Naslovna » Evo kako treba da izgleda pravilna nega suve kose
Kosa

Evo kako treba da izgleda pravilna nega suve kose

pravilna nega i održavanje suve kose

Pravilna nega suve kose je važna ukoliko želiš da imaš lepu i negovanu frizuru. Zanima te kako bi trebalo da neguješ suvu kosu? Na pravom si mestu!

Dosta ti je borbe sa suvom kosom. Po 1001. put si poslušala drugaricu ili mamu ili rođaku i ponovo dala šansu nekom preparatu koji obećava da će rešiti tvoj problem zvani pravilna nega suve kose.

Sada stojiš ispred ogledala. Provlačiš prste kroz još uvek vlažnu kosu u nadi da ćeš baš danas moći ranije da izađeš iz kuće. Da nećeš morati da provedeš bar još pola sata smirujući je kao nerazumnog pubertetliju. Taman pomisliš da si postigla nešto, a onda se sve opet otrgne kontroli. I opet si ostala razočarana.

Ali, ne brini, jer smo mi tu sa najobuhvatnijem vodičem kako treba da izgleda nega suve kose.

Zbog čega kosa postaje suva?

Postoji više razloga koji dovode do sušenja kose.

Kod najvećeg broja žena se radi o kombinaciji više faktora. Hajde da saznamo o čemu je reč.

Nedovoljno lučenje sebuma

Teme ne luči dovoljno masnoća – zdravi sjaj kose potiče od sebuma koji luči lojne žlezde. Ukoliko je proizvodnja sebuma nedovoljna ili si upotrebom agresivnih šampona skinula previše masnoće, kosa postaje suva i oštećena.

Dodatno, kovrdže ometaju spuštanje sebuma niz dlaku, pa je zbog toga nega suve kose veoma važna. U ovom slučaju može pomoći svinjska mast za kosu.

Preterani tretmani na kosi

Tu spadaju preterano farbanje, minival i stilizovanje kose. Sastojci u farbi za kosu poput amonijaka, kao i preterano korišćenje fena i pegle za kosu slabe kosu, čineći je krtom i lomljivom.

Minival je posebno agresivan jer sadrži tioglikolatna jedinjenja (najčešće amonijum-tioglikolat ili gliceril-monotioglikolat). Tioglikolati se dodaju i kremama za depilaciju, da bi lakše uništili dlaku!

Ali ima rešenja. Prvo, treba odustati od stvari koje uništavaju kosu. Drugo, treba oporaviti kosu prirodnim putem.

Vesna je uspela u tome i podelila svoj recept sa nama. Njena kosa koja je opadala i bila puna peruti, sada je jaka, gusta i raste kao luda. I vaša kosa može biti takva. O čemu je reč? Šta joj je pomoglo? Saznajte iz njene lične priče na ovom linku: https://onaportal.com/zelis-da-ti-kosa-raste-brze-nego-inace/

Veštački šamponi

Brojni šamponi i regeneratori sadrže silikone koji isušuju kosu i čine da izgleda beživotno. Na duže staze, ovakvim šamponima nije mesto u režimu za negu kose, naročito suve, jer stvaraju sloj oko dlake. Taj sloj onemogućava vodi da prodre u dlaku i nakon nekog vremena, kosa postaje još suvlja!

Vremenski uslovi

Vremenski uslovi, poput prevelikog izlaganja suncu ili vetru takođe mogu oštetiti kosu. Ista je situacija i kada je u pitanju suvi vazduh.

pravilna nega suve kose

Najbolji pristup kad je u pitanju nega suve kose

Rešila si da se ozbiljno pozabaviš svojom kosom i evo šta sve možeš da uradiš kada je u pitanju nega suve kose.

Ređe peri kosu

Ako si je prala na svaka dva, sada peri na svaka tri dana. Ako misliš da postaje previše prljava, upotrebi šampon za suvo pranje kose. Daj vremena svojoj koži da proizvede neophodne masnoće.

Koristi šampone sa prirodnim sastojcima. Ishrana kose je potpuna, samo ako sastojci šampona dubinski prodiru u dlaku. A to prirodni sastojci čine, prilikom svakog ponovnog korišćenja šampona, sve bolje.

Uvrsti prirodni regenerator za kosu u svoj režim nege kose. Stavi malu količinu regeneratora na krajeve kose (izbegavaj teme) posle pranja kose prirodnim šamponom.

baner

Četka za kosu

Četke sa prirodnim čekinjama su spas za suvu kosu. One sa drvenim čekinjama su lako dostupne. Naravno, kosu ne češljaj dok je mokra! Ako baš žuriš, možeš da raščešljaš mokru kosu češljem sa širokim zupcima.

Oporavak suve kose

Evo šta još možeš da uradiš da sprečiš dalje oštećenje kose. Pročitaj još par saveta kako da zaštitiš kosu.

1.Smanji upotrebu fena i pegle za kosu

Prirodni šamponi sa biljnim sastojcima će uraditi najveći deo posla oko nege tvoje suve kose. Da bi rezultati bili optimalni, najbolje bi bilo da pustiš kosu da se osuši prirodno. Ukoliko to nije moguće, onda smanji temperaturu na presi ili fenu. Ako želiš kovrdže, umesto figaroa možeš da staviš papilotne.

Ostavi ih preko noći, da se kosa osuši prirodnim putem.

2.Koristi prirodno ulje za kosu

Nanesi prirodno ulje na vlažnu ili suvu kosu, kako bi sprečila da ti se kosa naelektriše. Najbolje je da koristiš prirodna ulja, kao što su arganovo ili bademovo i to jako malo samo na vrhovima. Najbolje se drži prirodne kozmetike. Čest je slučaj da u ulja za negu suve kose zalutaju silikoni.

3.Dubinska regeneracija (deep conditioning)

Masku za dubinsku regeneraciju stavi posle pranja, drži 10-20 minuta, pa isperi. Još bolji rezultat ćeš dobiti ako preko glave staviš plastičnu kesu ili kapu za tuširanje. Kesa pomaže da se maska zagreje i dublje prodre u dlaku. Najbolje maske za dubinsku regeneraciju sadrže avokado i kokosovo ulje.

Postoje posebne formulacije na tržištu sa visokim sadržajem prirodnih sastojaka. Ove maske brzo daju odlične rezultate. Ali, super efekte ćeš postići i ako budeš koristila i običnu masku sa biljnim sastojcima (bez “deep conditioning etikete).

Ili možeš da iskoristiš neku od prirodnih maski koju si sama napravila. Samo ih koristi na isti način kao maske za dubinsku regeneraciju i sa kesom.

4.Zaštita od UV zračenja

Sprej za zaštitu od UV zraka, balzam za kosu sa UV zastitom ili šešir je najbolja protekcija. Tokom letnjih meseci UV zraci štetno utiču na kožu, ali i na kosu. Najbolje rešenje su sprejevi sa UV zaštitom, ali i šeširi sa širokim obodom su sjajna opcija!

5.Spreči sušenje vazduha u prostoriji

Tokom zimskih meseci toplota iz radijatora i drugih grejalica isušuje vazduh. A kako smo tokom zime najčešće u kući, naša kosa i koža gube vlagu.

Zato, da bi tvoja nega suve kose tokom zime bila potpuna stavi posudu sa vodom blizu grejalice. Kad ta voda ispari sipaš novu.

6.Poboljšaj ishranu

Sigurno se često pitaš šta još možeš da učiniš kako bi nega tvoje suve kose bila potpuna? Ostalo je još samo jedno – da poboljšaš ishranu.

Lepota svakako dolazi iznutra.

Počni da unosiš više omega-3 masnih kiselina. Ima ih u tunjevini, žumancu i spanaću. Ili možeš da piješ suplemente sa omega-3 masnim kiselinama, ako ne voliš ili si alergična na ove namirnice.

I naravno, počni da piješ više vode. Čuvenih 8 čaša dnevno nije mit!

Tanka i suva kosa

Ako imaš tanku i suvu kosu, tvoja rutina je gotova ista kao i za žene gustom kosom. Postoji samo nekoliko razlika.

Obavezno koristi prirodni šampon bez sulfata. Devojke sa gušćom kosom mogu da se provuku koristeći šampone sa niskim koncentracijama sulfata, mada ne bi trebalo, za tebe je bolje da ih u potpunosti izbegavaš. Tanja kosa je i manje otporna na oštećenja.

Ograniči upotrebu ulja za kosu. Iako ulja pomažu suvoj kosi, tanku kosu mogu da otežaju i slepe. Neka od najboljih ulja za tanku i suvu kosu su arganovo, bademovo i suncokretovo. Ricinusovo ulje pomaže rast nove kose i treba ga izdašno nanositi na skalp, pre svakog pranja. Kosa će rasti jača i zdravija.

Ako želiš gušću kosu sa više volumena biraj prirodne regeneratore. Odličan izbor za negu i oporavak tanke i suve kose su oni sa hidratantnim sastojcima. Prirodni, hidratantni sastojci hrane tanku, suvu kosu, bez otežavanja.

Prirodni šamponi za negu suve kose

Spomenula sam već da šampone sa silikonima i sulfatima izbaciš. Srećom, na našem tržištu postaju sve dostupniji šamponi bogati prirodnim sastojcima. Posebno obrati pažnju na sledeće sastojke.

Aloe vera jer vlaži kosu i postepeno joj vraća sjaj. Ova super biljka je riznica aminokiselina i proteolitičkih enzima koji hrane vlasište. Pomaže i kod peruti.

Med jer privlači vodu, ima antibakterijsko dejstvo i ne otežava kosu. Hrani vlasište i smanjuje opadanje kose.

Prirodna ulja za kosu (bademovo, arganovo, maslinovo) jer dubinski hrane kosu i štite je od štetnih uticaja. Najbolji šamponi za negu suve kose sadrže ova ulja pri vrhu liste sastojaka.

Žumance za negu kose

Ukoliko želiš da isprobaš kućnu varijantu, mnoge žene se kunu u moć žumanceta. A evo i kako da opereš kosu žumancetom:

  • umuti žumance i nanesi ravnomerno na teme i na krajeve,
  • lagano masiraj i isperi mlakom vodom (nikako vrućom).

Žumance sadrži lecitin koji blago, ali efikasno čisti kosu. Ukoliko ti je kosa gusta možeš u žumance da dodaš maslinovo ulje. Dame sa tankom kosom bi trebalo da izbegnu ulje u ovom receptu, da ne bi potpuno izgubile volumen.

Maska za obnavljanje kose

Sastojci za maske su deo skoro svakog domaćinstva, nisu skupi, a i ove maske je lako napraviti. Pogodno za kosu oštećenu farbanjem, izlaganjem suncu ili fenom.

Potrebni sastojci su med i kokosovo ulje. Evo kako da napraviš.

Kokosovo ulje (dve supene kašike) stavi u šerpu i otopi na tihoj vatri. Otopljenom kokosovom ulju dodaj kašiku meda i mešaj dok se sve lepo ne sjedini.

Dok je smeša još uvek topla, nanesi je na kosu i nakon 10 – 20 minuta pa isperi.

Maska za uklanjanje nagomilanih proizvoda sa temena

Ako si koristila preparate sa silikonima ili gotovo svakodnevno maltretirala kosu penama, gelovima i drugim preparatima za oblikovanje, vreme je za detoksikaciju. Obični šamponi ne uklanjaju baš sve ostatke sredstava za oblikovanje. Zato, odvoj malo vremena jednom mesečno vremena da napraviš ovu masku. Tvoja kosa će ti biti zahvalna!

Potrebni sastojci su smeđi šećer i maslinovo ulje za kosu. Evo kako da napraviš.

U posudi pomešaj kašiku maslinovog ulja i kašičicu smeđeg šećera. Nanesi izdašno na teme i lagano masiraj kako bi skinula sve mrtve ćelije i ostatke proizvoda. Operi kosu šamponom.

Ulje se u ovom slučaju ne zagreva, jer je zvezda ove predstave šećer koji vrši piling, pa ne želiš da se otopi u zagrejanom ulju. Maslinovo ulje ipak pomaže.

Ono olakšava nanošenje šećera i hrani teme.

Maska za dubinsku ishranu kose sa bananom

Bogata vitaminima i mineralima, ova maska je idealni vitaminski šok za svaki tip oštećene kose, ne samo za suvu. Potrebni sastojci su banana i punomasno mleko. Evo kako da napraviš.

Stavi bananu i mleko u blender i mešaj dok ne dobiješ pastu. Količina mleka koju dodaješ zavisi od veličine banane. Cilj ti je da dobiješ pastu koju možeš da naneseš na kosu i koja neće da sklizne. Operi kosu posle 10 – 20 minuta.

Ukoliko želiš još bolje rezultate, a imaš gustu kosu, u ovu smešu dodaj bademovo ulje. Ako imaš tanku kosu dodaj med.

Maska sa jogurtom i medom

Ova maska je posebno pogodna za tanku, suvu kosu jer je ne otežava. Potrebni sastojci su punomasni jogurt i med.

Evo kako da napraviš. Dve kašike punomasnog jogurta pomešaj sa jednom kašikom meda. Nanesi ravnomerno na teme i na krajeve. Zatim izmasiraj teme. Posle 10 – 15 minuta isperi šamponom. Jogurt sadrži proteine koji hrane kosu, kao i mlečnu kiselinu koja ukljanja mrtve ćelije sa temena.

Majonez – brzo i efikasno rešenje za suvu kosu

Dubinska nega suve kose ne može biti jednostavnija! Majonez je veoma lako dostupan. Potreban sastojak je punomasni majonez (nikako posni).

Evo kako da napraviš. Majonez umuti mikserom i nanesi na krajeve. Posle 10 – 15 minuta operi kosu prirodnim šamponom. Majonez sadrži L-cistein, supstancu koja pomaže da se ukrote odbegle vlasi.

Nakon ispiranja ove maske, kosu je lakše stilizovati.

 

pravilna nega suve kose

 

Iskustva u nezi suve kose

Sto ljudi-sto ćudi.

Neke žene su se, čini se pomirile sa svojom sudbinom i nega suve kose im se sastoji u održanju postojećeg stanja. Vezuju kosu u repove i kike. Ispravljaju presom i nanose velike količine preparata za oblikovanje.

Druge se i dalje trude da pronađu svoj proizvod, taj sveti gral koji će im pomoći da one jednom ponosno raspuste svoju kosu. Ulja, prirodni šamponi i prirodni regeneratori su glavni kad je u pitanju nega suve kose.

Ja mislim da je ključ u istrajnosti. Godinama je tvoja kosa patila i sad je vreme da joj daš vremena. Prirodni sastojci će uraditi svoje.Šamponi sa hidratantnim sastojcima biljnog porekla će dati suvoj kosi volumen, bez elektrisanja. Prirodni šamponi sa uljima će dubinski nahraniti kosu. Izaberi rutinu na osnovu saveta koje sam ti dala i pridržavaj se.

Zato će sav tvoj trud vredeti. Jer zdrava, a ne suva kosa je kruna na glavi svake žene. Zar ne?

Test