Naslovna » Preparati za čišćenje lica bez kojih ne možeš!
Lice

Preparati za čišćenje lica bez kojih ne možeš!

preparati za čišćenje lica

Preparati za čišćenje lica! Pitaš se kako deluju, imaju li uopšte rezultate i kako se koriste? Saznaj u tekstu koji preparati su najbolji za tvoju kožu.f

U moru proizvoda za negu kože, ponekad je veoma teško snaći se i izabrati pravi preparat za svoju kožu. Uvek će neko da se nađe i da ti da neki savet, ali da li je on pravi? 

Kako da znaš da li je baš taj proizvod, odnosno preparat za tvoju kožu? Bilo da je ona masna, suva ili kombinovana – treba ti onaj pravi! 

Ako pročitaš prave informacije, onda je sve puno lakše. Samo čista koža je i zdrava koža – a da bi bila čista, moraš da znaš koji proizvodi za čišćenje lica odgovaraju baš tvojoj koži.

Zato sam istraživala sve na temu kako izabrati proizvod za čišćenje lica – a sva saznanja delim sa tobom u narednim redovima.

Preparati za čišćenje lica!Koji izabrati?

Odabir pravog proizvoda za čišćenje lica je od presudne važnosti za zdravlje i zaštitu tvoje kože. Ako koristiš pogrešan preparat za čišćenje kože, to može stvoriti stanje kože koje inače nemaš – koje ćeš potom stalno pokušavati da “popraviš” drugim preparatima za negu kože. A to može da bude pravi začarani krug. 

Na primer, pogrešni preparati za čišćenje lica mogu te ostaviti sa suvom, nadraženom ili osetljivom kožom. Onda bi se oslanjala na kreme da vratiš hidrataciju nazad i tako iznova i iznova. 

Ponekad, agresivna sredstva za negu mogu čak da izazovu proizvodnju sebuma, što čini tvoju kožu masnijom nego što bi bila sama po sebi – što bi onda rešavala sa proizvodima i preparatima za kontrolu lučenja sebuma itd. Spisak potencijalnih primera je zaista dugačak.

Očigledno, ima mnogo toga što može poći po zlu! Kako izabrati preparate za čišćenje lica nije lako, ali nadam se da će ti ovi saveti pomoći.

 

Zašto je važno pravilno čišćenje lica?

Čišćenje lica kod kuće je važno zato što lice ima toliko mnogo lojnih žlezda da je koža na tvom licu masnija nego koža na drugim delovima tela.

Pored toga, kad god primenjuješ kozmetiku ili druge proizvode koji stvaraju film na koži, te stvari mogu zadržati zagađivače iz okoline kao što su prašina i dim cigareta. 

Zato moraš da čistiš lice dva puta dnevno – jednom ujutro i jednom pre spavanja. A ako nosiš šminku tokom dana, moraš ukloniti svu šminke svake noći pre pranja lica. 

A pročitaj šta nam je Marina otkrila! Ona se dugo mučila sa bubuljicama na licu. Mnoge trikove je probala, ali je samo jedan bio uspešan. Njeno lice je sada ČISTO BEZ  BUBULJICA.

Pročitaj kako je Marina uspela zauvek da se reši bubuljica na ovom linku https://onaportal.com/vise-me-nije-stid-sada-je-moje-lice-bez-ijedne-bubuljice-i-oziljka/

Možda imaš prirodnu sklonost da pereš svoje lice agresivno, misleći da će ti to pomoći da se oslobodiš bilo kakvog ulja i prljavštine i da će ti lice biti čistije. Ali, u stvari, to nije istina.

Pre nego što počneš besomučno da trljaš svoje lice, znaj da je koža na licu veoma osetljiva. Gornji sloj kože na licu, stratum corneum, ima manje ćelijskih slojeva od bilo kog drugog dela tela osim genitalija.

Ovaj tanki sloj čini da koža postane lakše iritirana.

Samo pranje lica vodom može dovesti do toga da koža postane suva, ali dobro sredstvo i preparati za čišćenje lica će ukloniti prljavštinu, bakterije, znoj i šminku kako bi se sprečilo da pore budu blokirane.

Masaža koju koristimo prilikom čišćenja lica takođe pomaže da sveži dotok krvi dođe na površinu kože, što će nas učiniti svežijim i zdravijim. 

kako izabrati proizvod za čišćenje lica-1

Prati svoju kožu

Hajde da popričamo o tipovima kože sada! Ne slažem se nužno sa širokim klasifikacijama masne, suve, mešovite kože, zatim kože koja je sklona aknama ili koja je osetljiva. Mnogi od nas ponekad imaju samo jedan tip kože, a ponekad čak dva do tri! Sve to može jako da varira.

Dakle, najbolji savet koji mogu da ti dam je da budeš svesna kako tvoja koža izgleda i kako je osećaš. U skladu sa tim kako izabrati preparat za čišćenje lica postaje puno lakše. 

To bi moglo značiti da će ti više prijati gel za čišćenje lica u određenim delovima menstrualnog ciklusa, ili po letnjim vrućinama. Zimi ili, recimo, nakon laserskog tretmana, možda ćeš poželeti nešto kremastije i više hidratantno – poput mleka ili kreme za negu i čišćenje lica. Za razliku od zime, za leto su dobre emuluzije za lice.

Ili, možda imaš zaista samo jedan tip kože i onda je sasvim u redu da koristiš isto sredstvo za čišćenje lica sve vreme. 

Neka sredstva za čišćenje su dizajnirana za suvu kožu, dok su druga dizajnirana za masnu, kožu sklonu aknama. Tako da, koristi samo one koji su specifični za tvoj tip kože. 

Pročitaj više o tipovima kože – kako odrediti tip kože, šta je sve važno i kako je treba negovati.

Koristi proizvod za lice, ne za telo

Nemoj koristiti isti proizvod za svoje lice koji koristiš za svoje telo. Proizvodi za čišćenje lica dizajnirani su posebno za osetljivu kožu lica, pa čak i najblaži preparati za čišćenje tela deluje preteško na licu. Koristi najblaže sredstvo za negu i čišćenje lica koje oslobađa višak sebuma i ostatke sa kože.

Izaberi nešto što se ne peni. Peneće sredstvo za negu i čišćenje lica izgleda i oseća se hladno, ali sadrži sastojke koji mogu da iritiraju tvoju kožu, naročito ako imaš osetljivu ili suvu kožu. 

 

Bez sulfata!

Odmah ću da te upozorim da mnoga sredstva za čišćenje lica sadrže ozloglašene sulfate. Njih zaobiđi u širokom luku! Natrijum lauril sulfat i natrijum lauret sulfat su sintetički deterdženti. Koriste se u sredstvima za negovanje i čišćenje, jer kada se kombinuju s vodom, proizvode penu koja emulguje i uklanja ulje. 

Penjenje se u početku može osećati zadovoljavajuće, naročito ako si sklona masnoj koži lica ili aknama. Ali problem je u tome što može skinuti prirodnu vlažnost i zaštitnu barijeru tvojoj koži! 

Kožna barijera je površinski deo tvoje kože koji čuva vlagu i štiti te od bakterija, drugih mikroba, zagađenja itd. Nakon što koristiš proizvode i preparate za čišćenje lica sa sulfatima, može potrajati satima da se pH tvoje kože vrati u normalu. Dakle, ako čistiš lice svaki dan, dva puta dnevno, sa sulfatima – zamisli samo stres kroz koji tvoja koža prolazi!

Evo sada objašnjenja o peparatima za lice, koji će ti pomoći da se odlučiš koji su preparati za čišćenje lica ta tebe.

1.Losion za čišćenje lica

Da li imaš velike vidljive pore i masni sjaj koji se brzo razvija nakon čišćenja kože? 

Definitivno ti treba nešto za čišćenje lica koje kontroliše lučenje sebuma, koje duboko ‘’kopa’’ da bi pročistilo pore. Takvo sredstvo pomaže da se reguliše proizvodnja sebuma bez da ti lice ostane suvo. To je definitivno preparat losion za čišćenje lica!

Formula koja balansira pH će takođe usporiti rast bakterija i pomoći u sprečavanju nastanka akni, mitisera i bubuljica.

Vodi samo računa da tvoj losion za lice bude na prirodnoj bazi, bez alkohola – jer alkohol ima tendenciju da isušuje kožu i da bude agresivan na koži. 

2.Tonik za čišćenje lica

Slično kao losion za lice, tonik je takođe izuzetno važan za čišćenje masne i kombinovane kože. Deluje tako što dubinski čisti i tonira kožu lica, pritom je ne isušujući i ne iritirajući. Naravno, to ne znači da ne postoji i tonik za negu lica prilagođen za suvu i osetljivu kožu.

Nemoj da koristiš tonike na bazi alkohola i drugih hemikalija. Potraži onaj tonik koji sadrži hamamelis, alantoin, koru vrbe, aloe veru, ružinu vodu i druge hidrolate.

Sve ovo su sastojci koji deluju adstringentno (skupljaju pore), protiv-upalno i umirujuće. 

3.Gel za čišćenje lica 

Ako imaš osetljivu kožu, koja je često crvena, irititrana, perutava i koja je generalno zategnuta – koristi sredstvo za čišćenje lica koje uklanja prljavštinu i nečistoće bez skidanja prirodnih ulja sa kože. 

To definitivno treba da bude neko lagano, blago, hidratantno sredstvo za negu lica kao što je prirodni gel za akne (posebno ono koje se prave sa glicerinom ili eteričnim uljima).

Gel za lice bi definitivno trebalo da uradi taj zadatak! 

Gel je sve popularnija opcija u kozmetici, pre svega jer je veoma lagan, vodenast, brzo se upija i brzo deluje – a pritom ne opterećuje kožu, ne masti je i ne iritira je. Potraži formule bez sapuna gde god je to moguće! Upravo zbog ove svoje ‘’laganosti’’, gel je odlična opcija i za čišćenje masne kože lica.

Proizvodi za masnu kožu lica kao što su gelovi i nežne pene će biti najbolji izbor za čišćenje prljavštine i sebuma sa masne kože. Nisu opasni niti će te ostaviti ‘’ogoljenom’’, tj. bez zaštitnog sloja kože. Samo ne zaboravi da proveriš da li su bez sulfata!

4.Pena za lice

Ako je tvoja koža često crvena, osetljiva i sklona je iritaciji – nežna pena za čišćenje lica je za tebe (pisali smo tekst o pemi za čišćenje lica). 

Potraži penu sa gustom, kremastom penom i umirujućim sastojcima kao što su aloe vera, kora vrbe i hamamelis. Balansiranje pH nivoa kože je takođe važno, jer koža može da se osuši ili nadraži kada joj je pH van opsega. 

Ako je moguće, izbegavaj jako penušave proizvode – jer takvi preparati za čišćenje lica imaju tendenciju da isuše kožu. 

Pena je zaista veoma lagana i neopterećujuća za lice – tako da je naročito popularna za pranje lica u letnjim i vrelim danima. Ogroman broj mehurića koji nastaje od jednog stiska pene zaista neverovatno čisti tvoju kožu, pritom je hraneći i hidrirajući. 

5.Micelarna voda za lice

Micelarna voda za lice se nalazi na pola puta između tradicionalnog sredstva za čišćenje i tonika. Potiče iz Francuske i smatra se jednostavnim, efikasnim načinom uklanjanja šminke i prljavštine na blagi način bez potrebe za ispiranjem.

Ime je dobila po micelama, što su sićušne kružne kuglice molekula ulja za negu i čišćenje koja plutaju u vodi. 

Nanesi micelarnu vodu na jastučić od vate ili tupfer  i pređi preko kože. Možda će ti trebati i drugi korak čišćenja – naročito ako imaš masnu kožu. 

Meni lično bolje pomaže za uklanjanje šminke, a ne za negu i čišćenje lica. Međutim, micelarna voda može biti korisna za ekcem i super-osetljivu kožu koja zahteva stvarno nežno čišćenje.

6.Mleko koje čisti i neguje lice

Ako je tvoja koža na suvoj ili osetljivoj strani, razmisli o mleku i kremi za čišćenje lica. Oni su dizajnirani da nežno čiste, a tvoj ten zadržava hidrataciju. Ako je tvoja koža posebno netolerantna i osetljiva čak i na vodu, dermatolozi savetuju da je onda dobro koristiti micelarnu vodu kao glavno sredstvo za čišćenje, što ne zahteva ispiranje. 

Opet, budi oprezna sa proizvodima na bazi ulja. Ulje jojobe je sigurno, jer ne masti kožu i ne začepljuje pore. Ovde su kokosovo ulje i ulje makadamije (oba su malo teža, pa su bolja za suvu kožu).

Preparati za čišćenje lica kao što su mleka, koja sadrže problematične sastojke: bilo polinezasićena ulja ili mineralna ulja, ili oboje – izbegavaj!

Polinezasićena ulja su veoma nestabilna i promovišu starenje kože, tako da ne bi želela da ih trljaš na lice u bilo kojoj značajnoj koncentraciji. Što se tiče mineralnog ulja, može ostaviti film na koži kao vazelin. To ne samo da ti može dati začepljene pore, već može i dehidrirati tvoju kožu ometanjem prirodnog procesa obnavljanja ćelija. 

kako izabrati preparat za čišćenje lica

7.Krema za čišćenje lica

Slično kao mleko za lice, prirodna krema za lice nudi više umirujuće čišćenje nego puko pranje lica. Naročito se preporučuje za čišćenje suve kože lica. Međutim, danas postoje i specijalizovane kreme za negovanje masne kože lica. 

Tradicionalno se nanosi na jastučić od vate i ovim se prebriše lice. Predlažem da staviš nešto kreme na dlan i da njome nežno masiraš lice i vrat, pre nego što je ukloniš sa vodom. Ona pruža dodatnu, blagu hidrataciju i ishranu za kožu.

Zahvaljujući svojim sastojcima, takođe može da obezbedi blagi piling za čišćenje lica, te tako pomaže u uklanjanju odumrlih ćelija sa površine kože i tako ti pruža svetliji ten.

Šta kažu iskustva?

Pročitaj i šta kažu neka iskustva na temu kako izabrati preparat za čišćenje lica:

‘’Po ulasku u pubertet kada je koža počela jako da mi se masti, a da ne pričam o aknama i bubuljicama – preparati za čišćenje lica se obavezno nalaze u mom kupatilu. Svako jutro i svako veče ja operem lice gelom za lice na prirodnoj bazi, a zatim idu drugi koraci – obično je to losion, tonik, krema za lice. Poštujući ovu rutinu već godinama, uspela sam da održim zdrav i negovan izgled svoje kože.’’

‘’Pošto imam jako suvu kožu lica, obavezno čistim lice sa mlekom za lice. Pored toga što mi očisti kožu od šminke, prljavštine, sebuma, znoja i drugih nečistoća – pruža mi neverovatnu hidrataciju i ishranu. Tačno vidim po svojoj koži koliko joj baš ovaj proizvod prija. Sada polako prelazim na druge proizvode kao što su preparati za čišćenje lica tj. kreme koja čisti lice. Čuer sam čula da su jako dobre za suvu kožu.’’

‘’Preporučujem svima, naročito onima koji imaju masnu i kožu sklonu aknama – da obavezno koriste tonik koji čisti lice. I to neki na prriodnoj bazi, poput hamamelisa, aloe vere ili kore vrbe.

Odličan je da očisti lice i skupi pore. Nekako matira ten i zaista reguliše lučenje sebuma.’’

‘’Micelarna voda je nešto od čega se ne odvajam i u šta se bukvalno kunem. Pošto priroda mog posla zahteva da se šminkam svaki dan, ne znam šta bih radila da nema micelarne vode.

Ništa mi ne očisti lice tako dobro, ne samo od šminke, nego i od svega ostalog – tako dobro kao micelarna voda. Zato uvek imam ogromno pakovanje kod kuće.’’

Kao što si videla, ako poznaješ neke osnovne smernice – kako izabrati preparate za čišćenje lica nije uopšte težak i zahtevan zadatak. Odaberi preparate za čišćenje lica koji baš tvojoj koži odgovara i budi redovna u njegovoj primeni. 

Prati svoju kožu, obrati pažnju da sastojci budu prirodni i budi blaga prema svojoj koži – a ona će ti sigurno vratiti barem duplo bolje!

Koji proizvode i koji preparati za čišćenje lica su tvoji omiljeni? Koje ti koristiš? Kakva su tvoja iskustva na ovu temu? 

Podeli sa nama u komentarima ispod.

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test