Naslovna » Bubuljice na preponama – evo šta da radiš kada se pojave!
Telo

Bubuljice na preponama – evo šta da radiš kada se pojave!

bubuljice na preponama

Primetila si bubuljice na preponama i pitaš se šta će one tu? U narednim redovima ti donosim odgovore na pitanja koji su uzroci za pojavu bubuljica na ovako neobičnom mestu i šta možeš da uradiš kako bi ih konačno uklonila.

 

Iako bubuljice na koži nikada nisu prijatna pojava, kada se jave u blizini osetljivog mesta – kao što su prepone – to može biti prilično zastrašujuće. Neki problemi sa kožom oko genitalija trebalo bi da te podstaknu da se javiš lekaru ili dermatologu, dok mnogi drugi nisu nešto što bi trebalo posebno da te zabrinjava. 

 

Ali kako možeš da znaš koji je uzrok za pojavu bubuljica na preponama?

 

Zapamti da se bubuljice mogu pojaviti bilo gde na telu, uključujući i prepone – jer se tvoja koža može upaliti usled začepljene pore bilo gde. Postoje neka stanja koja tipično mogu da izazovu baš bubuljice na preponama, pa ću podeliti sa tobom sve što sam saznala na ovu temu.

 

Kako ukloniti bubuljice na preponama?

Znam da je prva stvar koja te zanima – kako da se rešiš bubuljica na preponama?! Mogu da te obradujem da rešenje postoji! Čitaj dalje kako bi saznala šta je tvoja najbolja pomoć u ovom slučaju.

 

Koristi proizvode za bubuljice koji nisu komedogeni

 

Kao što ćeš prvo posegnuti za kremom za bubuljice kada primetiš ove napasti na svom licu – isti slučaj je i sa bubuljicama na preponama. 

 

Dakle, najbolje rešenje koje možeš da primeniš je upravo redovna primena dobre kreme za akne i bubuljice – za koju je poželjno da bude na prirodnoj bazi. Još bolje ako govorimo o gel kremi, jer je ova formulacija puno blaža i bolja za kožu sklonu bubuljicama. Ne treba da te podsećam koliko je područje prepona osetljivo na hemikalije i iritaciju – zato izbegni sve one teške kreme prepune hemikalija u ovoj oblasti, ali i bilo gde na koži.

 

Stručnjaci svrstavaju proizvode za kožu prema tome da li su komedogeni ili nisu – prema njihovoj sklonosti da začepljuju pore. Najveći prestupnici su mineralna ulja, boje, mirisi i druge teške hemikalije koje se mogu naći u proizvodima za kožu.

To se uglavnom odnosi na proizvode koje nanosiš na kožu i ne ispiraš, poput hidratantne kreme za telo – koju ćeš posebno koristiti nakon brijanja, depilacije voskom ili dugog izlaganja suncu. 

 

Dakle, uvek bi trebalo da koristiš nekomedogene proizvode za negu kože tela.

Marina je dugo patila zbog mitisera i bubuljica na licu. Mnoge trikove je probala, ali je samo jedan bio uspešan. Njeno lice je sada ČISTO, BEZ IJEDNE BUBULJICE I OŽILJKA. 

Pročitaj kako je Marina uspela zauvek da se reši bubuljica na ovom linku https://onaportal.com/vise-me-nije-stid-sada-je-moje-lice-bez-ijedne-bubuljice-i-oziljka/

bubuljice na preponama

 

Piling kože prepona je takođe važan

 

Poput tvog lica, pore na tvom telu se takođe mogu začepiti mrtvim ćelijama kože ako ih redovno ne uklanjaš. Važno je ukloniti svu mrtvu kožu koja je istrošena, kako bi se otkrila zdrava koža ispod i sprečilo zapušavanje pora. 

 

Umesto pilinga za lice koji treba da bude jako blag, nabavi nešto jači piling za kožu tela (uključujući i prepone). Ovaj proizvod treba da balansira nivo ulja u koži (što će takođe sprečiti začepljenje pora), upija nečistoće i rastvara mrtve ćelije, istovremeno pročišćavajući i omekšavajući kožu prepona.

 

Ako si sklona bubuljicama na preponama – bilo bi dobro da dva puta nedeljno uradiš piling tela tokom tuširanja. 

Koristi kremu za sunčanje bez ulja

 

Ukoliko je leto i želiš da se sunčaš – jasno ti je da moraš da zaštitiš kožu tela, uključujući i prepone. Još ako imaš bubuljice na preponama, utoliko tvoja zaštita mora da bude bolja!

 

 

Mnogi proizvodi za sunčanje su komedogeni, a ti svakako želiš da izbegneš ovo. Pored nekomedogenog proizvoda, podjednako je važno prilikom nanošenja kreme za sunčanje odabrati više mat opciju, a ne masnu. Krema treba brzo da se upija u kožu, da ne ostavlja masni sjaj i da deluje kao hrana za celo telo koliko i kao zaštitni faktor.

 

Budi pažljiva nakon brijanja ili depilacije

 

Opet ću naglasiti, kožu tela treba tretirati isto kao i kožu na licu. To se naročito odnosi na devojke koje brijaju ili depiliraju prepone, pošto je koža u ovom predelu često ugušena odećom i lakše se natapa u znoju.

 

Neposredno nakon brijanja i depilacije dezinfikuj tretirano područje protiv uraslih dlačica. Takođe se istuširaj odmah hladnom vodom kako bi zatvorila pore. Narednih dana pokušaj da nosiš odeću koja je široka i lagana i omogućava tvojoj koži da diše. Takođe treba da se istuširaš na prvi osećaj znoja i koristi tonik za kožu na bazi ulja čajevca za bubuljice. Na ovaj način ćeš uravnotežiti proizvodnju ulja i sprečiti bakterijske infekcije.

 

Zapamti, brijanje ili depilacija voskom nisu baš prijatni tvom telu kao podrezivanje dlaka. Znam da ti ne ostaje tako željeni osećaj glatkoće, ali zato ćeš drastično smanjiti šanse za infekciju i bubuljice. Umesto toga, podreži dlake što bliže koži možeš i to radi na svakih 1-2 nedelje – zavisno od toga koliko brzo dlake rastu. Loša strana je da nećeš imati glatku površinu na koži, ali takođe nikada nećeš biti u agoniji zbog uraslih dlaka, upaljenih folikula i bubuljica. 

 

Promeni svoje navike

Nega kože je svakako najvažnija u cilju sprečavanja i lečenja bubuljica na preponama –  ali postoji mnogo navika koje možeš izmeniti, što će značajno uticati na zdravlje tvoje kože. 

Ove navike uključuju: 

  • zdrava ishrana (pre svega izbegavanje šećera, bezvredne hrane, kofeina, alkohola i mlečnih proizvoda) 
  • dovoljno spavanja (7-8 sati noću)
  • često pranje odeće, posteljine i peškira
  • pijenje puno vode
  • nošenje udobne i lagane odeće
  • tuširanje odmah nakon vežbanja.

Zašto se javljaju bubuljice na preponama kod žena?

Sad da vidimo zašto se bubuljice javljaju baš na ovom mestu. Bubuljice na preponama kod žena su uobičajeno stanje koje izazivaju različiti faktori. Ove izrasline mogu biti neugodne i iritantne, ali u većini slučajeva nisu ozbiljne.

Bubuljice na preponama kod žena su po izgledu slične bubuljicama koje se javljaju na drugim delovima tela. Mogu imati različite karakteristike. Na primer, mogu biti bolne ili bezbolne, upaljene i crvene, napunjene gnojem, u grupicama ili same, mogu da svrbe i da budu različitih veličina.

U narednim redovima ću ti navesti najčešće uzroke za bubuljice na preponama kod žena.

 

Kontaktni dermatitis

 

Kontaktni dermatitis je vrsta ekcema izazvanog kontaktom kože sa alergenom ili iritirajućom supstancom. Mnogi slučajevi bubuljica na preponama su zapravo kontaktni dermatitis na području genitalija.

 

Uobičajeni iritansi i alergeni koji doprinose bubuljicama na preponama kod žena uključuju:

 

  • kupke i drugi proizvodi za intimnu higijenu
  • mirisni sapuni i sredstva za tuširanje
  • deterdženti za veš
  • medicinski losioni ili gelovi
  • znojenje i dr.

 

Evo zašto se javljaju bubuljice kod odraslih i kako da ih rešiš.

 

Folikulitis

 

Drugi vrlo čest uzrok za bubuljice na preponama kod žena je folikulitis, koji predstavlja infekciju i upalu folikula dlake. Folikul je mala kožna šupljina iz koje izrasta dlaka, a svaka dlačica na telu izrasta iz svog vlastitog folikula.

Folikulitis može biti rezultat sledećeg:

 

  • brijanje
  • urasle dlake
  • nošenje uske odeće ili odeće koja se trlja o kožu
  • folikuli koji se blokiraju ili iritiraju usled znoja ili proizvoda za ličnu higijenu
  • inficirana posekotina ili rana, možda od brijanja, što omogućava bakterijama da se šire u obližnje folikule dlake.

Inverzne akne ili hidradenitis suppurativa

 

Inverzne akne se odnose na hronično upalno kožno oboljenje koje utiče na znojne žlezde u preponama i ispod grudi. Karakterišu ih ponavljajuće bubuljice i čirevi koji sadrže gnoj. Problem sa ovim aknama je što ne mogu lako da se zacele i mogu ostaviti ožiljke.

 

Bubuljice tokom menstruacije – zašto baš meni i kako da ih oteram?!

 

Gnojne bubuljice na preponama

 

Najčešće se javljaju upravo gnojne bubuljice na preponama. Mogu biti sitne ili nešto krupnije, a uzrok je jasan – začepljene pore i upala koja proizvodi gnoj.

 

Bubuljice na telu se generalno javljaju na onim delovima tela gde postoji izraženo trenje ‘kože – ili u delovima gde postoje žlezde koje stvaraju ulje i znoj. Folikuli dlake se začepljuju prljavštinom, viškom ulja, bakterijama i drugim ostacima. Ako na to dodamo i vlažne uslove koji su obično prisutni u ovim oblastima – tada počinju da se formiraju gnojne bubuljice na preponama.

 

Područje prepona može biti iritirano, upaljeno ili prekriveno bubuljicama zbog stanja koja mogu ili ne moraju da budu razlog za uzbunu. Razlozi za pojavu bubuljica na preponama mogu biti posledica alergija, dermatitisa, različitih stanja kože i drugih poremećaja.

 

Urasle dlačice na preponama 

 

Ako si primetila sitne gnojne bubuljice na preponama, to jednostavno mogu biti urasle dlačice. Crvenilo koje ih prati uzrokovano je upalom. Ove bubuljice su zato ispunjene gnojem. Obično se pojavljuju nakon brijanja, ili ako je folikul dlake začepljen mrtvom kožom i površinskim uljima. Kovrdžave dlake su posebno sklone ovom problemu.

 

Iako mogu da izazivaju opasan svrab, urasle dlačice nisu naročito štetne. Možeš ih izbeći tako što ćeš pustiti dlake da rastu duže pre brijanja, podrezivati ih, a ne brijati – ili uklanjanjem dlačica električnim aparatima ili drugim metodama pored brijanja.

 

Čirevi na preponama

 

Čirevi su bolne lezije na koži izazvane bakterijskom infekcijom. Puni su gnoja i obično su čvrsti. Naročito se pojavljuju na preponama, zadnjici i struku. Kada se formiraju u grozdovima, tada se nazivaju karbunkula.

 

Čirevi na preponama obično ne uzrokuju neke ozbiljnije probleme, ali postoje izuzeci. Ponekad veći čirevi mogu da ostavljaju ožiljke. Bakterije unutar njih se takođe mogu proširiti po telu. To može dovesti do zaraze krvi, srca, zglobova ili drugih područja. Moguće su i veoma retke komplikacije opasne po život, poput sepse.

 

Ako si primetila ozbiljan čir na preponama koji ne prolazi, savetujem ti da se obratiš lekaru.

Budući da je čir uzrokovan bakterijskom infekcijom, kod ozbiljnih slučajeva infekcije lekar će ti možda preporučiti odgovarajući tretman koji može uključivati antibiotike, tople obloge ili čak hiruško uklanjanje čira.

potkožne bubuljice na preponama

Potkožne bubuljice na preponama

 

Kao što rekoh, koža na području prepona je sklona iritacijama, trenju i upali – usled čega se neretko javljaju i potkožne bubuljice. Mogu da budu jako bolne i ne savetujem ti da ih stiskaš ili pokušaš da ih iscediš – jer tako možeš samo da pogoršaš problem i produbiš upalu!

 

Ako ispod kože na preponama uočiš male, okrugle kvržice ili ispupčenja – možda imaš problem sa cistama. Obično ostaju približno iste veličine, iako mogu malo narasti. Kada se inficiraju, ciste postaju čirevi. 

 

Ove cistične potkožne bubuljice na preponama su česta pojava. Mogu se napuniti gnojem, vazduhom, tečnošću ili prljavštinom. Mnogo toga može prouzrokovati cistu na preponama, uključujući pucanje krvnih sudova, oštećenja ćelija, začepljene kanale u koži i bakterije.

 

Većina cista je benigna. Ipak, svaka neobična kvržica u preponama zahteva pregled kod lekara kako bi utvrdio kakav poremećaj kože imaš. Tretmani se razlikuju u zavisnosti od vrste ciste. Većina tretmana uključuje hirurško uklanjanje od strane lekara.

 

Oteraj bubuljice u pubertetu ovim metodama.

 

Bubuljice na preponama koje svrbe

 

Bubuljice na preponama koje svrbe su verovatno izazvane kontaktnim dermatitisom ili folikulitisom

 

Kontaktni dermatitis je reakcija na nešto što dodiruje kožu.  Zapravo svaka iritacija kože može rezultirati stvaranjem bubuljica. Stoga, i nošenje veša ili tesne odeće takođe može da izazove bubuljice na preponama koje svrbe.

 

Kao što sam već pomenula, folikulitis se odnosi na upalu folikula dlake i karakteriše se dosadnim upaljenim bubuljicama koje mogu jako da svrbe. Često su u pozadini ove infekcije bakterije ili gljivice. Upalu folikula dlake u preponama takođe mogu izazvati i hidratantni preparati na bazi parafina, određene hemijske supstance i lokalni steroidi.

 

Problem je što češanje samo pogoršava situaciju i čak može da raširi prisutne bakterije – zato ti savetujem da se uzdržiš od ovoga – iako znam da to može biti prilično teško.

 

Bubuljice koje svrbe na preponama, mogu da ukazuju i na gljivice na koži.

Bubuljice na preponama posle brijanja

 

Bubuljice na preponama posle brijanja i depilacije su tako uobičajena pojava, da mogu reći da nema žene koja ovo nije doživela. Jednostavno, koža u području prepona je jako osetljiva i podložna iritacijama, zato bilo kakav mehanički pritisak ili prisustvo hemikalija u ovom području može da dovede do osipa i bubuljica.

 

Ukoliko imaš tendenciju da briješ prepone bez gela, onda je situacija još gora! 

 

Urasle dlake su takođe čest problem. Žene koje brijaju dlake, koriste vosak ili drugu metodu za uklanjanje dlaka na području prepona mogu biti sklonije uraslim dlačicama. Urasle dlake na preponama takođe mogu biti posledica nošenja uske odeće koja trlja i iritira kožu.

 

Žene koje imaju kovrdžave ili oštrije stidne dlake takođe imaju veću verovatnoću za uraslim dlakama.

 

Bubuljice na preponama posle depilacije voskom ili drugim metodama uklanjanja dlaka je zaista čest problem sa kožom.

 

Ako je uzrok bubuljica na preponama brijanje, onda rešenje može biti prestanak brijanja tokom najmanje tri meseca. Prebacivanje na električne epilatore može pomoći u sprečavanju ponovnog pojavljivanja folikulitisa usled brijanja.

 

Saznaj kako ukloniti bubuljice na grudima prirodnim putem!

 

Nadam se da su ti ove informacije značile. Primeni sve ovo što sam ti navela kao metod borbe protiv bubuljica na preponama – i primetićeš pozitivne rezultate vrlo brzo!

Tatjana Kos

Tatjana Kos

Obožavam da pišem, a najviše me zanimaju teme o lepoti, ljubavi i modi. Na Ona portalu dobila sam priliku da pišem na razne teme, kao što su celulit kod žena, strije, višak kilograma, bore na licu, opadanje kose, nega kose i još mnogo toga.

Ove teme su mi posebno važno, jer na taj način učim kako da se negujem, ali i drugim ženama pružam savete o nezi, kako tela, tako i kose.

Dodaj komentar

Klikni za komentar

Test