Naslovna » Šampon za seboreični dermatitis – rešenje protiv seboreje!
Kosa

Šampon za seboreični dermatitis – rešenje protiv seboreje!

šampon za seboreicni dermatitis

Šampon za seboreični dermatisis zaustavlja sve simptome ove bolesti kože glave. Ukoliko si u potrazi za onim efikasnim, na pravom si mestu. Prati pažljivo.

Znam da se osećaš neugodno. Ali nema razloga za sram. 

Verovatno si probala mnogo šampona i maski, ali si dobijala polovične rezultate. Sada je vreme da otkriješ kako izlečiti seboroični dermatitis.

Šta je seboreični dermatitis?

Ako te muče te žućkaste ljuspe na glavi, ušima i oko nosa velike su šanse da je seboreični dermatitis u pitanju. Ako je ispod ovih ljuspi koža crvena i svrbi, možeš biti gotovo sigurna. 

Seboreični dermatitis ili seboreja na glavi je bolest koju prati crvenilo, svrab i ljuštenje glave a izgleda kao velika žuta perut. Ovo nije obična perut, već krupna, često masna i izrazito žute boje. Drugačije se naziva seboreja.

Ove bolesti, nažalost, ni najmlađi nisu pošteđeni. Kod beba se često javlja seboreični dermatitis na temenu. Odatle i narodni naziv za seborečni dermatitis kod beba – temenjača.

A da li seboreični dermatitis dovodi do opadanja kose?

Opadanje kose je čest problem koji ima mnogo uzroka. I nažalost, seboreični dermatitis može biti jedan od tih uzroka. To čini na dva načina:

  1. Upala kože glave: Jedan od osnovnih problema kod seboreičnog dermatitisa je prekomerno lučenje sebuma. Taj višak sebuma je hrana za gljivicu Malassezia. Ona dovodi do upale kože glave. Zbog upale, otežan je rast nove kose.
  2. Češanje: Upala kože glave će dovesti do svraba glave. Ti se instinktivno počešeš. I rezultat su pokidane vlasi kose. 

Vesna je imala beživotnu kosu, koja je vremenom počela da opada. Dok nije našla pravi tretman za sebe, mnogo se namučila. Sada je njena kosa blistava, sjajna i raste kao luda. A o čemu se radi?

Na ovom linku pročitaj o čemu se radi: https://onaportal.com/zelis-da-ti-kosa-raste-brze-nego-inace/

Seboreični dermatitis i perut razlika??

Veliki broj ljudi meša  perut u kosi i seboreični dermatitis. Ali, razlike ipak postoje. Perut se javlja samo na koži glave. Seboreični dermatitis zahvata, pored kože glave i predeo oko nosa,ušiju i obrve. Inače, već smo pisali detaljnije o peruti. Ako želiš da znaš, u ovom tekstu smo pisali kako možeš da ukloniš perut.

Obična perut opada u sitnim, belim ljuspicama. Kod seboreičnog dermatitisa, ljuspe su krupne, žućkaste i uljaste. Najbolje bi bilo da zamisliš seboreični dermatitis kao težu, napredniju formu peruti. Ali to nikako ne znači da rešenje ne postoji.

Postoji u vidu šampona za seboreični dermatitis.

Koji su simptomi?

Znaćeš da je u pitanju seboreja, ukoliko primetiš sledeće promene na svojoj koži glave:

  • Kožne ljuspice – bele i rastresite ili žućkaste, masne i leplljive uglavnom
  • Lezije na koži
  • Masna koža
  • Naslage koje pokrivaju veliko područje kože
  • Koža koja svrbi
  • Blago crvenilo
  • Deašava se i opadanje kose

Da li je moguće izlečiti seboreični dermatitis?

U najvećem broju slučaja, radi se oboljenju koje nestaje i vraća se tokom celog života. Ali, dobra vest je da se može staviti pod kontrolu.

Sve što ti je potrebno jeste kvalitetan šampon protiv peruti.  Ili još bolje – šampon za seboroični dermatitis.

Šampon za koji se može reći da je stvarno kvalitetan je prirodni šampon. Dakle, on pored sastojaka koji ubija bakterije, eliminiše bakterije i sprečava itiraciju sadrži i prirodne materije, kao i sastav iz prirode. Zato je važno da tvoj šampon za lečenje seboreičnog dermatitisa bude prirodan!

Da bi ti u nastavku ovaj sastav bio jasniji, evo samo kratko malo i o tome šta još možeš da uradiš da smiriš epizodu seboreičnog dermatitisa.

baner

Ishrana je važna

Pričala sam malo gore o upali kože glave. Takođe, spomenula sam kako upala kože glave može dovesti do opadanja kose. Zato bi bilo zgodno umiriš upalu, prvenstveno šamponom ili tretmanom. Ali i adekvatna ishrana može da pomogne.

Biraj antiinflamatorne namirnice!

Namirnice bogate omega3 i omega 6 masnim kiselinama su dar za ljude sa seboreičnim dermatitisom. Ove masne kiseline deluju protivupalno. A možeš ih naći u lososu, haringi i tunjevini.

Flavonoidi koji deluju protivupalno takođe su delotvorni. Možeš ih naći u jabukama, trešnjama i brokoliju.

Čajevi su takođe blagotvorni. Kamilica je riznica bisabolola, koji deluje protivupalno. Zeleni čaj sadrži ECGC. I on deluje protivupalno.

Probiotici

Probiotici su se pokazali kao izuzetno korisni za lečenje seboreičnog dermatitisa. Možeš ih naći u turšiji, jogurtu, kefiru… Ili možeš koristiti suplemente. Kao najdelotvorniji su se pokazali oni koji sadrže Saccharomyces boulardii i Lactobaccilus sp.

Suplementacija cinkom

Sigurna sam da si primetila da veliki broj šampona za seboreični dermatitis sadrži jedinjenje cinka, cink pirition. Cink se može naći i u hrani, ali ga možeš unositi i u vidu suplemenata. Nije bez razloga on značajan za naše zdravlje. Cink je izuzetno značajan za zdravlje kože glave i kose. 

Ulazi u sastav enzima superoksid-dismutaze. Ovaj enzim se bori protiv slobodnih radikala. Zato se može reći da cink ima antioksidantno dejstvo. Takođe, cink ima antiinflamatorno dejstvo. Zbog toga može biti zgodan u borbi sa opadanjem kose.

Šampon za seboreični dermatitis

Kvalitetan šampon za seboreični dermatitis je isto kao i kod šampona protiv peruti – prva linija odbrane protiv seboreičnog dermatitisa.

Najbolje rešenje su šamponi za kosu bogati prirodnim supstancama, koji su nežni i ne iritiraju kožu. Ovakav šampon protiv seboreje će nežno očistiti kožu glave i vratiti je u normalu. Pritom neće naškoditi već oštećenoj koži. 

Pisali smo o pojedinim šamponima, a šampon za seboreični dermatitis koji ti u ovom slučaju preporučujem je obavezno šampon bez sulfata!

Zato prilikom izbora šampona obavezno proveri sastojke. Čak i ako je naznačeno da je protiv peruti, ne znači da je dobar. Prvo da ti kažem nešto više o najbitnijim sastojcima u šamponu protiv seboreičnog dermatitisa.

Antifungalni sastojci u šamponu za seboreični dermatitis

Gore sam ti već pominjala zloglasnu gljivicu. Spomenula sam i kakve nevolje izaziva. Zato je jako bitno da tvoj šampon za seboreični dermatitis sadrži sastojke protiv gljivica. A evo i koji su:

    • Ketokonazol. – Ketokonazol je odličan u suzbijanju rasta gljivice Malassezia furfur. Zbog toga je jedan od najčešćih sastojaka šampona protiv peruti i seboreičnog dermatitisa. Ali, moraš biti oprezna. Poznato je da ketokonazol može izazvati crvenilo kože.
    • Cink pirition. – Takođe popularan sastojak šampona protiv peruti i seboroičnog dermatitisa. Potentan je i zbog toga se koristi u lečenju seboreičnog dermatitisa i na drugim delovima tela. Koncentracija cink piritiona u šamponima varira od 1 do 2 %.
    • Selen sulfid. – Takođe snažan sastojak koji se bori protiv gljivice Pitysporum ovale je selen sulfid. Dodatno, smanjuje broj ljuspica i umiruje iritaciju i svrab. Zvuči idealno, zar ne? Ali, u retkim slučajevima može izazvati hiperpigmentaciju. Zato ti, kao i u slučaju ketokonazola, savetujem oprez.
    • Ugljeni katran. – Ugljeni katran, pored toga što deluje antifungalno, reguliše lučenje sebuma. Po jačini antifungalnog dejstva, blizak je ketokonazolu. Ali i šampon za seboroični dermatitis sa ugljenim katranom treba koristiti sa oprezom. U retkim slučajevima može izazvati kontaktni dermatitis.
    • Pirokton olamin. – Ova supstanca je prirodnog porekla. Po dejstvu je sličan cink piritionu.
    • Ulje čajevca. – Eterično ulje čajevcaje prirodni lek koji duguje svoje antifungalno dejstvo supstanci koja se zove terpinen-4-ol. Ova supstanca takođe umiruje upalu. Dodatno, ulje čajevca reguliše lučenje sebuma. Prirodnog je porekla, a i već se dugo koristi. Zato možeš biti sigurna da će šampon za seboreični dermatitis sa uljem čajevca smiriti ovaj kožni problem. A neće ti naškoditi.

Antiinflamatorni sastojci u šamponu protiv seboroičnog dermatitisa

Smirivanje upale je posebno bitno kod seboreičnog dermatitisa. Najviše jer upala i iritacija dovode do opadanja kose. Zato na listi sastojaka šampona protiv peruti potraži antiinflamatorne sastojke.

  • Ulje pšeničnih klica. – Ulje pšeničnih klica je riznica vitamina. Prednjače vitamini B kompleksa.  Mada ne manjka ni omega-3 masnih kiselina. Upravo su omega-3 masne kiseline odgovorne za protivupalno dejstvo.
  • Kamilica. – Kamilica smiruje upalu zahvaljući bisabololu. 
  • Kakao buter. – Protivupalno dejstvo kakao butera je dokazano u borbi protiv dermatitisa. Pored toga, on hidrira kožu glave. Zbog visokog sadržaja masti stvara zaštitnu barijeru na površini kože.
  • Šea buter. – Poput kakao butera, često se koristi u borbi protiv ekcema i seboreičnog dermatitisa. Šea buter ili shea maslac za kosu takođe hidrira kožu glave.
  • Esencijalno ulje lavande. – Esencijalno ulje lavande za kosu deluje blagotvorno na upaljenu kožu. To svojstvo duguje beta-kariofilenu.

 

Šampon za kosu protiv seboreje prirodni sastav

Već smo utvrdile da je opadanje kose posledica seboreičnog dermatitisa.

U sastavu šampona za seboreju ulaze i mnoge prirodne materije koje stimulišu oporavak i rast nove kose, regulišu lučenje masnoće, vraćaju vlažnost kosi i jačaju je.

Zato se u tvom šamponu protiv seboreičnog dermatitisa moraju naći sastojci koji stimulišu cirkulaciju. Jer poboljšana cirkulacija na koži glave znači bolju ishranu folikula dlake. Samim tim i podstiču i brži rast nove kose. Ako pritom isceljuju kožu glave, tim bolje.

 

Sastav u šamponu za oporavak i rast kose

Evo i koji su to sastojci za rast kose i jačannje strukture dlake koje treba da ima šamon za seboreični dermatitis:

    • Nana (menta).-Nana sadrži mentol koji pospešuje cirkulaciju. Takođe sadrži i salicilnu kiselinu koja reguliše lučenje sebuma.
    • Hamamelis.-Poput nane stimuliše cirkulaciju. Takođe regeneriše kožu glave. Zbog adstrigentnih svojstava, reguliše lučenje sebuma.
    • Hajdučka trava.Hajdučka trava isto stimuliše cirkulaciju. Isceljuje kožu glave. Poput hamamelisa, ima adstrigentna svojstva. 

 

Sastojci u šamponu za seboreični dermatitis koji regulišu lučenje sebuma

Već sam ti spomenula da je prekomerno lučenje sebuma deo problema u seboreičnom dermatitisu. Zato je neophodan sastojak u tvom šamponu za seboreični dermatitis onaj koji reguliše lučenje sebuma. 

Ali budi pažljiva. 

Mnogi sastojci koje sadrži šampon za lečenje seboreičnog dermatitisa u potpunosti uklanjaju sebum. Zbog čega lojne žlezde luče još više sebuma. Ali malo više o tome ću kasnije. Sada ću ti spomenuti sastojke koji samo smanjuju lučenje sebuma.

  • Glina-Glina adsorbuje višak sebuma. Takvo svojstvo pokazuju sve vrste gline. Ali najbolje za masnu kožu su zelena glina i bentonit.
  • RastavićRastavić je odličan u borbi protiv masne kože glave. Dodatno, ima protivupalna svojstva. Zbog visokog sadržaja silicijuma, jača vlasi kose.
  • Esencijalno ulje eukaliptusaOvo esencijalno ulje je sjajan saveznik u borbi protiv masne kože glave. Dodatno, umiruje iritaciju i tako smanjuje svrab.

 

Hidratantni sastojci u šamponu za seboreični dermatitis

Možda misliš da ti hidratantni sastojci nisu potrebni. Ali, veruj mi, varaš se. Svakom tipu kože je potrebna hidratacija. Masna koža nije izuzetak. Zato potraži ove sastojke u svom šamponu protiv seboreičnog dermatitisa.

  • Urea.-Urea je mali molekul koji sa lakoćom prodire u dublje slojeve kože. Ostavlja kožu mekom i hidriranom. Čest je sastojak u šamponima za najmlađe, upravo zbog temenjače.
  • Aloe vera.Gel iz listova biljke aloe vera je izuzetno hidratantan. Bogat je vitaminima, poput vitamina C koji deluje antioksidantno. Isceljuje skalp.
  • Glicerin.Verovala ili ne, on je zapravo alkohol. Ali ne isušuje kožu poput svog rođaka, etanola. Zapravo hidrira kožu i kosu.
  • Med.Med takođe hidrira kožu. Pored toga, ima i antibakterijska svojstva. 

 

Surfaktanti u šamponu protiv seboreičnog dermatitisa

Surfaktanti su supstance koje stvaraju penu u šamponu. Njihova glavna uloga je da čiste. Razlog zašto ih spominjem, jer je potrebno da budeš na oprezu. Pojedini surfaktanti, poput sulfata isušuju kožu glave. Na taj način pogoršavaju seboreični dermatitis.

Tretmani za seboreični dermatitis na koži glave

Od najveće pomoći u borbi sa seboreičnim dermatitisom je šampon za seboreju. Ali postoje i druge pomoćne metode, koje mogu malo da pripomognu kada je u pitanju tema kako izlečiti seboreični dermatitis.

Svetlosna terapija

Ovaj vid terapije je rezervisan za najteže slučajeve lečenja seboreičnog dermatitisa. Podrazumeva izlaganje kože glave UV zracimaTi, naravno, možeš da pokušaš sa izlaskom na Sunce. Samo vodi računa da ne ostaješ predugo.

Lečenje seboreičnog dermatitisa laserom

Mnogi dermatolozi preporučuju lečenje seboreičnog dermatitisa laserom. Postoji nekoliko različitih vrsta lasera. 

Nd-Yag laser umiruje upalu i reguliše lučenje sebuma. Za IPL aparat si možda već čula. Jako je popularan među onima koji žele da trajno uklone dlake. Ali se takođe koristi u lečenju seboreje. Na delovima kože na kojima ti nije žao da ostaneš bez dlaka, naravno.

Za kosmate delove, kao odličan se pokazao He-Ne laser. A generalno, za lečenje seboreje se najboljim pokazao Erbium laser. Tretman ovim laserom dovodi do suženja pora i odmašćivanja kože. 

 

Seboreični dermatitis medicinske kreme i masti

U teškim slučajevima seboreičnog dermatitisa lekar ti može dati kremu ili mast. One često sadrže kortikosteroide, poput hidrokortizona. Dugoročnom upotrebom, ove masti mogu dovesti do istanjivanja kože. Zato se daju samo kao privremeno rešenje za lečene seboreičnog dermatitisa.

U najtežim slučajevima, lekar se može odlučiti za oralne antimikotike. Ovi lekovi uništavaju gljivicu Malassezia furfur. U tu svrhu se najčešće koriste ketokonazol, metronidazol i azelaična kiselina.

baner

Neželjena dejstva u lečenju seboreje

Znam da ti je dosta svega i da bi se najradije rešila ove muke. Bez mnogo filozofiranja, samo bi izabrala šampon za seboreični dermatitis ili neki tretman za lečenje seboreje i završila sa tim. Ali moraš da izdvojiš malo vremena da ispitaš šta ti odgovara. Pritom, povedi računa o svim neželjenim dejstvima. 

Ketokonazol može izazvati crvenilo kože, a selen sulfid hiperpigmentaciju. Ugljeni katran u retkim situacijama može izazvati kontaktni dermatitis. Zato bi lečenje mogla da počneš sa nekim drugim aktivnim supstancama. Šampon za seboreični dermatitis sa pirokton olaminom ili cink piritionom su odličan izbor.

Najozbiljnija posledica korišćenja kortikosterioda je istanjivanje kože. Zato se ne sme dugo koristiti. Ali će ti to lekar svakako naglasiti.

Oralni antimikotici mogu dovesti do neželjenih reakcija, ali retko. Otok ruku, nogu i zglobovima može ukazati na alergijsku reakciju. Takođe se mogu javiti glavobolja, pospanost i povišena temperatura.

Već sam spomenula IPL dovodi do gubitka dlaka na tretiranom delu. Zato dobro promisli da li je ova opcija dobra za tebe. 

 

Da li je isto seboreični dermatitis i psorijaza

Ova dva oboljenja deluju jako slično, ali nisu isto jer postoji nekoliko ključnih razlika. 

  • Naslage kod psorijaze su suve i srebrnkaste. Ove naslage su deblje i zahvataju veće površine kože.
  • Psorijaza pored skalpa, zahvata laktove i prepone. Seboreični dermatitis je uglavnom lokalizovan na glavi i trupu.

Bitno je da znaš da seboreični dermatitis ne može prerasti u psorijazu. Međutim, postoji mogućnost da jedna osoba pati od oba oboljenja. U svakom slučaju, za dijagnozu se moraš obratiti lekaru.

Šta god da te muči seboreični dermatitis ili psorijaza, bitno je da ne odustaješ. Ja sam ovim tekstom sumirala najbitnije informacije vezane za tretman seboreičnog dermatitisa i zašto je tu šampon za seboreični dermatitis verni prijatelj tvom zdravlju.

Ja verujem da će ti svakako trebati vremena da pronađeš šta ti odgovara.

Koji god šampon za seboreični dermatitis da odabereš, daj mu vremena da se pokaže. Mesec dana korišćenja je dovoljno za kvalitetan šampon da pokaže dobre rezultate.

A kakva su tvoja iskustva u lečenju seboroičnog dermatitisa? Da li si uspela da ga izlečiš?

Podeli sa nama u komentarima.

Test