Naslovna » Ispucale pete nikom nisu privlačne!Sredi ih odmah!
Telo

Ispucale pete nikom nisu privlačne!Sredi ih odmah!

ispucale pete

Muče te ispucale pete? Nisi sama! Otkrivamo ti šta možeš da uradiš da uspešno rešiš ovaj estetski problem!Konačno možeš da obuješ svoje omiljene sandale.

Ispucale pete su čest problem vezan za stopala. Ovo se može javiti i kod odraslih i kod dece, i čini se da češće pogađa žene od muškaraca.

Za većinu ljudi, ispucale pete nisu ozbiljan problem. Najčešće mogu samo izazvati nelagodnost kada se ide bos. Ali u nekim slučajevima pukotine u petama mogu postati vrlo duboke i uzrokovati bol.

Zato čitaj dalje kako bi saznala zašto pucaju pete na nogama, koji su najbolji prirodni lekovi za pete koje su ispucale i kako sprečiti nastanak ovih pukotina.

Zašto pucaju pete na nogama?

Ispucale pete su definitivno znak nedostatka pažnje prema telu i jedna od najgorih noćnih mora za većinu žena. Koža na stopalima ima tendenciju da postane suvlja jer nema prisutnih uljanih žlezda.

Ova suvoća uzrokuje pucanje kože. Nedostatak hidratacije, prekomerno izlaganje zagađenju, ali i neka medicinska stanja mogu da uzrokuju ispucale pete.

Ako uz to nemaš naviku da radiš redovni pedikir stopala, ispucale pete ne bi trebalo da te iznenade.

Prvi znak ispucalih peta su područja suve, zadebljane kože, poznato kao žuljevi, oko ruba tvoje pete. Dok hodaš, ova debela podloga ispod pete se samo proširuje. Ovo dovodi do toga da tvoji žuljevi pucaju.

Razlog za ovakve pete može da biti i sledeće:

  • stajanje duže vreme,
  • hodanje bosih nogu, ili nošenje otvorenih sandala,
  • dugo tuširanje toplom vodom,
  • korišćenje grubih sapuna koji mogu lišiti kožu prirodnih ulja,
  • cipele koje se ne uklapaju ispravno ili ne podržavaju tvoje pete,
  • suva koža zbog klime, kao što su hladne temperature ili niska vlažnost.

A pročitaj obavezno šta nam je Brankica otkrila!

Ona se neprijatno iznenadila kada je prvi put osetila neprijatan miris svojih nogu i videla ispucale pete. Razlog su upravo bile gljivice na nogama.

Dugo je pokušavala da nađe proizvod koji će joj biti koristan i rešiti je svih muka. I uspela je u tome. Otkrila je ključnu stvar!

Kako je Brankica uspela da se reši neprijatnog mirisa stopala, pročitaj na ovom linku https://onaportal.com/gljivice-na-nogama-su-sada-moja-proslost/

Ako ne hidriraš kožu na petama redovno, znaj da se pete mogu još brže osušiti!

Ostala stanja koja mogu dovesti do suve kože i ispucalih peta su:

  • nedostatak vitamina A, E, C, cinka i omega-3 masnih kiselina,
  • gljivična infekcija (koja stvara neprijatan miris nogu),
  • atopijski dermatitis
  • psorijaza
  • gojaznost
  • trudnoća,
  • starenje.

ispucale i suve pete

Koji drugi simptomi mogu pratiti ispucale pete?

Pored ispucalih peta, možeš da iskusiš i sledeće simptome:

U teškim slučajevima dešava se ozbiljno zapaljenje i može doći do infekcije! Simptomi infekcije su bol, toplina, crvenilo i oticanje pete.

Za suve i ispucale pete  – ovo je rešenje!

Kao i bilo koji drugi deo tela i stopala zahtevaju posebnu negu. To je jedini način da svoju kožu održavaš lepom i urednom. Evo kako da ispucale pete u potpunosti oporaviš.

Sledi ove savete i tvoja stopala će ponovi biti mekana i nežna!

Krema za ispucale pete

Prva linija tretmana jeste krema. Ovakva krema za pete može da pomogne da se srede i budu lepa stopala jer obično sadrži sastojke za vlaženje, omekšavanje i piling mrtve kože. Sastojci su:

  • urea,
  • salicilna kiselina,
  • alfa-hidroksi kiseline,
  • saharid izomerat.

Krema za pete koje su ispucale bi trebalo da sadrži i omekšivač kože i keratolitik koji zajedno rade tako što istovremeno vlaže i uklanjaju suvu, napuknutu kožu.

Emolijens daje masni sloj na koži i hidrira je, dok keratolitik deluje tako što otapa rožnati sloj kože, omekšavajući ga.

 

Moj ti je savet da uvek koristiš neku prirodnu kremu za pete. Prirodni sastojci se sve više cene u kozmetičkim preparatima, budući da su bezbedniji za zdravlje, podesniji za dugotrajnu upotrebu i ne izazivaju neželjene reakcije.

 

Neki od najboljih prirodnih sastojaka koji treba da ulaze u sastav kvalitetne, prirodne kreme za ispucale pete uključuju sledeće.

Biljno ulje

Poželjno je da ovakva krema sadrži biljno ulje, kao što su npr. palmarosa ulje ili ulje jojobe, što je odličan način tretiranja suve kože, uključujući ispucale pete.

Palmino ulje sadrži sve one neophodne vitamine A, E i C, čiji nedostatak inače i izaziva pucanje peta. Ovo dragoceno ulje hrani kožu peta i podstiče njeno isceljenje. Za najbolje rezultate, kremu treba naneti kada je koža još vlažna, čim izađeš iz kade ili tuš kabine.

Ulja traju duže na koži od hidrirajućih sredstava na bazi vode. Deluju tako što čuvaju vodu u koži, hidriraju je i omekšavaju, sprečavajući njeno isparavanje.

Biljka rus

Ova lekovita biljka dokazano podstiče bržu regeneraciju kože na stopalima, uz istovremeno poboljšanje zarastanja oštećenja i rana na stopalima.

Potrebno je iscediti sok od ove biljke i natopiti obloke, koje ćeš staviti na ispucale pete. Ukoliko si u mogućnosti, ovu terapiju dobro je sprovoditi 3 – 4 puta u toku dana, sve dok tvoja stopala u potpunosti ne budu mekana i nežna. 

Šea puter

Šea puter je jedan od najboljih prirodnih sastojaka koji može da uđe u sastav kreme za pete, jer se može koristiti za sprečavanje suvih, ispucalih peta. Ljudi koji su osetljivi ili alergični na druge emolijense i hidratantne kreme bolje podnose šea puter.

Šea puter, ekstrahovan iz semena Shea drveta, je blago jedinjenje koje nema hemijskih aditiva, veštačkih boja ili mirisa. To je sredstvo za vlaženje koje pomaže u zadržavanju vode u koži.

Med za ispucale pete zimi i leti

Med može da deluje kao prirodni lek kod pucanja peta. Naime, med ima antimikrobna i antibakterijska svojstva. Istraživanja pokazuju da med može da pomogne da se zaceljuju i očiste rane, a ujedno se i hidrira koža.

Med možeš da koristiš kao piling za stopala nakon namakanja, ili ga nanesi kao masku za stopala preko noći. Prednost meda je što možeš koristiti i zimi i leti.

Kokosovo ulje

Kokosovo ulje se često preporučuje za suvu kožu. Može pomoći tvojoj koži da zadrži vlagu. Korišćenje kokosovog ulja za ispucale pete posle potapanja stopala takođe može biti dobra opcija.

Protiv-upalna i antimikrobna svojstva kokosovog ulja mogu sprečiti infekcije kod ispucalih peta, ujedno ih omekšavajući.

Čajevac

Ulje čajevog drveta je dokazano prirodno antigljivično i antibakterijsko sredstvo. To znači da sprečava i deluje protiv već postojećih infekcija koje mogu da zahvate ispucale pete. Ako te pored tvrdih i ispucalih peta muče i  onihomikozu noktiju – onda ti čajevac definitivno može biti od pomoći.

Ruzmarin

Ovaj prirodni sastojak poboljšava cirkulaciju u stopalima, čime pospešuje oporavak kože kada su u pitanju ispucale pete.

Da bi tretman za oporavak isucale kože na stopalima bio što delotvorniji, potrebno je najpre uraditi piling. Pomešaj ⅕ šolje morske soli sa 250 ml maslinovog ulja. Nakon toga, svež ruzmarin ubaci u šerpu i kuvaj nekoliko minuta. Uzmi lavor u koji ćeš sipati mlaku vodu i u nju iscediti sko od dva limuna.

Na kraju dodaješ, morsku so, maslinovo ulje i ruzmarin koji si prethodno pripremila. Ostavi stopala neka se natapaju o uvoj mešavini 15 – 20 minuta. Potom pete istrljaj manjom količinim morske soli. Kamenom za pete skini mrtvu kožu pa noge isperi i posuši peškiro. Za kraj, najbolje bi bilo namazati kremu za stopala i obuti čarape u kojima ćeš prespavati.

Aloe vera

Potopi noge u mlakoj vodi na nekoliko minuta. Osuši i nanesi aloe vera gel na pete. Obuj čarape i ostavi gel na nogama preko noći. Ponovi ovo svake noći četiri do pet dana i primetićeš ogromnu razliku!

Aloe vera za ispucale pete umiruje suvu i mrtvu kožu. Ona leči grebene i pukotine koji su nastali i povećava sintezu kolagena. Aminokiseline prisutne u aloe vera gelu su odgovorne za omekšavanje kože.

Ispucale pete soda bikarbona

Napuni 2/3 kofe ili kadice za stopala toplom vodom i dodaj 3 kašike sode bikarbone. Dobro promešaj dok se soda ne otopi u vodi. Potopi noge u ovu kupku za stopala na 10 do 15 minuta. Nežno ukloni odumrlu kožu uz pomoć kamena za pete.

Isperi čistom vodom. Uradi ovo dva puta nedeljno.

Soda bikarbona za lepotu tela i lica je zaista neprikosnovena. Tako je našla primenu i u nezi peta. Soda bikarbona za ispucale pete je uobičajen eksfolijant. Uklanja mrtve ćelije i umiruje kožu jer ima antiinflamatorna svojstva.

Svinjska mast za ispucale pete

Dobra stara svinjska mast čini čuda kada su u pitanju hidriranje i omekšavanje suve i ispucale kože na petama. Sve što treba da uradiš za dubinski tretman ispucalih peta jeste da naneseš svinjsku mast i tankom sloju i da pustiš da odstoji preko noći, a ujutro samo isperi kožu.

Postoje i mnogi drugi dobri prirodni lekovi za ispucale pete. Većina sastojaka se fokusira na vlaženje i omekšavanje kože.

Ovi prirodni lekovi uključuju:

  • jabukovo sirće, za namakanje stopala,
  • maslinovo ili neko drugo biljno ulje, za vlaženje kože peta,
  • pire od banana, takođe za vlaženje kože,
  • parafinski vosak, za čuvanje vlage,
  • ovsena kaša pomešana sa uljem, za piling kože peta.

ispucale i suve pete

Kako ukloniti zadebljanja na stopalima?

Koža oko ispucalih peta je često deblja i suvlja od ostatka kože. Namakanje i vlaženje stopala ti može pomoći da ukloniš ova zadebljanja. Evo nekoliko saveta.

Za namakanje stopala

  • Drži stopala u mlakoj vodi sa sapunicom do 20 minuta.
  • Koristi specijalnu turpiju za pete ili kamen za pete da bi uklonila tvrdu, debelu kožu.
  • Možeš da koristiš i neki prirodni piling za pete, 2-3 puta nedeljno.
  • Redovno koristi i sapun za pete
  • Na zahvaćeno područje nanesi kremu za pete ili gustu hidratantnu kremu.
  • Nanesi vazelin na stopala da bi zadržala vlagu. Obuj čarape da bi izbegla širenje masnoće.
  • Izbegavaj da ribaš stopala kada su suva. To povećava rizik od oštećenja kože.

Limun za tvrde pete

Potopi stopala u toploj vodi oko 15-20 minuta. Isperi i osuši. Pomešaj jednu kašičicu vazelina sa nekoliko kapi limunovog soka. Utrljaj ovu smešu preko peta i drugih napuknutih delova stopala dok se ne upije u kožu. Nanesi ovu smesu i obuj čarape. Drži preko noći i isperi ujutru.

Radi ovo redovno pre spavanja.

Kisele osobine limuna pomažu u pilingu tvrde kože, dok hidratantna svojstva vazelina pomažu da se oslobodiš suvih peta.

Aspirin za pete

Poznato ti je da je acetil-salicilna kiselina, koja ulazi u sastav aspirina odličan eksfolijant. To znači da može da se koristi za piling tvrde kože, jer uklanja odumrle ćelije kože.

Sve što treba da uradiš je da usitniš 7 tableta aspirina za pete i pomešaj ih sa malo sveže isceđenog limunovog soka da dobiješ pastu. Nanesi ovu pastu na pete i ostatak stopala i drži 10 minuta na toplom, te na kraju pređi preko tvrdih oblasti kamenom za pete.

Maska od banane i avokada

Pomešaj jednu zrelu bananu i pola avokada. Nanesi ovu gustu, kremastu masku na pete i stopala. Drži 15 do 20 minuta, a zatim operi noge mlakom vodom. To možeš raditi svaki dan dok ti pete ne omekšaju.

Avokado je bogat sa nekoliko esencijalnih ulja, vitamina i masti koji pomažu u popravljanju suve kože. Banana deluje kao hidratantna krema i čini tvoju kožu mekšom i glatkom. Maske za stopala će fino omekšati tvoju kožu.

Suve i ispucale pete iskustva

Čini se da se gotovo svaka žena barem jednom u životu srela sa problemom koji se zove – ispucale pete i suva koža na stopalima. Dakle, ovo uopšte nije retka pojava.

U većini slučajeva je razlog za ovakve pete jednostavno suvo i hladno ili toplo vreme, kada koža najviše trpi efekte vremena, te postaje suva i lišena svojih prirodnih ulja. Kada je koža suva, onda je ona sklona i pucanju.

I tako začarani krug ne prestaje.

Najbolje što možeš da uradiš, a što bi te posavetovale i druge žene, jeste da vodiš brigu o svojim stopalima. Savršeno sređena stopala su prosto imperativ i beauty rutina koju nikako ne smeš da zanemariš.

Znaš kako kažu, bolje sprečiti nego lečiti. Žene kažu da treba izbegavati nošenje otvorenih sandala i papuča, jer to može povećati rizik za isušivanje stopala.

Cipele sa visokom, uskom potpeticom mogu uzrokovati širenje pete bočno, što se negativno odražava na kožu peta. Cipele koje su preuske takođe nisu dobra opcija.

Trebalo bi da naneseš prirodnu kremu za pete u debelom sloju preko noći, a zatim pokrij stopala čarapama da bi ‘’zaključala’’ vlagu.

Uz to, ne zaboravi da unosiš dovoljno tečnosti, jer dehidratacija izaziva sušenje kože, a samim tim i ispucale pete.

Ispucale i suve pete su prilično česta pojava i znaj da nikako nisi usamljena u ovom problemu. Samo prelistaj neke forume i videćeš koliko žena priča o ovom problemu, a sigurno ćeš naći i neki dobar savet kako da se sa ovim izboriš.

Prva i najbolja linija odbrane jeste prirodna krema za pete, koja em rešava tvoj problem em sprečava njegovu pojavu uopšte. Samo budi uporna, primeni neki od navedenih prirodnih lekova, neguj svoje pete i rezultati će samo doći.

Da li ti znaš još neki prirodan lek za ispucale pete?

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test