučaju, preporuka je da se balzam sa UV zaštitom nanosi čak nekoliko puta dnevno, i to bez ispiranja.

I za kraj, ovo preparati za kosu bez kojih tvoja kosa ne može da raste i da bude duga, lepa, baš kao sa reklame.

Takođe, važna je hrana koju unosimo. Ona mora biti obogaćena vitamina za kosu – vitaminom D, vitaminima B kompeksa, gvožđem i cinkom. Ovi vitamini i minerali direktno utiču na zdravlje tvoje kose. Zato, jaja, šampinjone, piletinu, ćuretinu, avokado uvrsti u ručak ili večeru, a nek ti bundevine semenke, kesten i bademi postanu zdrava grickalica.

Test